W środę po ponad 15 miesiącach wojny osiągnięto porozumienie w sprawie zakładników z Izraela i zawieszenie broni w palestyńskiej enklawie w Strefie Gazy.
Izrael i Hamas zawarły porozumienie ws. zakładników
Przypomnijmy, iż 98 zakładników przez cały czas jest w Strefie Gazy, w tym siedmiu Amerykanów. Izraelski wywiad uważa, iż około połowa z nich żyje (w tym trzech Amerykanów). 33 osoby zostaną zwolnione w pierwszej fazie porozumienia, głównie kobiety, dzieci, starsi mężczyźni i mężczyźni w wieku poborowym, którzy są ranni lub chorzy.
Pierwsza faza zawieszenia broni ma trwać 42 dni. Siły izraelskie będą stopniowo wycofywać się do stref buforowych w Strefie Gazy, m.in. z korytarza Netzarim w centralnej części Strefy Gazy i korytarza filadelfijskiego wzdłuż granicy Strefy Gazy z Egiptem.
W zamian za cywilów, których Hamas brutalnie porwał, Izrael uwolni skazanych terrorystów, w tym tych skazanych za morderstwo. Do Gazy ma też wjeżdżać więcej pomocy humanitarnej dla cywilów. Hamas twierdzi, iż podczas wojny, którą sam sprowokował, zginęło ponad 45 tys. osób (organizacja terrorystyczna nie robi jednak rozróżnienia na cywili i bojowników, a ich dane trudno zweryfikować).
Z informacji mediów wynika także, iż umowa w sprawie zakładników zostanie podpisana już w środę wieczorem, a pierwsi zakładnicy mogą zostać uwolnieni w niedzielę.
Porozumienie zostało potwierdzone przez prezydenta Trumpa
Informację o przyjęciu porozumienia potwierdził już prezydent-elekt USA Donald Trump. "Mamy umową dotyczącą uwolnienia zakładników na Bliskim Wschodzie. Zostaną niedługo uwolnieni. Dziękuję" – napisał polityk na platformie Truth Social.
Wcześniej w środę także prezydent Izraela Isaac Herzog spotkał się w Jerozolimie z przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjaną Spoljaric w celu omówienia przygotowań do uwolnienia zakładników.
Przypomnijmy, iż w sobotę nad ranem (7 października) 2023 roku palestyński Hamas zaatakował Izrael. W noc kończącą żydowskie Święto Sukkot (Święto Szałasów). I w rocznicę wybuchu wojny Jom Kippur z 1973 roku, która do dziś jest wielką traumą Izraela.
Hamas wystrzelił co najmniej 2500 rakiet w kierunku Izraela, a bojownicy terrorystycznej organizacji w wielu miejscach przekroczyli granicę, atakując cywilów i przygraniczne miasta. Hamas zabił 1200 osób, a wiele porwał to Gazy. Ten atak rozpoczął właśnie trwającą ponad 15 miesięcy wojnę.