Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 15.04.2025
Polska. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja w marcu wyniosła 4,9%, licząc rok do roku. To oznacza, iż wskaźnik był na takim samym poziomie jak w lutym i styczniu. Zapowiadana poprawa nie nastąpiła.
Polska. Prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marian Banaś przedstawił wyniki analiz opłacalności fuzji Lotosu z Orlenem. Szef NIK-u powiedział, iż „transakcja nie miała uzasadnienia ekonomicznego”. Marian Banaś dodał: „Skarb Państwa stracił wpływ na około 20% rynku produktów rafineryjnych i w mniejszym stopniu mógł kontrolować najważniejsze zasoby energetyczne kraju”.
Polska. Gigantyczne spadki zysków w Orlenie. Przychody Grupy Orlen zmniejszyły się do 295 mld złotych z 371,9 mld złotych w poprzednim roku.
Polska. Ursus jednak opłacalny. Przejęte przez ukraińską firmę M.I. Crow Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować ciągniki oraz drony rolnicze. Ukraiński nowy właściciel Ursusa Oleg Krot powiedział: „Nie tylko odtwarzamy park maszynowy, ale w najbliższych miesiącach będziemy instalować zupełnie nowe linie, które w Ursusie nigdy nie istniały, m.in. przeznaczone do montowania układów elektronicznych. Planujemy w przyszłości produkować również silniki elektryczne i spalinowe”.
Polska. Na Kanale YouTube „Monika Jaruzelska zaprasza”, można zobaczyć prawie 2-godzinny wywiad z Jackiem Międlarem twórcą filmu dokumentalnego „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”.
Polska. Stowarzyszenie „Zawsze Wierny – Tobie Polsko” i Fundacja „Wołyń Pamiętamy” informuje, iż jest możliwość włączenia się w akcję wywieszania plakatów informujących o Marszu Pamięci poświęconym polskim ofiarom ukraińskiego ludobójstwa, który odbędzie się w dniu 6 lipca w Warszawie. Kluby Myśli Polskiej zachęcają do włączenia się do akcji. Aby otrzymać plakaty należy się skontaktować mailowo: [email protected]
Polska. Kandydat na prezydenta Polski z ramienia Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun zwracał skrytykował to TV Republikę, iż brak zaproszenia na debatę prezydencką kandydata Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski dr Artur Bartoszewicz zaapelował do aktualnego prezydenta Polski Andrzeja Dudy, by „zorganizował debatę wszystkich kandydatów w Pałacu Prezydenckim”
Polska. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski wypowiedział się o kandydacie na prezydenta Polski Sławomirze Mentzenie i Konfederacji. Kwaśniewski powiedział: „Moim zdaniem do drugiej tury nie wejdzie, mimo iż Konfederacja jest na fali. Mentzen nie dostanie 30%., nie ma takiego żelaznego elektoratu, który ma PiS. Może dostać 15–16%. w pierwszej turze i to będzie sukces i przepustka dla Konfederacji do wyborów parlamentarnych. Nie sądzę, żeby Mentzen chciał kogokolwiek popierać w drugiej turze. Po części to już jest czas Mentzena. Tendencja jest dla niego pozytywna, ale niewystarczająca, żeby wejść do drugiej tury”. Wywiad zamieściła „Rzeczpospolita”. Były prezydent przyznał jednak, iż Sławomir Mentzen mógłby być trudniejszym przeciwnikiem, niż Karol Nawrocki dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów.
Polska. W wieku 74 lat zmarła wybitna polska aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak. Zagrała między innym: „Trzeba zabić tę miłość”, „Znikąd donikąd”, „Polskie drogi”, „Jan Serce”, „Stan wewnętrzny”, „Zabij mnie glino”, „300 mil do nieba”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Słodko gorzki”, „Palce lizać”, ” PitBull”, ” Rysa”, „Tatarak” czy „Ślepnąc od świateł”.
Stany Zjednoczone. Przedstawiciele administracji prezydenta USA Donalda Trumpa przekazali sojusznikom z NATO, że Stany Zjednoczone nie podpiszą się pod oświadczeniem potępiającym atak Federacji Rosyjskiej na ukraińskie Smmy, bo „pracują nad tym, by podtrzymać przestrzeń do wynegocjowania pokoju”. Prezydent Donald Trump stwierdził, iż atak był wynikiem pomyłki Rosjan. O sprawie poinformowało Polskie Radio. Media na Ukrainie i w Polsce są zbulwersowane decyzją przywódcy Stanów Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone. Według „Wall Street Journal” wysocy rangą doradcy prezydenta USA, w tym Marco Rubio i Keith Kellogg, zalecają prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi bardziej sceptyczne podejście do Federacji Rosyjskiej i jej intencji pokojowych.
Stany Zjednoczone. Biały Dom planuje zakończenie finansowania Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Kwatery Głównej NATO. Waszyngton zapowiedział również zamkniecie wielu placówek dyplomatycznych. Według notatek z wewnętrznego spotkania Departamentu Stanu, w nowym budżecie fundusz na pomoc zagraniczną zarządzoną przez resort i Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) ma zostać zmniejszony o połowę. W 2024 roku wartość tego funduszu wynosiła 52 mld dolarów. Informacje w Polsce podało Radio Maryja.
Stany Zjednoczone. Donald Trump podpisał rozporządzenie o zniesieniu ograniczeń dotyczących ciśnienia wody w prysznicach. Rozporządzenie ma na celu zniesienie absurdalnych restrykcji wprowadzonych przez b. prezydentów Baracka Obamę i Joe Bidena. Prezydent USA Donald Trump żartował w rozmowie z dziennikarzami: „W moim przypadku lubię wziąć przyjemny prysznic, zadbać o swoje piękne włosy (…) zgodnie z obowiązującymi dotąd przepisami musiałem stać pod prysznicem przez 15 minut”.
Stany Zjednoczone/Wielka Brytania. Wiceprezydent USA J.D. Vance powiedział: „Prezydent (Donald Trump – red.) naprawdę kocha Wielką Brytanię (…) To bardzo ważna relacja. Jest też biznesmenem i ma wiele ważnych relacji biznesowych w Wielkiej Brytanii. Ale myślę, iż to coś znacznie głębszego. Istnieje prawdziwe pokrewieństwo kulturowe. I oczywiście Ameryka jest zasadniczo krajem anglosaskim”. Wiceprezydent USA J.D. Vance wyjaśnił, iż realizowane są rozmowy nad nową umową handlową z rządem Keira Starmera. Władze Wielkiej Brytanii są optymistycznie nastawione do współpracy z USA. Prasa w Wielkiej Brytanii pisze, iż władze doceniają to, ze Stany Zjednoczone na nich 10% cła, zaś na państwa kontynentalnej Europy 20%.
Rosja. Ujawniono rosyjskie warunki pokoju na Ukrainie. Szef Rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin powiedział: „Jeśli Ukraina chce zawrzeć układ pokojowy, powinna zrzec się anektowanych przez Rosję regionów – Krymu, obwodu donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego”. Warunki pokoju przewidują też „uznanie suwerenności” i „obecnych granic terytorialnych” Rosji. Siergiej Naryszkin zapowiedział, iż Rosja będzie domagać się anulowania „wszystkich dyskryminacyjnych przepisów”, które zostały przyjęte na Ukrainie po 2014 roku. Szef Rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego mówił również o konieczności denazyfikacji, demilitaryzacji i neutralności Ukrainy. Informacje potwierdziła „Moscow Times”.
Białoruś. Szef Rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin złożył wizytę na Białorusi. Spotkał się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Podczas wizyty podkreślił, iż „służby bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i Białorusi są gotowe do proaktywnego działania, biorąc pod uwagę, zwiększoną eskalację ze strony Europy w związku z Ukrainą”. Dodał również: „Jeśli NATO zaatakuje Rosję lub Białoruś, Moskwa dokona odwetu na Sojusz Północnoatlantycki jako całość, ale Polska i kraje bałtyckie ucierpią w pierwszej kolejności”. Zdaniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, wypowiedź ta stanowi przykład „klasycznej rosyjskiej bałamutnej dezinformacji, która jest typowa dla sowieckiej szkoły propagandy”.
Białoruś. Skazany na Białorusi za obrazę Aleksandra Łukaszenki Robert Tąpała , został natychmiastowo po zwolnieniu z więzienia deportowany z Białorusi do Polski. Mężczyznę skazano za obrazę władz Białorusi na trzy lata pozbawienia wolności. Karę odbył w nowopołockiej kolonii karnej. Został również wpisany do „rejestru ekstremistów”.
Ukraina. Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wypowiedział się bardzo krytycznie o obecnym przywódcy Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim. Zdaniem Petro Poroszenki obecne władze „zaczęły nadużywać stanu wojennego, wykorzystując go nie tylko do obrony kraju, ale do budowania autorytarnego reżimu”. Słowa byłego prezydenta zacytowały News-Pravda i Interia.
Ukraina. Były prezydent, a w tej chwili przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski niedawno powiedział: „rosyjski punkt widzenia przeważa w USA”. Na te słowa ostro zareagował wiceprezydent USA J.D. Vance: „To absurd, iż Zełenski mówi amerykańskiej administracji, która utrzymuje jego rząd i wysiłek wojenny, iż jesteśmy w jakiś sposób po stronie Rosjan”.
Ukraina. Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte oświadczył: „Droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna. Taki był rezultat szczytu w Waszyngtonie i nic się w tej sprawie nie zmieniło”. Podkreślił jednak, iż przystąpienie Ukrainy do NATO nie będzie elementem ewentualnego porozumienia pokojowego kończącego wojnę.
Ukraina. Siły Obronne Ukrainy uderzyły w bazę 448. Brygady Rakietowej armii Federacji Rosyjskiej w obwodzie kurskim. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o intensywnym ataku ukraińskich dronów na obwód kurski, z których 109 zostało zniszczonych. Reszta się przedarła powodując szereg pożarów , zginęła co najmniej jedna osoba. Informacje podał Krzysztof Podgórski.
Ukraina. Ukraiński serwis Sport24 zaatakował Igę Świątek za to, iż trenowała z Rosjanką Mirrą Andriejewą. Na portalu czytamy: „Świątek skompromitowała się wspólnym treningiem z Rosjanką, dla którego zrezygnowała z meczu przeciwko Ukrainie. Iga Świątek przez cały czas zaskakuje bliskimi relacjami z przedstawicielkami krajów-agresorów”. Ukraińcy skrytykowali Igę Świątek również z powodu jej znajomości i wspólnych treningów z Białorusinką Aryną Sabalenką.
Węgry. Zgodnie z zapowiedzią premiera Viktora Orbána Parlament Węgier wpisał do konstytucji definicję płci, wedle której człowiek może być „albo mężczyzną, albo kobietą”. Poparło to 140 posłów Zgromadzenia Krajowego, 21 było przeciw, 38 nie głosowało. Ta zmiana konstytucji ma umożliwić zakaz publicznych zgromadzeń pod znakiem tęczy.
Węgry. Budapeszt zacieśnia relacje z Waszyngtonem. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio rozmawiał z szefem MSZ-tu Węgier Peterem Szijjarto i poinformował go o zniesieniu bidenowskich sankcji na szefa gabinetu Orbána Antala Rogana. Uzasadnił usunięcie go z listy osób objętych sankcjami „niezgodnością” tych środków z „interesami polityki zagranicznej USA”.
Słowacja. Odbył się Nadzwyczajny Sobór Wszechsłowiański w Aleksince, niedaleko Nitry. W swoim przemówieniu otwierającym Milosz Zverina powitał wszystkich delegatów i gości w tym przewodniczącego Komitetu Centralnego Czeskiego Związku Bojowników o Wolność Emila Kulfanka i przedstawiciela Forum Europejskiego ds. Dialogu i Współpracy Międzynarodowej Lubomira Szweca. Z powodu sankcji nałożonych na Federację Rosyjską na Sobór nie mógł przybyć jeden z założycieli międzynarodowego ruchu słowiańskiego Nikołaj Iwanowicz Kikieszew. Możliwości dotarcia nie mieli również przedstawiciele Postępowej Socjalistycznej Partii Ukrainy Natalia Witrenko i Władimir Romanowicz Marczenka. Przewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego Zdenek Opatrżil w swoim wystąpieniu głównym podkreślił, iż pomimo różnych zmian geopolitycznych na świecie nasze cele się nie zmieniają, pozostają takie same przez wieki a mianowicie: zjednoczenie narodów słowiańskich, utworzenie silnego związku, czyli Wspólnoty Narodów Słowiańskich. Wybrano nowe władze organizacji. Przewodniczącym Wszechsłowiańskiego Komitetu został Zdenek Opatrżil (Czechy), zaś pierwszym zastępcą Wacław Exner (Czechy). Do władz WKS wybrani zostali również również: Ranko Gojkovic (Serbia), Władimir Juriewicz Sadkow (Federacja Rosyjska), Paweł Ziemiński (Polska), Milosz Zverina (Słowacja). Rada Wszechsłowiańska zaleciła słowiańskim i patriotycznym stowarzyszeniom organizowanie i uczestniczenie w uroczystościach związanych ze zbliżającą się 80. rocznicą zwycięstwa w II wojnie światowej. Relacja za Wierni Polsce Suwerennej.
Słowacja. Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała: „Nie chcemy, aby kraje kandydujące do UE uczestniczyły w obchodach z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie”. Na te słowa zareagował premier Słowacji Robert Fico: „Nikt nie może mi dyktować, gdzie mogę lub nie mogę podróżować. Słowa pani Kallas są lekceważące i stanowczo się im sprzeciwiam”. Dodał również: „Pojadę do Moskwy 9 maja. Czy ostrzeżenie pani Kallas jest formą szantażu, czy sygnałem, iż po powrocie z Moskwy zostanę ukarany? Nie wiem. Ale wiem, iż mamy rok 2025, a nie 1939”
Niemcy. Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew zasugerował, iż Ukraina mogłaby szkolić niemieckich żołnierzy z obsługi dronów. Dyplomata stwierdził, iż żaden niemiecki żołnierz nie ma takiego doświadczenia jak Ukraińcy. Ambasador Makejew stwierdził, iż członkostwo Ukrainy w NATO „byłoby korzystne nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Niemiec”. Ukraiński dyplomata uważa, iż „wojna na Ukrainie to nie tylko wojna Putina, a całe rosyjskie społeczeństwo powinno wziąć odpowiedzialność za zbrodnie wojenne„.
Niemcy. Po sześciu tygodniach negocjacji CDU, CSU i SPD podpisały umowę koalicyjną. Niemcy zapowiadają mocny zwrot gospodarczy, obronny i instytucjonalny. Rząd sprzeciwia się rozszerzaniu Unii Europejskiej. Najmocniejszym spoiwem tego rządu jest strach przed rosnącą w siłę Alternatywą dla Niemiec (AfD).
Francja. Doszło do zmasowanych ataków na zakłady karne. Ostrzelane zostały więzienia, liczne samochody na parkingach zostały podpalone – co potwierdziło BBC News. Minister sprawiedliwości Gérald Darmanin oświadczył, iż była to „próba zastraszenia” zarządzających wiezieniami. Ataki miały miejsce w w Toulon, Aix-en-Provence, Marsylii, Valence, Nîmes, Luynes, Villepinte i Nanterre.
Chorwacja. Premier Chorwacji Andrej Plenković oświadczył w poniedziałek, iż „wydalenia obywateli chorwackich z Serbii nie są odosobnionymi przypadkami, ale stanowią pewnego rodzaju system” – przekazała agencja Beta. Stosunki chorwacko-serbskie stale się pogarszają.
Chorwacja. Spotkanie prezydentów Polski i Chorwacji: Andrzeja Dudy i Zorana Milanovicia. Tematem spotkania była Ukraina, bezpieczeństwo, modernizacja armii obu państw oraz wzajemna kooperacja przemysłów zbrojeniowych. Rozmawiano również o Inicjatywie Trójmorza. Prezydent Duda po spotkaniu powiedział: „Jeśli chodzi o Ukrainę, stanowiska Polski i Chorwacji są zbieżne„.
Estonia. Rosyjski okręt floty cieni zatrzymany na Bałtyku. Tankowiec Kiwala, jest częścią rosyjskiej „floty cieni”. Estończycy mieli wykryć „40 nieprawidłowości, które powodują zakaz dalszej podróży statku do momentu ich usunięcia” – podał Estoński Urząd Transportu. Tankowiec płynął z Indii do rosyjskiego portu Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim.
Litwa. Premier Litwy Gintautas Paluckas wzywa kraje regionu do wspólnego wprowadzenia sankcji wobec Rosji, podkreślając ich skuteczność tylko w przypadku szerokiego zastosowania. Paluckas podkreślił, iż krajowe sankcje nie zastąpią unijnych, ale mogą być skuteczne, jeżeli zostaną wprowadzone przez inne państwa regionu. W rozmowie z agencją BNS zasugerował, aby do Litwy dołączyły Polska, Łotwa, Estonia oraz Finlandia. Litwini zwracają uwagę, iż unijne sankcje ekonomiczne nałożone na Rosję wygasają 31 lipca 2025 roku.
Włochy. W Mediolanie odbyła się kolejna propalestyńska demonstracja. Doszło do szarpaniny z policją. Zatrzymano 6 osób. Zdziwienie mediów wzbudził ubiór jednego w włoskich policjantów. Miał on na sobie czarną kurtę z polskim godłem narodowym i napis „narodowa duma”. Policjant tłumaczył, iż kurtkę kupił w Polsce, kiedy był na wycieczce w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau.
Turcja. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, iż w Turcji trwa spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na Morzu Czarnym, organizowane w ramach „koalicji chętnych”. Udział w spotkaniu biorą przedstawiciela Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Turcji.
Dominikana. Już do 231 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar zawalenia się dachu dyskoteki w Santo Domingo. Miejscowe władze poinformowały, iż zmarło kolejnych 10 osób, które zostały ranne w katastrofie budowlanej tydzień temu i przebywały w szpitalach.
Sudan. UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) alarmuje, iż już ponad 15 mln dzieci w Sudanie potrzebuje pomocy humanitarnej w związku z toczącą się w tym kraju wojną domową. Zaapelowano o szybkie i zdecydowane działania.
Haiti. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża informuje, iż w stolicy kraju Port-au-Prince zbrojne bandy kontrolują chwilami aż 85% terytorium miasta, liczącego milion mieszkańców. Ludność bardzo często „odcięta jest od dostępu do wody pitnej i opieki lekarskiej”, a mieszkańcy stolicy częstokroć muszą porzucać swe domy. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (OIM) poinformowała, iż ponad milion ludzi – więcej niż co dziesiąty mieszkaniec Haiti – porzuciło w ciągu ostatnich 12 miesięcy swoje domy w ucieczce przed przemocą zbrojnych band terroryzujących kraj. Informacje podała Telewizja Trwam.
łj