
Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleca szkołom przygotowanie dzieci na kryzysy i wojnę, poinformowała w poniedziałek gazeta Handelsblatt, powołując się na rzecznika ministerstwa.
Rządy Europy Zachodniej wystosowały szereg apeli o „gotowość obywatelską” od czasu objęcia urzędu przez prezydenta USA Donalda Trumpa i rozpoczęcia negocjacji pokojowych na Ukrainie, które pośredniczyła w tym USA, a które niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock określiła jako „impas”.
„Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w sytuacji bezpieczeństwa, należy położyć większy nacisk na obronę cywilną, w tym w edukacji szkolnej” – powiedział rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych dla Handelsblatt.
Według gazety, rosyjski atak na terytorium NATO „za cztery do siedmiu lat” jest uważany przez niemieckie wojsko, Bundeswehrę, za „realistyczny scenariusz”.
Uczniowie powinni być „przygotowani na najgorsze”, do programów nauczania należy wprowadzić szkolenie w zakresie reagowania kryzysowego, a w każdym domu należy przechowywać zapasy awaryjne – rzekomo zaproponował rzecznik niemieckiego ministerstwa.
Moskwa wielokrotnie odrzucała doniesienia o możliwości ataku na państwo członkowskie NATO od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie trzy lata temu.
Jednak takie apele o „gotowość obywatelską” pojawiły się w całej UE i Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu.
Komisja Europejska niedawno zaleciła obywatelom UE gromadzenie niezbędnych zapasów, w tym żywności i wody, aby mogli przetrwać co najmniej trzy dni w przypadku sytuacji kryzysowych.
Polska i Norwegia przywróciły środki z czasów zimnej wojny, takie jak schrony przeciwbombowe i bunkry oraz masowe szkolenia wojskowe.
Szwecja i Finlandia już udostępniły obywatelom przewodniki, jak reagować w przypadku ataku.
W poniedziałek Kreml oświadczył, iż Rosja jest otwarta na dyskusję na temat całkowitego zawieszenia broni w celu zakończenia konfliktu na Ukrainie, pod warunkiem, iż Kijów będzie go przestrzegać.
Prezydent Rosji Władimir Putin i jego amerykański odpowiednik Donald Trump przeprowadzili rozmowę telefoniczną w zeszłym miesiącu, po której Moskwa zgodziła się na 30-dniowe moratorium na ataki na infrastrukturę energetyczną, a Ukraina również podpisała się pod tą propozycją.
Moskwa jednak od tego czasu oskarżyła Kijów o wielokrotne łamanie porozumienia, jednocześnie stwierdzając, iż i tak je uszanuje.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/615355-germany-prepare-children-war/