Eurasianet: Central Asia in Light of China's Changing Energy usage Patterns

studium.uw.edu.pl 17 hours ago

Szybkie przyjęcie przez Chiny energii odnawialnej to zła wiadomość dla producentów gazu ziemnego, takich jak Rosja, Turkmenistan i Kazachstan. Może to jednak mieć pozytywne konsekwencje dla programu zielonej energii w Uzbekistanie.

Zgodnie z niedawno opublikowanym raportem opracowanym przez BloombergNEF zatytułowanym Łańcuchy dostaw transformacji energetycznej 2025, Chiny kontrolują ponad 70% globalnej zdolności produkcyjnej w każdej głównej kategorii produkcji czystej energii, z wyjątkiem elektrolizerów wodorowych. Raport stwierdza, iż ​​„Chiny kontynentalne dominują również w przyciąganiu nowego kapitału do zakładów produkujących towary czystej technologii, takie jak baterie, moduły słoneczne i turbiny wiatrowe, przy czym 76% takich inwestycji w 2024 roku obejmuje zakłady”. Oprócz cieszenia się monopolem na moce produkcyjne, Chiny odnotowały znaczny wzrost produkcji czystej energii, zwłaszcza energii elektrycznej wytwarzanej ze słońca. Odnawialne źródła energii mogą w tej chwili zaspokoić 80% rosnącego zapotrzebowania Chin na energię i elektryczność. Według analizy opracowanej przez Ember, centrum analityczne poświęcone tworzeniu ukierunkowanych danych i spostrzeżeń politycznych, które przyspieszają przejście na czystą przyszłość energetyczną, Chiny są na dobrej drodze, aby do 2030 roku zainstalować co najmniej 2461 GW energii odnawialnej, podwajając liczbę z 2022 roku, a moc słoneczna prawie się potroi. Paliwa kopalne przez cały czas odpowiadają za około 62% zużycia energii w Chinach. Jednak udział ten ma spaść w nadchodzących latach z powodu spowolnienia chińskiej gospodarki, wzrostu odnawialnych źródeł energii i planu Xi Jinpinga, aby kraj osiągnął neutralność węglową do 2060 roku.

Wszystkie te czynniki pomagają wyjaśnić ostatnie wydarzenia energetyczne w Azji Środkowej związane z gazem ziemnym. Chiny były od dawna postrzegane jako główny motor wzrostu globalnego zapotrzebowania na gaz, ale teraz ich rachunek energetyczny przesuwa się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Te zmieniające się okoliczności prawdopodobnie skłoniły chińskich przywódców do sprzeciwienia się rosyjskiemu planowi z początku 2025 roku, aby wysłać dodatkowe ilości gazu do Chin przez Kazachstan. Wyjaśnia to również, dlaczego projekt rurociągu Siła Syberii 2 pozostaje w zawieszeniu. Zmniejszające się zapotrzebowanie Chin na gaz mogło również odegrać rolę w niedawnej decyzji Turkmenistanu o rozpoczęciu przesyłania gazu na zachód za pośrednictwem umowy swapowej z Turcją. Aszchabad mógł wyczuć, iż Chiny nie będą potrzebowały tak dużych ilości turkmeńskiego gazu w przyszłości. Narastająca wojna handlowa prawdopodobnie pozostawi Chiny z dużym zapasem paneli słonecznych i innych towarów potrzebnych do produkcji czystej energii. To stawia Uzbekistan, który sam podejmuje duże wysiłki, aby wprowadzić odnawialne źródła energii, w sytuacji, w której może skorzystać z potencjalnie obniżonych cen chińskich towarów. „W związku z tym, iż wiele rozwiniętych gospodarek stawia na protekcjonizm dzięki taryf, rynki rozwijające się otrzymują coraz większą część importu z Chin kontynentalnych” — stwierdzono w analizie BloombergNEF.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Read Entire Article