Freeman Dyson: "Cała Ziemia jest bardziej zielona w wyniku zwiększonej ilości dwutlenku węgla w atmosferze"(video)

grazynarebeca.blogspot.com 1 year ago

Według nieżyjącego już Freemana Dysona, modele komputerowe dobrze pomagają nam zrozumieć klimat, ale bardzo słabo go przewidują.

"Mierząc z kosmosu, cała Ziemia staje się coraz bardziej zielona w wyniku dwutlenku węgla, więc zwiększa to plony rolne, zwiększa się powierzchnia lasów i zwiększa się wzrost w świecie biologicznym, a to jest ważniejsze i pewniejsze niż wpływ na klimat" – powiedział Dyson podczas wywiadu dla Conversations that Matter w 2015 roku.

Freeman Dyson (1923-2020) był urodzonym w Wielkiej Brytanii amerykańskim fizykiem teoretycznym i matematykiem, znanym ze swoich prac w zakresie kwantowej teorii pola, astrofizyki, macierzy losowych, matematycznego sformułowania mechaniki kwantowej, fizyki materii skondensowanej, fizyki jądrowej i inżynierii. Był jedną z najbardziej znanych postaci w fizyce XX wieku.

W 2006 roku Dyson opublikował książkę "The Scientist as Rebel", w której zakwestionował rolę działalności człowieka w globalnym ociepleniu. W wywiadzie dla Physics World z 2008 roku powiedział, iż pieniądze wydawane na walkę ze zmianami klimatycznymi powinny być zamiast tego przeznaczone na "inne problemy, które są pilniejsze i ważniejsze, takie jak ubóstwo, choroby zakaźne, edukacja publiczna i zdrowie". Powiedział również, iż myślenie o potencjalnych korzyściach płynących ze zmian klimatycznych "nie wyrządzi nam żadnej szkody".

W 2015 roku dołączył do Stuarta McNisha, gospodarza programu Conversations that Matter. "Mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka" – powiedział. "To kwestia tego, ile i czy to dobrze, czy źle".

"Po pierwsze, nie rozumiemy szczegółów. Prawdopodobnie jest to znacznie mniej, niż się powszechnie twierdzi, a najważniejszą rzeczą jest to, iż istnieją ogromne nieklimatyczne skutki dwutlenku węgla, które są w przeważającej mierze korzystne [i] nie są brane pod uwagę" – powiedział. Według pomiarów satelitarnych "cała Ziemia staje się coraz bardziej zielona w wyniku dwutlenku węgla w atmosferze".

Dyson rozpoczął badania nad wpływem dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze na roślinności "37 lat temu", tj. około 1978 roku.

Wyjaśnił, iż zwiększona emisja CO2 zwiększa plony rolne, lasy i wszelkiego rodzaju wzrost w świecie biologicznym. "A to jest ważniejsze i pewniejsze niż wpływ na klimat" – powiedział.

Kiedy po raz pierwszy zaczął badać skutki emisji CO2 Na roślinach sądził, iż efekt może wynosić około 10%. Ale 35 lat później okazało się, iż było to około 25%. WSPÓŁ2 wzrosła o około 40%, a "około połowa z tego poszła na hodowlę roślinności" – powiedział. "Jest to niezwykle korzystne zarówno dla produkcji żywności, jak i dla różnorodności biologicznej, ochrony gatunków i wszystkiego, co jest dobre". Wynika to z obserwowalnych dowodów, dodał.

Odnosząc się do idei, iż modele są dobrymi predyktorami, przypomniał to, co zawsze mówił i przez cały czas mówi japoński ekspert ds. klimatu Suki Manabe, który w latach 60. opracował pierwszy model klimatyczny łączący ocieplenie klimatu Ziemi ze wzrostem emisji dwutlenku węgla: "Te modele klimatyczne są doskonałymi narzędziami do zrozumienia klimatu, ale są bardzo złymi narzędziami do przewidywania klimatu".

Powód, dla którego są kiepscy w przewidywaniu klimatu, jest prosty, wyjaśnił Dyson. "Są to modele, które mają w sobie tylko kilka czynników, które mogą być ważne... Ale jest wiele rzeczy, które pomijają... Prawdziwy świat jest o wiele bardziej skomplikowany niż modele".

"Nie sądzę, aby którykolwiek z tych modeli mógł być kiedykolwiek naprawdę predykcyjny" – dodał, ponieważ zmiany klimatyczne są zbyt złożone i wiąże się z nimi zbyt wiele czynników. "Po prostu nie da się wszystkiego wymodelować, to jest daleko, daleko poza zasięgiem wzroku" – powiedział.

Niektórzy klimatolodzy twierdzą, iż Słońce nie ma wpływu, ponieważ temperatura Słońca się nie zmienia. "To prawda, iż temperatura Słońca się nie zmienia" – powiedział Dyson. "Ale jego aktywność się zmienia".

Przez aktywność Dyson odnosi się do plam słonecznych i burz magnetycznych. "Zmieniają się one bardzo mocno w 11-letnim cyklu i widzimy wpływ na klimat" – powiedział.

Nir Shaviv badał wpływ aktywności Słońca: "Odkrył bardzo bezpośredni wpływ tego cyklu słonecznego, tego cyklu plam słonecznych, na klimat" – powiedział Dyson. "Dowody są jasne, iż ta aktywność Słońca ma wpływ."

"Był to duży dodatkowy dowód, jakim była Mała Epoka Lodowcowa, która miała miejsce w XVII wieku, co również zbiegło się z czasem, w którym Słońce zasypiało przez około 70 lat" – powiedział Dyson. "Istniało coś, co nazywało się minimum Maundera, kiedy plamy słoneczne po prostu się nie pojawiały, a w tym samym czasie w Europie panował bardzo zimny klimat. Jest to więc dość mocny dowód na korelację. Ale teraz jest o wiele więcej bezpośrednich dowodów ze współczesnych obserwacji".

Inną sztuczką, jaką stosują alarmiści klimatyczni, jest usunięcie pary wodnej "z równania". Para wodna stanowi około 90% atmosfery. Nie można więc wykluczyć pary wodnej z równania, powiedział Dyson. "Nie ma nic złego [w pomijaniu pary wodnej], jeżeli chcesz rozmawiać o Marsie" – powiedział Dyson, śmiejąc się, ponieważ na Marsie nie ma pary wodnej.

"CO2 jest tak korzystna pod innymi względami, iż szaleństwem byłoby próbować ją zmniejszyć" – powiedział Dyson. "Faktem jest, iż dwutlenku węgla będzie przybywać, przez cały czas będziemy spalać ropę i węgiel i prawdopodobnie wyjdzie nam to na dobre – dzięki temu Ziemia stanie się bardziej zielona".

Dyson odniósł się do książki zatytułowanej "Cool It: The Skeptical Environmentalist's Guide to Global Warming" autorstwa Bjorna Lomborga. "To najlepsze ogólne podsumowanie, jakie widziałem" – powiedział Dyson. "[Lomborg] jest ekonomistą, a nie naukowcem, ale myślę, iż jest bardzo rozsądny. I z pewnością jest to całkiem niezły argument z ekonomicznego punktu widzenia".

"Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka z pewnością są realne. Nie ma wątpliwości, iż jest to prawdziwe i pytanie tylko, ile i czy to dobrze, czy źle. To są zupełnie odrębne pytania" - powiedział. "Powiedziałbym, iż jest to ogólnie dobre, a także nie jest to tak duży efekt, jak większość ludzi sobie wyobraża".

.















Rozmowy, które mają znaczenie: Czy dwutlenek węgla sprawia, iż świat jest bardziej ekologiczny? Wywiad z Freemanem Dysonem, Institute for Advanced Studies, 9 czerwca 2015 r. (23 min)

Jeśli powyższy film zostanie usunięty z YouTube, możesz go obejrzeć na Brighteon TUTAJ.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/


Read Entire Article