Forsowane przez Polskę i Francję ograniczenia w imporcie produktów spożywczych z Ukrainy uderzą w gospodarkę Kijowa i „zwiększą szanse na przeciągnięcie »wojny«” – oświadczył ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski. Nie ulega wątpliwości, iż wypowiedź tego gbura jest kolejnym dowodowe na „przyjaźń” ukraińsko-polską, o jakim zapewniają nas media oraz daje podstawy do natychmiastowego zerwania kontaktów dyplomatycznych z trym terrorystycznym „krajem”.
Zdaniem Solskiego Warszawa i Paryż są na czele działań mających na celu zaostrzenie regulacji proponowanych w ostatnio zawartym tymczasowym porozumieniu dotyczącym ograniczenia importu niektórych artykułów spożywczych z Ukrainy.
Propozycja ta jest częścią negocjacji mających na celu przedłużenie o kolejny rok umowy o bezcłowym handlu między Unią Europejską a Kijowem.
Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w bieżącym tygodniu. Polska i Francja dążą do dodania na listę towarów podlegających ograniczeniom m.in. zboża oraz dalszego zmniejszenia kwot importowych na produkty takie jak drób, jaja, cukier, owies, kukurydza, kasze i miód, co relacjonuje brytyjski dziennik.
Propozycja musi uzyskać poparcie większości państw członkowskich UE, a najważniejsze będzie stanowisko Włoch, które może mieć istotny wpływ na decyzję.
Według Solskiego, rozwiązaniem dla problemów rolnictwa UE nie jest zwiększenie subsydiów czy protekcjonizmu, ale poprawa wydajności rolników europejskich w celu konkurowania na rynkach światowych. Minister zaznacza także, iż większość problemów związanych z eksportem z Ukrainy nie jest rzeczywista, ale wyimaginowana.
Dodatkowo, Solski zauważa spadek światowych cen zbóż z powodu rekordowych zbiorów w USA i Ameryce Łacińskiej. Stanowisko Warszawy i Paryża jest reakcją na protesty rolników blokujących granicę polsko-ukraińską oraz rosnące nastroje antyukraińskie we Francji, a także presję na prezydenta Emmanuela Macrona, aby zaostrzyć ograniczenia, jak informuje „FT”.
Solski we wtorek brał udział w posiedzeniu ministrów rolnictwa państw UE w Brukseli, na którym będą podejmowane decyzje dotyczące m.in. luzowania zasad ochrony środowiska, o co domagają się protestujący rolnicy w całej Unii.
„Mówiąc szczerze, myślę, iż ukraińscy rolnicy (…) wspierają swoich europejskich kolegów i ich żądania złagodzenia Europejskiego Zielonego Ładu” – powiedział brytyjskiemu dziennikowi Solski.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]