Gutters for "Phoenix"

polska-zbrojna.pl 2 days ago

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wyróżnił okolicznościowymi ryngrafami 28 żołnierzy szczególnie zaangażowanych w pomoc ofiarom powodzi w ramach operacji „Feniks”. – Dziś mieszkańcy terenów popowodziowych, kiedy widzą mundur, czują się bezpiecznie i jest to coś bezcennego – podkreślił wicepremier.

Celem operacji „Feniks”, która rozpoczęła się 23 września, jest zabezpieczenie i odbudowa terenów popowodziowych na południu Polski. w tej chwili zaangażowanych jest w nią około 4 tys. żołnierzy, w szczytowym momencie było ich choćby 26 tys. Dwudziestu ośmiu wyróżniających się w czasie tej operacji wojskowych otrzymało dziś z rąk Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra obrony narodowej, okolicznościowe ryngrafy. – Chciałbym wam osobiście podziękować za to, co robiliście podczas akcji powodziowej i co przez cały czas robicie dla mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny, odbudowując, ratując życie i zdrowie, przeprowadzając akcje dezynfekcji i oczyszczania – mówił wicepremier, wyróżniając żołnierzy ze Zgrupowania Zadaniowego Wojsk Inżynieryjnych.

REKLAMA

Wymieniając obszary ich działania, minister wspomniał m.in. o odbudowywaniu mostów, dróg, usuwaniu pustostanów grożących zawaleniem, dezynfekcji pomieszczeń i studni. – Pomoc powodzianom zapewniali także w Nysie medycy z 2 Wojskowego Szpitala Polowego, który uratował zdrowie i życie ponad tysiącowi pacjentów – wyliczał Kosiniak-Kamysz.
Jak podkreślił, to wszystko zasługa żołnierzy, którzy od początku powodzi poświęcili swój czas, realizując zadania w bardzo trudnych warunkach. – Dziś mieszkańcy terenów popowodziowych, kiedy widzą mundur, czują się bezpiecznie i jest to coś bezcennego – zaznaczył szef MON-u.

Dziękując w imieniu wyróżnionych, płk Krzysztof Jaroszek, dowódca 1 Pułku Saperów z Brzegu, przypomniał, iż właśnie mija 100 dni, od kiedy wojska inżynieryjne ratują powodzian i usuwają skutki działania wielkiej wody. – Żołnierze od pierwszego dnia powodzi zaangażowali się w ratowanie poszkodowanych, są tu wojskowi, którzy byli ze mną w Kłodzku, medycy ratujący ludzi w okolicach Lewina Brzeskiego, osoby, które stawiały pierwsze mosty, m.in. w Skorogoszczy – wymieniał płk Jaroszek.

Oficer zapewnił również, iż żołnierze są gotowi do pracy i realizowania zadań nie tylko do końca kwietnia 2025 roku, do kiedy ma trwać operacja „Feniks”, ale tak długo, jak będzie to potrzebne.

Ryngrafy okolicznościowe otrzymali:

1 Pułk Saperów z Brzegu

Płk Krzysztof Jaroszek
Mjr Tomasz Nowak
Kpt. Alicja Ostrowska
Kpt. Janusz Sałatkiewicz
Por. Paweł Lampowski
Por. Karol Woźnicki
Por. Adam Bitowt
Por. Wojciech Sztandur
Por. Kacper Odzierejko
Ppor. Justyna Bliźniak
Ppor. Kacper Widz
Sierż. Bartosz Osikowski
Plut. Wojciech Majkut
Plut. Albert Wrocławski
Plut. Paweł Szybiak
St. kpr. Szymon Borowski
Kpr. Wojciech Błaszczyk
St. szer. spec. Artur Śmigasiewicz
St. szer. spec. Wojciech Czyżewski
St. szer. spec. Fabian Ciesielski

5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór

Por. Arkadiusz Czech
Sierż. Tomasz Pawlak
Kpr. Dawid Zalewski
St. szer. spec. Piotr Przybyło
St. szer. Marek Harasimiuk

2 Wojskowy Szpital Polowy z Wrocławia

Ppłk Mikołaj Kędzierski
Por. Iga Dziadak
Chor. Adam Kus

Anna Dąbrowska
Read Entire Article