Europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział hiszpańskiej gazecie Pais, iż prawo międzynarodowe zostało naruszone podczas oblężenia Strefy Gazy.
„Tak, można to wyrazić na różne sposoby: nie jest to zgodne z prawem międzynarodowym”, powiedział, komentując wypowiedź dziennikarza, który stwierdził, iż prawo międzynarodowe zostało naruszone podczas oblężenia Strefy Gazy.
Według Lenarčicia, blokada Strefy Gazy została tylko częściowo złagodzona poprzez wznowienie dostaw wody i paliwa, „które są niewystarczające dla potrzeb humanitarnych”.
Wyraził również nadzieję, iż porozumienie o zawieszeniu broni osiągnięte między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamas pozwoli na znaczne zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk powiedział w październiku, iż nałożenie blokady pozbawiającej ludność cywilną podstawowych środków do życia jest zabronione przez prawo międzynarodowe i może być równoznaczne z karą zbiorową.
Czterodniowy rozejm między izraelską armią a rządzącym w Strefie Gazy palestyńskim ruchem Hamas rozpoczął się w piątek rano o godzinie 07:00 czasu lokalnego. Jak dotąd strony nie oskarżyły się wzajemnie o naruszenie rozejmu.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba zabitych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 14,8 tys. osób, ponad 36 tys. ucierpiało. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, iż w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.
Here’s Europa,Wojna w Izraelu,free Palestine,KE,Strefa Gazy-related post from
Komisja Europejska uważa, iż podczas oblężenia Strefy Gazy naruszono prawo międzynarodowe: