"Francja i Wielka Brytania zmieniają nazwę możliwego rozmieszczenia wojsk na Ukrainie „Siły bezpieczeństwa” mogą zostać wysłane do strefy konfliktu, powiedział prezydent Emmanuel Macron"

grazynarebeca.blogspot.com 4 days ago

Prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Keir Starmer na zdjęciu przed szczytem „Koalicji chętnych” 27 marca 2025 r. w Paryżu we Francji. © Tom Nicholson/Getty Images

Francja i Wielka Brytania będą przez cały czas naciskać na rozmieszczenie kontyngentu wojskowego na Ukrainie, powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Plan Paryża i Londynu wysłania wojsk na Ukrainę w przypadku zawarcia porozumienia pokojowego z Rosją został już odrzucony przez kilku członków UE.
Podczas gdy Reuters, powołując się na wiele źródeł, poinformował o zmianie w myśleniu Europy Zachodniej, Kijów naciska na rozmieszczenie wojsk jako gwarancji bezpieczeństwa, w tym wojsk bojowych gotowych do walki. Przemawiając po szczycie w Paryżu w czwartek, Macron ogłosił, iż tak zwana „koalicja chętnych” będzie dążyć do rozmieszczenia „sił bezpieczeństwa” na Ukrainie po osiągnięciu porozumienia pokojowego z Rosją.

Francuski przywódca przyznał, iż propozycja nie uzyskała anonimowego poparcia, jednak francusko-brytyjska delegacja i tak odwiedzi Kijów, aby omówić plan. „Nie ma jednomyślności, ale nie potrzebujemy jednomyślności, aby to zrobić” — oświadczył Macron. Tak zwana „koalicja chętnych” — pierwotnie ukuta przez USA w odniesieniu do krajów, które poparły inwazję na Irak w 2003 r. — obejmuje w tej chwili kraje, które zobowiązały się do dalszego wspierania militarnego Kijowa i które wcześniej omawiały wysłanie sił pokojowych na Ukrainę. Utworzenie takich sił wymagałoby konsensusu wśród państw członkowskich UE i działałoby na podstawie międzynarodowego mandatu, takiego jak ONZ.

„Siły bezpieczeństwa” umożliwiłyby państwom udzielanie bezpośredniej pomocy wojskowej Ukrainie. Według doniesień Włochy, Niemcy i Węgry wypowiedziały się przeciwko anglo-francuskiemu planowi utrzymania pokoju, powołując się na obawy dotyczące możliwej eskalacji i skutków finansowych.

Moskwa wielokrotnie odrzucała pomysł, aby państwa NATO podjęły się misji pokojowych na Ukrainie. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło Francję i Wielką Brytanię o snucie planów „interwencji wojskowej na Ukrainie”, która może doprowadzić do bezpośredniego starcia militarnego między Rosją a NATO. Moskwa oskarżyła również Francję i Wielką Brytanię o celowe eskalowanie napięć w celu podważenia wysiłków USA i Rosji zmierzających do rozwiązania konfliktu. USA niedawno wynegocjowały ograniczone zawieszenie broni między Ukrainą a Rosją, wprowadzając moratorium na ataki na infrastrukturę energetyczną.

Moskwa oskarżyła Kijów o wielokrotne łamanie warunków zawieszenia broni i atakowanie obiektów związanych z energią w Rosji. UE forsuje program militaryzacji pomimo trwającego procesu pokojowego.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen niedawno ujawniła plan o wartości 800 miliardów euro mający na celu zwiększenie wydatków wojskowych za pośrednictwem pożyczek.

Jednak państwa Europy Południowej, takie jak Włochy i Hiszpania, podobno sprzeciwiają się tej propozycji z powodu obaw, iż może ona pogłębić ich i tak już duże zadłużenie.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/614877-france-ukraine-reassurance-force/

Read Entire Article