Spis treści
- Co oznacza, iż na koncie Google Drive są limity?
- Czemu służą limity na Dysku Google?
- Limity w Google Drive dla poszczególnych użytkowników – od czego zależą i czym się różnią?
- Google Drive – limit pobierania i wysyłania
- Limity na dyskach współdzielonych
- Limit elementów
- Limity liczby użytkowników
- Jak zwiększyć limity na Dysku Google?
Dysk Google (ang. Google Drive) to przestrzeń do przechowywania oraz synchronizacji danych oparta na technologii chmurowej. Pliki, takie jak dokumenty czy multimedia, zapisane na dysku są dostępne dla właściciela konta z każdego urządzenia połączonego z internetem. Nic więc dziwnego, iż coraz więcej organizacji wybiera to rozwiązanie do przechowywania swoich firmowych danych. Warto jednak pamiętać, iż na Google Drive obowiązują pewne limity. Jakie? Już spieszymy z odpowiedzią.
Co oznacza, iż na koncie Google Drive są limity?
Google Workspace to pakiet aplikacji, w których skład wchodzi między innymi Dysk, czyli miejsce do przechowywania plików w chmurze. To bardzo wygodne rozwiązanie, za pomocą którego użytkownicy mają dostęp do swoich zasobów z dowolnego urządzenia, które jest połączone z Internetem.
Jednak przestrzeń, którą mają do wykorzystania poszczególne organizacje jest ograniczona. W zależności od wybranego planu subskrypcji, na pliki robocze, dokumenty, filmy, zdjęcia czy e-maile w firmie przypada od 30 GB do 5 TB na każdą opłaconą licencję. Oznacza to, iż choćby w najtańszym planie – Google Workspace Business Starter – do wykorzystania jest dwa razy więcej przestrzeni dyskowej, niż w przypadku darmowego, prywatnego konta, gdzie użytkownicy muszą zmieścić się w limicie 15 GB. Co więcej, firmy korzystające z najwyższego planu – Google Worpsace Enterprise – mogą ubiegać się o dodatkowe miejsca na Dysku, już w ramach opłaconych pakietów.
Google Workspace to 2x więcej miejsca na Dysku
Warto pamiętać, iż w obrębie każdego przedsiębiorstwa użytkownicy mogą elastycznie zarządzać przestrzenią dyskową w chmurze. W ramach Google Workspace wykorzystywany jest system wspólnego miejsca na dane. Oznacza to, iż ilość miejsca oferowana dla poszczególnych kont jest sumowana do wspólnej puli, którą można dowolnie zarządzać. jeżeli więc Twoja organizacja wykupiła 10 licencji Business Standard, daje to łącznie 20 TB miejsca na Dysku Google (10 x 2 TB). W takiej sytuacji jeden użytkownik (np. grafik czy osoba edytująca filmy) może wykorzystywać 10 TB przestrzeni, a pozostali (np. osoby tworzące content w formie plików tekstowych) – odpowiednio mniej.
Czytaj też: Dysk Google dla firm – bezpieczny sposób na przechowywanie firmowych dokumentów i plików
Czemu służą limity na Dysku Google?
Do końca maja 2021 roku przestrzeń na Dysku zużywały tylko pliki zewnętrznych aplikacji w formatach niezwiązanych z usługami Google. Jednak w ciągu ostatnich lat wykorzystanie chmury znacznie wzrosło i w przyszłości prawdopodobnie będzie rosnąć nadal. Użytkownicy zapisują na swoich Dyskach coraz więcej dokumentów, obrazów, maili itp. zaś rozbudowa infrastruktury chmurowej zajmuje czas i zużywa zasoby finansowe.
Nałożenie limitów na Dysk Google pozwala uniknąć przeciążeń urządzeń i zapewnia najwyższy komfort korzystania z chmury. To właśnie dlatego, oprócz obowiązujących ograniczeń, w czerwcu 2022 zmieniło zasadę nieograniczonej pojemności na pliki ze swoich aplikacji, a zdjęcia Google Photos oraz pliki Dokumentów, Arkuszy, Prezentacji, Formularzy czy tablice Jamboard zaczęły zajmować miejsce na Dysku.
Limity w Google Drive dla poszczególnych użytkowników – od czego zależą i czym się różnią?
Jak już wspomnieliśmy, limity miejsca na dane w Google Workspace zależą od wybranego planu subskrypcyjnego. Przestrzeń dyskowa dla jednego użytkownika (czyli dla każdej wykupionej licencji) przestawia się następująco:
- Frontline – 2 GB na użytkownika
- G Suite Basic – 30 GB na użytkownika
- Business Starter – 30 GB na użytkownika
- Business Standard – 2 TB na użytkownika dodane do wspólnego miejsca na dane
- Business Plus – 5 TB na użytkownika dodane do wspólnego miejsca na dane
- Enterprise Essentials – 1 TB na użytkownika dodany do wspólnego miejsca na dane (maksymalnie 25 TB)
- Wersje Enterprise – 5 TB na użytkownika, z możliwością zwiększenia przestrzeni na tyle, ile potrzebujesz. W tym celu najlepiej skontaktować się z partnerem Google Cloud.
- Essentials Starter – 15 GB na użytkownika
- Business Essentials – 100 GB na użytkownika dodane do wspólnego miejsca na dane (maksymalnie 2 TB)
- Education Fundamentals – 100 TB wspólnego miejsca w chmurze
- Education Standard – 100 TB wspólnego miejsca w chmurze
- Teaching and Learning Upgrade – 100 TB wspólnego miejsca w chmurze oraz 100 GB na użytkownika dodane do wspólnego miejsca na dane
- Education Plus – 100 TB wspólnego miejsca w chmurze oraz 20 GB na użytkownika dodane do wspólnego miejsca na dane
- Indywidualne konta osobiste – 15 GB
- Essentials (niedostępna dla nowych użytkowników) – 100 GB na użytkownika dodane do wspólnego miejsca na dane (maksymalnie 2 TB)
- G Suite Business – nieograniczone miejsce na dane czyli Google Drive bez limitu
Google Drive – limit pobierania i wysyłania
Na Dysku Google obowiązuje też limit pobierania i wysyłania plików. Każdy użytkownik może łącznie przesłać maksymalnie 750 GB danych dziennie. Dotyczy to zarówno przestrzeni Mój dysk, jak i wszystkich dysków współdzielonych. jeżeli ktoś przekroczy ten limit, w danym dniu nie będzie mógł przesyłać dodatkowych danych. Jednak operacje, które już się zaczęły, zostaną ukończone. jeżeli chodzi o przesyłanie czy synchronizowanie pojedynczego pliku, to jego rozmiar nie może przekraczać 5 TB.
Czytaj też: Zapisywanie i przechowywanie danych w chmurze – jak to działa?
Limity na dyskach współdzielonych
Na dyskach współdzielonych – oprócz dziennego limitu przesyłania – obowiązują też limity liczby elementów oraz użytkowników.
Limit elementów
Na każdym współdzielonym dysku może zostać zapisanych maksymalnie 400 000 elementów, przy czym jako pojedynczy element rozumiany jest każdy plik, folder lub skrót. Warto dbać o to, aby wartość ta była utrzymywana znacznie poniżej obowiązującego ograniczenia. W innym przypadku korzystanie z dysku współdzielonego może być dość niewygodne dla użytkowników. Trudno będzie bowiem znaleźć poszczególne treści czy porządkować przechowywane dane.
Jako administrator możesz sprawdzić, ilu elementów brakuje do osiągnięcia limitu na dysku współdzielonym. W tym celu w konsoli administracyjnej wyszukaj Zarządzanie dyskami współdzielonymi i sprawdź kolumnę Limit elementów.
Limity liczby użytkowników
Każdy dysk współdzielony ma limit osób i grup, którym można udostępnić znajdujące się na nim zasoby. Plik, który został zapisany na dysku współdzielonym można udostępnić bezpośrednio 100 grupom, a łącznie 600 użytkownikom (do których zaliczają się zarówno grupy jak i poszczególne konta użytkowników będących członkami grup). Łączna liczba osób, którym może zostać udostępniony plik (członkowie grup oraz konta indywidualne) to 50 000.
Jak zwiększyć limity na Dysku Google?
Dla wielu firm Dysk Google stanowi też miejsce, w którym tworzona jest kopia zapasowa treści zapisanych dotychczas jedynie na komputerze. Takie użycie w połączeniu z wykorzystaniem zasobów na bieżące zadania może wyczerpać choćby duży limit Dysku Google.
Co więc zrobić,w takiej sytuacji? Niektórzy mogą zastanawiać się, jak ominąć limit na Google Drive i czy jakiś „bypass” jest w ogóle możliwy. Otóż sposobów na zwiększenie limitu jest kilka. Możesz zwolnić miejsce na dysku, wykupić dodatkową przestrzeń na dane, przenieść instancję do wyższego planu subskrypcyjnego lub postąpić tak jedynie z kontami wybranych użytkowników. Przy czym ta ostatnia opcja dostępna jest wyłącznie dla firm, które swoje licencje Google Workspace wykupiły u partnera Google Cloud. Wszystkie te możliwości szczegółowo opisaliśmy w naszym artykule Jak zwiększyć miejsce na Dysku Google.
Teraz już wiesz, jakie limity obowiązują na Dysku Google i co możesz zrobić, kiedy zabraknie Ci przestrzeni dyskowej w chmurze. Na naszym blogu znajdziesz też wiele innych artykułów na temat przydatnych funkcji programów wchodzących w skład Google Workspace. jeżeli zaś chcesz zacząć korzystać z pakietu narzędzi od Google w swojej firmie lub szukasz sposobu na obniżenie kosztów już wykupionej licencji, skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.