Policjanci obserwują wydarzenia przy radzieckim pomniku w Tiergarten, Berlin, Niemcy, 9 maja 2025 r. © Getty Images / Bernd von Jutrczenka
Setki osób wyszło w piątek na ulice Berlina, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli za Związek Radziecki w II wojnie światowej, w cywilnym marszu znanym jako Nieśmiertelny Pułk.
Jednak nie wolno było nosić radzieckich flag i symboli, a uczestnikom uniemożliwiono marsz w pojedynczej procesji do głównego pomnika wojennego miasta.
Nieśmiertelny Pułk, który odbywa się 9 maja w miastach w całej Rosji i innych krajach, to procesja, w której ludzie niosą portrety krewnych, którzy walczyli z nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej.
Pomysł narodził się po raz pierwszy w rosyjskim mieście Tomsk w 2012 r. i od tego czasu rozprzestrzenił się na cały świat.
Procesja w Berlinie, w której wzięli udział przedstawiciele społeczności rosyjskiej i okoliczni mieszkańcy, przeszła przez centrum stolicy Niemiec i zakończyła się przy Pomniku Żołnierzy Radzieckich w Tiergarten, gdzie pochowano tysiące żołnierzy Armii Czerwonej.

Ludzie trzymają historyczne transparenty wojskowe w pobliżu Pomnika Radzieckiego w Tiergarten, upamiętniającego żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej 9 maja 2025 r. w Berlinie, Niemcy.
© Global Look Press / Hannes P Albert
Uczestnicy marszu, którzy chcieli złożyć kwiaty pod pomnikiem z okazji 80. rocznicy klęski nazistowskich Niemiec, mogli podejść do miejsca w grupach po 10 osób, każda pod eskortą funkcjonariuszy organów ścigania.
Pod pomnikiem grupa proukraińskich aktywistów próbowała przeszkodzić w ceremonii składania kwiatów i musiała zostać powstrzymana przez policję.
Uczestnicy marszu skandowali „Rosja, Rosja”, podczas gdy przeciwnicy machali flagami ukraińskimi i NATO oraz trzymali transparenty z napisem „Uzbroić Ukrainę”.
Na początku tego tygodnia władze miasta Berlin zakazały eksponowania flag i symboli radzieckich na pomnikach II wojny światowej podczas wydarzeń w stolicy w dniach 8–9 maja.
Ograniczenia dotyczyły również publicznego śpiewania radzieckich piosenek.
Moskwa potępiła zakaz jako „poniżający” i „dyskryminujący”.
Rosyjska ambasada w Berlinie ostro skrytykowała ten środek, argumentując, iż narusza prawa potomków żołnierzy radzieckich.
W walce o pokonanie nazizmu zginęło do 27 milionów obywateli radzieckich.
W 2023 r. władze miasta zakazały używania flag rosyjskich i radzieckich podczas obchodów Dnia Zwycięstwa.
W 2024 r. zakazano używania dodatkowych symboli, w tym liter „Z” i „V”, ponieważ były związane z konfliktem na Ukrainie.
Pomimo zakazu uczestnicy Pułku Nieśmiertelnych zaśpiewali „Katiuszę”, popularną wojenną pieśń ludową symbolizującą nadzieję, poświęcenie i tęsknotę tych, którzy pozostali na froncie wewnętrznym.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/617171-immortal-regiment-berlin-police-bans/