Przypomnijmy, iż na początku lutego 2022 roku Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za było 233 posłów, przeciwko 219. Dwóch wstrzymało się od głosu. Kandydatura Święczkowskiego została zgłoszona przez grupę posłów PiS.
Święczkowski nowym prezesem TK w miejsce Przyłębskiej
Z kolei 16 lutego tamtego roku Kancelaria Prezydenta informowała, iż wówczas nowy sędzia TK złożył ślubowanie wobec Andrzeja Dudy. "Nowo wybrany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 8 lutego 2022 r. – sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski, złożył wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ślubowanie" – napisano.
Teraz prezydent mianował go na prezesa TK w miejsce Julii Przyłębskiej. Przypomnijmy, iż wielu ekspertów uważało, iż kadencja Przyłębskiej jako szefowej TK dobiegła końca 20 grudnia 2022 roku. Powinna trwać sześć lat, a Przyłębska była tam od 2016 roku.
– Bardzo dziękuję panu prezesowi za podjęcie się tego zadania, uczestnictwo w konkursie i przyjęcie tej nominacji – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Jak wskazał, "to bardzo istotny moment dla Trybunału i dla Rzeczpospolitej". – Podejmując tę decyzję o wyborze pana na ten niezwykle istotny i poważny urząd, zwłaszcza w czasach różnych politycznych wstrząsów i batalii, które się toczą, gdzie kwestia praworządności, zgodności z konstytucją działań ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości Polski – stwierdził.
– Potrzebna jest osoba, która nie tylko umie i nie boi się podejmować decyzje, ale przede wszystkim, która ma doświadczenie w instytucjach, których działanie nie jest łatwe. Pan prezes takie doświadczenie ma, osobiście je obserwowałem – dodał.
Kim jest Bogdan Święczkowski?
Nowy prezes TK zaczynał od pracy w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu i Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Potem trafił do Prokuratury Krajowej, w której karierę przerwał na rok, po to by w latach 2006-2007 sprawować funkcję szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Następnie wrócił do Prokuratury Krajowej. W latach 2010-2015 był prokuratorem w stanie spoczynku. W 2016 roku awansował na prokuratora krajowego i pierwszego zastępcę ówczesnego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.