Genderowe spory o zaimki w polskiej szkole. Poradnik dla nauczycieli

solidarni2010.pl 2 months ago
Aktualności
Genderowe spory o zaimki w polskiej szkole. Poradnik dla nauczycieli
data:30 sierpnia 2024 Redaktor: Anna

W przestrzeni publicznej coraz częściej można usłyszeć o osobach, które deklarują brak identyfikacji z własną płcią i domagają się zwracania się do nich imionami i zaimkami charakterystycznymi dla płci przeciwnej bądź „neutralnymi płciowo”. Takie postulaty bywają kierowane wobec nauczycieli, którzy pracują z młodymi ludźmi dotkniętymi problemem braku akceptacji własnej płci.

Z tego powodu, Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dotyczący praw i obowiązków nauczycieli oraz dyrektorów szkół, którzy spotykają się z takimi żądaniami. W publikacji wskazano, iż nauczyciele mają prawo używać zaimków i imienia, jakie wynikają z danych metrykalnych ucznia, zaś dyrektorzy szkół nie mogą wydawać w tym zakresie odmiennych poleceń. Z poradnika może skorzystać każdy, od kogo wymaga się zwracania się w sposób niezgodny z płcią danej osoby.

Instytut wskazuje, iż wzrost deklaracji transseksualnych ma nie tyle podłoże medyczne, co może być związany z wpływem kultury, mediów, w tym mediów społecznościowych, oraz aktywnością działaczy LGBT. Ordo Iuris podkreśla, iż nauczyciel, odmawiając stosowania zaimków i imienia niezgodnych z płcią ucznia, może powołać się na regulacje prawa o aktach stanu cywilnego, które określają, co, w świetle prawa, przesądza o imieniu oraz płci osoby. Poradnik odnosi się również do opinii aktywistów LGBT sugerujących, że odmowa używania preferowanych, niezgodnych z płcią ucznia zaimków, stanowi przejaw dyskryminacji. Przywołują oni wówczas m.in. art. 32 ust. 2 Konstytucji RP, zgodnie z którym nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Tymczasem dyskryminacja oznacza nieuzasadnione niekorzystne traktowanie jakiejś osoby w porównaniu do innych osób, znajdujących się w podobnej sytuacji. Zatem zwracanie się do uczniów zgodnie z danymi poświadczonymi urzędowo, jest wyrazem równego traktowania wszystkich uczniów. Ordo Iuris podkreśla też, iż polskie prawo przewiduje możliwość zmiany imienia w aktach urzędowych, jednak wystarczającą przesłanką do takiej modyfikacji nie jest subiektywne utożsamianie się z inną płcią.

Marek Puzio, autor poradnika, wskazuje również, iż nie można zmusić nauczyciela do używania imion i zaimków sprzecznych z płcią danej osoby na podstawie opinii psychologa, seksuologa lub psychiatry. Wystawianie zaświadczeń stwierdzających wystąpienie transseksualizmu, jak również formułowanie przez szkolnego psychologa zaleceń, aby stosować się do żądań używania zaimków i imienia niezgodnych z płcią ucznia – bez pogłębionej analizy i wielokierunkowych badań – może budzić uzasadnione wątpliwości, zarówno w świetle etyki wykonywania zawodu, jak i prawidłowości samego procesu diagnostycznego.

W poradniku podkreślono ponadto, iż wywieranie na nauczyciela presji, by używał wobec ucznia zaimków i imienia niezgodnych z płcią biologiczną ucznia, może prowadzić do naruszenia chronionych konstytucyjnie wolności sumienia i wolności religii nauczyciela. Dotyczy to również sytuacji, w której doszłoby do zmiany oznaczenia imienia i płci ucznia w aktach stanu cywilnego.

Instytut opisuje również możliwości skorzystania przez nauczyciela z dostępnych środków prawnych w przypadku naruszenia jego praw. Pracownicy oświaty mogą w takich sytuacjach złożyć pozew do sądu lub interweniować we władzach gminy czy Państwowej Inspekcji Pracy albo zawiadomić organy ścigania. Pomocy prawnej nauczycielom, których prawa zostały naruszone, udziela też Ordo Iuris.

Poradnik został zaprezentowany podczas konferencji prasowej. Wydarzenie otworzył adw. Jerzy Kwaśniewski.

– W lutym tego roku Instytut Ordo Iuris podpisał w Heritage Foundation w Waszyngtonie światową deklarację koalicji przeciwko ideologii gender. Wśród pierwszych punktów tej deklaracji była przemoc genderowa w szkole. Stąd nasza odpowiedź wpisuje się w światową reakcję dotyczącą genderowego nacisku na tożsamość płciową dzieci, którą dostrzegamy już w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Skandynawii – zaznaczył prezes Ordo Iuris.

Radca prawny Marek Puzio, autor poradnika, podkreślił, iż publikacja odpowiada na realne problemy, jakie mają miejsce w polskich szkołach.

– Poradnik jest odpowiedzią na sytuacje, które mają miejsce w niektórych polskich szkołach, kiedy to uczniowie żądają od nauczycieli, aby zwracali się do nich z użyciem zaimków oraz imion adekwatnych dla płci przeciwnej. Naszym celem jest oddanie w ręce nauczycieli praktycznego narzędzia, które da im większe poczucie bezpieczeństwa oraz dostarczy argumentów w sytuacji, w której zmierzą się z presją na nich wywieraną – wskazał starszy analityk Ordo Iuris.

Podczas konferencji głos zabrała również Grażyna Lubszczyk ze Stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności. Podkreśliła ona, iż temat ten jest niezwykle istotny z punktu widzenia nauczycieli.

– To zjawisko nas zaskakuje, jest niecodzienne i nauczyciele są bezradni, dlatego z ogromną euforią przyjęliśmy informację o powstaniu tego poradnika. Chciałabym podziękować w imieniu nauczycieli za tą pomoc. Jesteśmy przekonani, iż jest to temat wymagający ogromnej rzetelności i ostrożności – zauważyła Grażyna Lubszczyk.

O kwestiach psychologicznych związanych z tzw. tranzycją nieletnich mówiła Agnieszka Marianowicz-Szczygieł z Instytutu Ona i On. Wskazała ona na poszerzający się trend walki z tym zjawiskiem.

– Ponad 40 stanów USA wprowadziło pewne restrykcje prawne zakazujące, w mniejszym lub większym stopniu, tranzycji osób nieletnich. W kilkunastu krajach na świecie, w tym w wielu krajach europejskich, podjęto również takie kroki, czy to na poziomie prawnym czy to na poziomie narodowej służby zdrowia lub w obrębie liczących się, wiodących towarzystw naukowych – zaznaczyła psycholog

Na koniec adw. Jerzy Kwaśniewski podkreślił, iż nauczyciele, których spotkają problemy ze względu na brak realizacji ideologicznych żądań, mogą liczyć na pomoc Ordo Iuris.

- Tam, gdzie porady zawarte w tym poradniku nie wystarczą, tam, gdzie zderzą się państwo z niezrozumieniem, złą wolą albo po prostu intelektualnym zabłąkaniem dyrekcji szkoły, tam możecie liczyć na nasze bezpośrednie wsparcie. Nasi prawnicy staną za wami murem. Zapewnimy wsparcie ekspertów po to, żebyście mogli służyć dobro dziecka, które w tych sprawach jest najwyższą wartością - wskazał prawnik.

Instytut Ordo Iuris przygotował również projekt ustawy mający na celu wprowadzenie zakazu przeprowadzania tzw. zmiany płci u osób nieletnich.


Materiał filmowy 1 :

Read Entire Article