India and China scope agreement over disputed Himalayan border

chiny24.com 3 months ago

Jak informuje agencja Nikkei Asia, w poniedziałek 21 października br. Indie i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie ustaleń dotyczących patrolowania spornej granicy w Himalajach, co stanowi przełom w rozmowach mających na celu rozwiązanie czteroletniego impasu.

Ogłoszenie porozumienia przez stronę indyjską w poniedziałek poprzedziło dwudniową wizytę premiera Narendry Modiego w Kazaniu w Rosji, gdzie bierze on udział w 16. szczycie BRICS. Lokalne media spekulują, iż premier i prezydent Chin Xi Jinping mogą odbyć dwustronne spotkanie na marginesie konferencji.

„W ciągu ostatnich kilku tygodni indyjscy i chińscy negocjatorzy dyplomatyczni i wojskowi byli ze sobą w bliskim kontakcie na różnych forach” – powiedział indyjski minister spraw zagranicznych Vikram Misri podczas briefingu dla mediów.

„W wyniku tych dyskusji osiągnięto porozumienie w sprawie ustaleń dotyczących patrolowania wzdłuż linii rzeczywistej kontroli na obszarach przygranicznych Indii i Chin, co doprowadziło do wycofania się i rozwiązania kwestii, które pojawiły się na tych obszarach w 2020 roku – powiedział.

Indian Express, lokalna gazeta, poinformowała pod koniec ubiegłego miesiąca, iż Indie i Chiny poczyniły znaczne postępy w rozwiązywaniu kwestii Linii Faktycznej Kontroli przebiegającej we wschodnim Ladakh. Stwierdzono, iż punkty dostępu wcześniej zablokowane przez chińskie wojska mogą zostać teraz udostępnione stronie indyjskiej.

Linia Faktycznej Kontroli (LFK) jest w kontekście chińsko-indyjskiego sporu granicznego umowną linią demarkacyjną oddzielający terytorium kontrolowane przez Indie od terytorium kontrolowanego przez Chiny.

LFK to licząca 3500 kilometrów nieformalna (niepotwierdzona traktatami) granica między tymi dwoma krajami. To tu, w dolinie Galwan we wschodnim regionie Ladakh, w czerwcu 2020 roku, doszło do krwawych starć pomiędzy żołnierzami obu państw, w wyniku których śmierć poniosło 20 indyjskich i 4 chińskich żołnierzy. Incydent ten był pierwszą śmiertelną konfrontacją między dwoma narodami od 45 lat. Od tamtego czasu relacje pomiędzy Chinami i Indiami pozostawały napięte.

Czy dojdzie do spotkania Xi i Modiego w Kazaniu okaże się podczas samego szczytu BRICS, który właśnie odbywa się w tym rosyjskim mieście. W poniedziałek żadna ze stron nie potwierdziła takiego spotkania.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Read Entire Article