"In the background, an ICC arrest warrant." Criminal Netanyahu will not come to Polish for the commemoration of the 80th anniversary of the liberation of Auschwitz

dailyblitz.de 4 weeks ago

27 stycznia 2024 roku świat upamiętni 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie to, będące symbolem pamięci o tragedii Holokaustu, tradycyjnie gromadzi przywódców z całego świata. Tegoroczne obchody budzą jednak szczególne emocje, nie tylko z uwagi na ich rangę historyczną, ale także z powodu wyzwań dyplomatycznych, jakie towarzyszą przygotowaniom do ceremonii.

Polska Szanuje Postanowienia Międzynarodowego Trybunału Karnego

Zgodnie z doniesieniami dziennika „Rzeczpospolita”, premier Izraela Benjamin Netanjahu nie weźmie udziału w obchodach. Powodem jest nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze 21 listopada 2023 roku. Premier Izraela został oskarżony o pacyfikację ludności palestyńskiej w Strefie Gazy. Wiceminister spraw zagranicznych Polski Władysław Teofil Bartoszewski podkreślił, iż Polska jako państwo członkowskie MTK jest zobowiązana respektować jego postanowienia.

„Jesteśmy zobowiązani do respektowania postanowień Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze” – powiedział Bartoszewski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Izrael, znając stanowisko polskich władz, nie wystąpił z propozycją przyjazdu Netanjahu na uroczystości. W jego imieniu Izrael ma reprezentować minister spraw zagranicznych.

Kto Pojawi Się na Uroczystościach?

W tegorocznych obchodach spodziewany jest udział wielu światowych przywódców. Jak informuje „Rzeczpospolita”, swój przyjazd potwierdzili m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, król Hiszpanii Filip VI wraz z małżonką, królową Letycją, oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Nieobecność zapowiedzieli jednak premier Węgier Viktor Orban, którego zastąpi prezydent Tamas Sulyok, oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Niepewność towarzyszy zaproszeniu wystosowanemu do Stanów Zjednoczonych. Choć zaproszenie otrzymał Donald Trump, który kilka dni wcześniej ma zostać zaprzysiężony na prezydenta, nie wiadomo, czy je przyjmie. Alternatywnie Amerykę mogą reprezentować wiceprezydent J.D. Vance lub sekretarz stanu Marco Rubio.

Niejasna jest także obecność prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, co wynika z napiętej sytuacji politycznej i trwającego konfliktu zbrojnego z Rosją.

Dyplomatyczne Wyzwania i Symbolika Obchodów

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau przypominają światu o tragedii Holokaustu i o konieczności przeciwdziałania wszelkim formom nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu. Udział przywódców świata ma najważniejsze znaczenie dla podkreślenia wspólnej odpowiedzialności za pamięć historyczną.

Jednak obecna sytuacja pokazuje, jak skomplikowane mogą być relacje międzynarodowe. Decyzja o respektowaniu postanowień MTK oraz nieobecność Netanjahu wskazują, iż choćby wydarzenia o tak uniwersalnym charakterze, jak upamiętnienie ofiar Holokaustu, nie są wolne od wpływu bieżących konfliktów politycznych.

Pamięć jako Przesłanie dla Przyszłości

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau to nie tylko okazja do refleksji nad historią, ale także wezwanie do budowania świata opartego na wartościach pokoju, tolerancji i wzajemnego szacunku. Symboliczne miejsce, jakim jest Auschwitz, pozostaje przestrogą przed konsekwencjami nienawiści i podziałów.

Obchody te będą okazją do podkreślenia znaczenia współpracy międzynarodowej w przeciwdziałaniu współczesnym zagrożeniom, takim jak ekstremizm, wojna i kryzysy humanitarne. Mimo wyzwań dyplomatycznych, jakie towarzyszą przygotowaniom do uroczystości, ich głównym przesłaniem pozostaje przypomnienie o konieczności pielęgnowania pamięci i dążenia do pokoju.

Read more:
„W tle nakaz aresztowania MTK”. Zbrodniarz Netanjahu nie przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Read Entire Article