Biznesmen-miliarder, który pomógł napędzać karierę polityczną Wołodymyra Zełenskiego, został oskarżony o oszustwo po nielegalnym przejęciu środków z ukraińskiego banku.
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) oskarżyło oligarchę Igora Kołomojskiego o defraudację 7 września, wraz z pięcioma innymi anonimowymi podejrzanymi. Biznesmen i jego wspólnicy podobno przejęli ponad 9,2 miliarda hrywien ukraińskich (250 milionów dolarów) od ukraińskiego pożyczkodawcy PrivatBank w 2015 roku. Nielegalne konfiskaty miały na celu sfinansowanie jego transakcji i zwiększenie jego udziału w kapitale zakładowym banku.
Oświadczenie NABU opublikowane na Telegramie mówi, iż Kołomojsy, ostateczny rzeczywisty właściciel banku w tym czasie, zmusił PrivatBank do zapłaty tej kwoty konkretnej firmie pod jego kontrolą. Zrobiono to pod pretekstem rzekomego wykupu własnych obligacji po zawyżonych kosztach.
Władze ukraińskie znacjonalizowały PrivatBank w 2016 roku w związku z zarzutami o masowe oszustwa.
Kołomojski zyskał na znaczeniu w 2014 r., Kiedy został mianowany gubernatorem południowo-wschodniej obwodu dniepropietrowskiego, po rewolucji na Majdanie w tym samym roku. Został jednak zdymisjonowany rok później w wyniku konfliktu z byłym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
Później pojawił się jako postać, która odegrała kluczową rolę w Dojściu do prezydentury Zełenskiego, dawniej komika. Serial "Sługa narodu", w którym wystąpił obecny prezydent i został wyprodukowany przez jego studio Kwartał 95, był emitowany na kanale telewizyjnym 1+1 – którego Kołomojski jest większościowym udziałowcem. (Powiązane: Zełenski kupuje LUKSUSOWĄ REZYDENCJĘ w Egipcie za pośrednictwem swojej teściowej dzięki zachodnich pieniędzy pomocowych.)
Kołomojski zaprzeczył jednak bliskim związkom z Zełenskim.
Kołomojski wcześniej oskarżony o pranie brudnych pieniędzy
Tydzień wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, iż Kołomojski jest również podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i wyprowadzanie milionów z państwa. Według oświadczenia agencji z 2 września, oligarcha rzekomo sprzeniewierzył ponad 500 milionów hrywien (13,5 miliona dolarów), "przenosząc je za granicę, korzystając z infrastruktury kontrolowanych przez niego instytucji bankowych". W oświadczeniu SBU napisano, iż Kołomojski był również podejrzany o oszustwo i legalizację mienia uzyskanego środkami przestępczymi.
Kołomojski, który posiada również obywatelstwo cypryjskie i izraelskie, został opisany w oświadczeniu jako "de facto właściciel dużej grupy finansowej i przemysłowej". Prokuratura Generalna Ukrainy (OPG) również potwierdziła śledztwo w sprawie oligarchy, zauważając, iż "doręczono mu wniosek o wybór przedprocesowych środków ograniczających". Według Russia Today, OPG "kontynuuje dochodzenie w tej sprawie" wraz z SBU i Ukraińskim Biurem Bezpieczeństwa Gospodarczego.
Lokalne media donoszą, iż agenci SBU przeszukali dom Kołomojskiego na początku lutego. Nalot podobno koncentrował się na jego potencjalnym zaangażowaniu w korupcję w firmach naftowych Ukrtatnafta i Ukrnafta. Oligarcha rzekomo odegrał rolę w defraudacji 40 miliardów hrywien (1,1 miliarda dolarów) i uchylaniu się od ceł przez obie firmy.
Kołomojski został aresztowany 2 września, a sąd skazał go na dwa miesiące więzienia. Jego kaucja została ustalona na 509 milionów hrywien (13,8 miliona dolarów). Jego zespół prawny powiedział, iż odwoła się od wyroku w sprawie jego aresztowania.
Odwiedź Corruption.news, aby dowiedzieć się więcej o korupcji na Ukrainie.
Obejrzyj ten film wyjaśniający związek między Igorem Kołomojskim, Wołodymyrem Zełenskim i Hunterem Bidenem.
Ten film pochodzi z kanału NemosNewsNetwork na Brighteon.com.
Więcej powiązanych artykułów:
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/