ExxonMobil deceived the public with plastic recycling, suit alleges

cyberfeed.pl 2 months ago


Jak wynika z nowego pozwu złożonego przez stan Kalifornia, ExxonMobil od lat wprowadza konsumentów w błąd, utrwalając „mit” na temat recyklingu plastiku.

ExxonMobil jest wiodącym na świecie producentem jednorazowych tworzyw sztucznych, które stają się odpadami, zgodnie z informacjami biura prokuratora generalnego stanu. Aby zachęcić ludzi do kupowania produktów wykonanych z jednorazowych tworzyw sztucznych, jak twierdzi pozew, ExxonMobil „oszukiwał Kalifornijczyków przez prawie pół wieku, obiecując, iż recykling może rozwiązać i rozwiąże stale rosnący kryzys odpadów plastikowych”.

„Oni wyraźnie wiedzieli, iż to niemożliwe”.

Plastik jest dość trudny do ponownego wykorzystania, dlatego bardzo mało z niego jest kiedykolwiek poddawane recyklingowi. Promowanie recyklingu jako lekarstwa na odpady z tworzyw sztucznych może w rzeczywistości doprowadzić do tego, iż więcej z nich stanie się śmieciami, eksperci ostrzegająTeraz stan Kalifornia chce pociągnąć przemysł do odpowiedzialności za zanieczyszczenie plastikiem, które nagromadziło się w środowisku, zwierzętach, a choćby ciałach ludzi.

„Przez dziesięciolecia ExxonMobil oszukiwał opinię publiczną, aby przekonać nas, iż recykling plastiku może rozwiązać problem odpadów plastikowych i zanieczyszczenia, chociaż wyraźnie wiedzieli, iż to niemożliwe” – powiedział prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta w komunikat prasowy Wczoraj.

Biuro Prokuratora Generalnego uruchomiło dochodzenie do roli przemysłu petrochemicznego w tworzeniu „kryzysu zanieczyszczenia” plastikiem w 2022 r. Twierdzi, iż w ciągu ostatnich dwóch lat odkryto nowe dokumenty, które skłoniły stan do złożenia pozwu w tym tygodniu. Pozew zarzuca, iż ​​ExxonMobil naruszył stanowe przepisy dotyczące uciążliwości publicznej, zasobów naturalnych, zanieczyszczenia wody, fałszywej reklamy i nieuczciwej konkurencji poprzez wprowadzający w błąd marketing dotyczący recyklingu.

Stan wnosi pozew o kary cywilne i zwrot nienależnych korzyści, co zmusiłoby firmę do zwrotu wszelkich zysków uzyskanych nielegalnie. Kalifornia chce również utworzyć fundusz na redukcję i nakaz sądowy, aby powstrzymać firmę przed promowaniem plastiku jako nadającego się do recyklingu w sposób, w jaki robi to od lat. Biuro prokuratora generalnego wskazuje na 12-stronicowy ogłoszenie W Czas magazyn w 1989 r. na temat „pilnej potrzeby recyklingu” jako jednego z przykładów „kampanii oszustwa” firmy. „Amerykanie weszli w erę, w której składowanie odpadów nie będzie już podstawową metodą utylizacji śmieci” – głosi reklama.

Do roku 2015 mniej niż 10 procent odpadów z tworzyw sztucznych kiedykolwiek zostało poddanych recyklingowiPrawie 80 procent z 6300 milionów ton odpadów plastikowych, które powstały na całym świecie, trafiło na wysypiska śmieci lub zaśmieciło środowisko.

Nawet gdy plastik jest poddawany recyklingowi, zwykle jest on „poddawany recyklingowi”, ponieważ jakość materiału pogarsza się z każdym użyciem. Na przykład plastikowe butelki są przetwarzane na włókna stosowane w wykładzinach dywanowych zamiast nowych plastikowych butelek. I gadżety wykonane z przetworzonego plastiku zwykle muszą być wzmacniane ze świeżym plastikiem. Często jest to po prostu taniej dla firmy do stosowania nowego plastiku zamiast materiałów pochodzących z recyklingu.

Nowsze twierdzenia branży dotyczące „zaawansowany” lub chemiczny recykling są równie wadliwe, twierdzi prokurator generalny, ponieważ większość odpadów z tworzyw sztucznych, które przechodzą przez ten proces, staje się paliwem. Stan twierdzi również, iż tworzywa sztuczne produkowane przy użyciu technologii „zaawansowanego recyklingu” ExxonMobil zawierają tak małe ilości zużytego materiału, iż „są w zasadzie dziewiczymi tworzywami sztucznymi”.

W odpowiedzi e-mailowej na artykuł ExxonMobil przerzucił winę na Kalifornię Skraj„Przez dziesięciolecia urzędnicy z Kalifornii wiedzieli, iż ich system recyklingu nie jest skuteczny. Nie podjęli żadnych działań, a teraz chcą zrzucić winę na innych. Zamiast pozywać nas, mogliby współpracować z nami, aby rozwiązać problem i zapobiec składowaniu plastiku na wysypiskach” – czytamy w oświadczeniu.

Jednym z atutów plastiku jest jego lekkość i łatwość transportu — cecha, która ułatwia przedostawanie się plastiku do środowiska. Gdy już się tam znajdzie, rozpada się na drobne cząsteczki zwane mikroplastikami, które zalały świat oceany i można je znaleźć wszędzie, od owoce morza Do kupa dzieckaWedług biura Bonty od 1985 roku z plaż i dróg wodnych Kalifornii zebrano około 21 milionów funtów plastikowych śmieci.

Tworzywa sztuczne powstają z paliw kopalnych i odpowiadają za: 4,5 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych — więcej niż zanieczyszczenie klimatu z globalnej wysyłki.

„Chociaż greenwashing z pewnością nie jest niczym nowym, przemysł paliw kopalnych w szczególności często bagatelizował wpływ, jaki jego sektor wywiera na zmianę klimatu” – powiedziała Leehi Yona, prawniczka ds. klimatu i środowiska na Uniwersytecie Cornella, w oświadczeniu wysłanym e-mailem. „Moim zdaniem ten najnowszy pozew opiera się na nieustających wysiłkach wielu rządów, aby pociągnąć firmy paliw kopalnych do odpowiedzialności za niezliczone sposoby, w jakie wprowadzony w błąd opinii publicznej o ryzyku związanym z ich produktami.”



Source link

Read Entire Article