Po masowych protestach na drogach oraz w centrum miast, rolnicy zapowiedzieli po świętach Wielkiej Nocy kontynuację swojego niezadowolenia, ale w innowacyjnej formie. W planach mają m.in. „oblężenie” biur poselskich i senatorskich. Natomiast dla lokalnych mieszkańców szykowane są festyny integracyjne.
Po olbrzymim proteście, który odbył się 20 marca na terenie całej Polski, rolnicy zdecydowali się kontynuować swoje działania strajkowe. Tym razem jednak, aby zmierzyć się z niedogodnościami, polscy posłowie oraz senatorowie muszą się przygotować.
Zgodnie z oświadczeniem przedstawionym przez strajkujących rolników, od kwietnia zmienia się strategia protestu. Zamiast dotychczasowych blokad dróg i centrów miast, planowane są wizyty pod biurami poselskimi i senatorskimi.
Warto przypomnieć, iż wcześniej Ruch Młodych Farmerów również zapowiadał akcję odwiedzin w biurach.
Teraz, zgodnie z zapowiedzią Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego, planowane są masowe odwiedziny rolników pod biurami parlamentarzystów.
Rolnicy zachęcają wszystkich swoich kolegów do rozpowszechnienia wspomnianej akcji w internecie już w nadchodzącą niedzielę, 24 marca, i udostępniania filmów zapowiadających wizyty w biurze w danym regionie na mediach społecznościowych. Wszystko ma zostać zorganizowane bez względu na przynależność partyjną danego parlamentarzysty.
– Nagranie najlepiej zrealizować przed biurami poselskimi, a jeżeli to niemożliwe nagrywamy przy traktorze, gospodarstwie z flagami. Z treści nagrania musi wybrzmieć, iż 4 kwietnia wybieramy się do biur posłów/senatorów w terenie bez względu na przynależność partyjną z wizytą i z małą „niespodzianką ” (paczka obornika, słoik gnojówki, snopek słomy, kiszonka, produkt rolno-spożywczy, worek zboża) – brzmią wytyczne.
Strajk rolników zaplanowany na 4 kwietnia 2024 roku. Jak długo będą trwały demonstracje pod biurami posłów i senatorów?
Rolnicy zamierzają zorganizować legalne zgromadzenia, zgłoszone wcześniej, tak jak miało to miejsce w przypadku poprzednich akcji, w odpowiednich urzędach gmin. Podkreślają, iż w miarę możliwości manifestacje będą polegać na przyjeździe na miejsce traktorami.
Przewidziany protest będzie trwał cztery godziny, od godziny 10:00 do godziny 14:00.
– W nagraniu musi wybrzmieć jasno, iż to społeczeństwo prosi nas o to, abyśmy zaprosili do współpracy polityków. o ile komisja Rolnictwa ogranicza kontakt ze społeczeństwem, to społeczeństwo przyjdzie pod biura członków komisji rolnictwa – czytamy w komunikacie protestujących rolników.
Strajk rolników planowany na 4 kwietnia 2024 roku. Wystosowany został apel do polskich władz i premiera.
Protestujący zaznaczają, iż w międzyczasie zostanie wysłany list intencyjny do prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu oraz posłów, w którym proszą o dialog w sprawach rolniczych oraz analizę postulatów.
Dodatkowo, na biurko premiera Donalda Tuska trafi prośba o sprzeciw podczas poniedziałkowego głosowania w Parlamencie Europejskim w kwestii jednego z istotnych założeń związanych z polityką Zielonego Ładu, tj. zalewania 400 tysięcy hektarów. Treść tego pisma zostanie także udostępniona opinii publicznej.
Rolnicy dodają również, iż w miarę możliwości będą rezygnować z blokad w okresie Wielkiego Tygodnia oraz podczas Świąt Wielkiej Nocy.
– Oczywiście tam, gdzie blokady są zgłoszone i realizowane są decyzję podejmie już sam organizator odpowiedzialny za taką blokadę – opisują.
Strajk rolników w 2024 roku. Rolnicy dążą do zwiększenia świadomości społecznej poprzez organizację lokalnych festynów.
Kolejną innowacyjną formą protestu, która już funkcjonuje w niektórych częściach Polski, jest organizacja festynów rolniczych, podczas których przeprowadzane są działania informacyjne skierowane do mieszkańców miast i ogólnie osób spoza branży rolniczej. Przykładem takiego festynu jest niedawny event zorganizowany w Nowym Dębcu przez przedstawicieli Roli Wielkopolski.
Podczas tych festynów rolnicy starają się zwiększyć świadomość społeczną, wyjaśniając, iż protesty, które prowadzą, dotyczą nie tylko rolnictwa, ale mają wpływ na całe społeczeństwo.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.