Greater Mobility for NATO Troops? Finland Talks About Building a fresh Railway Line

pch24.pl 20 hours ago

Rząd Finlandii zatwierdził plan poprowadzenia linii kolejowej do Szwecji, która połączy kraj z Norwegią. Według fińskich władz połączenie kolejowe do norweskiego portu w Narwiku ułatwi współpracę wojskową między krajami NATO na północy Europy, w tym transport sprzętu wojskowego oraz zapewni bezpieczeństwo dostaw – podało radio Yle.

Komisja Europejska, NATO oraz fińskie siły zbrojne oceniły, iż jest to najbardziej priorytetowy europejski duży projekt mobilności wojskowej – przyznała minister transportu Lulu Ranne.

Na pierwszy etap planowania dotyczący szerokości toru, które rozpocznie się w tym roku, rząd Petteriego Orpo, będący na półmetku swojej kadencji, zarezerwował podczas zakończonych w tym tygodniu negocjacji budżetowych 20 mln euro.

Celem projektu jest poprowadzenie linii kolejowej nad Zatoką Botnicką, łączącej fińskie Oulu, Rovaniemi oraz port w Kemi ze szwedzkim Haparanda nad graniczną rzeką Torne, a stamtąd do górniczego ośrodka w Kirunie i następnie do norweskiego portu w Narwiku. Inwestycja jest uznawana za istotną z punktu widzenia fińskich sił zbrojnych i NATO. W Laponii w rejonie Rovaniemi znajduje się baza wojskowa oraz poligon.

Według szacunków ministerstwa transportu koszt prac związany jedynie z przebudową torów do Oulu wynosi ponad 1,5 mld euro, a cała inwestycja kolejowa pochłonie jeszcze więcej, do czego potrzebne będzie finansowanie unijne. Zdaniem urzędników projekt linii kolejowej docelowo łączącej Finlandię z Narwikiem rozłożony jest na lata a budowa może być jeszcze realizowana po 2030 r.

Obecnie nie jest możliwy transgraniczny ruch kolejowy ponieważ po stronie fińskiej rozstaw szyn kolejowych (1524 mm) jest o blisko 89 mm szerszy od europejskiego i zbliżony do rosyjskiego (1520 mm).

W Finlandii rozważano wcześniej także poprowadzenie drugiej linii kolejowej łączącej docelowo kraj z Narwikiem, tj. z Kolari (ok. 200 km na północ od Kemi) do szwedzkiej Kiruny.

Źródło: PAP / Przemysław Molik, Helsinki

Debata wyborcza: kandydaci na prezydenta przeciwni wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę

Read Entire Article