EU to introduce digital identity wallet by 2026

upday.com 3 hours ago

Unia Europejska przygotowuje nowy plan weryfikacji wieku w internecie, który ma chronić dzieci przed niebezpiecznymi treściami online. Do końca 2026 roku wszystkie kraje UE będą musiały wprowadzić Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej, który będzie działał podobnie do polskiego mObywatela. Komisja Europejska przedstawiła również nowe wytyczne dla platform cyfrowych, które mają poprawić ochronę nieletnich w sieci.

Nowy unijny plan ramowy zakłada wykorzystanie Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (EID), który do końca 2026 roku ma być dostępny we wszystkich krajach UE. eID ma działać podobnie do polskiego mObywatela i służyć jako bezpieczny sposób przechowywania danych osobowych.

Aplikacja pozwoli na zweryfikowanie tożsamości osoby, która chce skorzystać z usług publicznych czy prywatnych. Z portfela będą mogli korzystać wszyscy obywatele, rezydenci i przedsiębiorstwa w UE.

Selektywne udostępnianie danych

Podmiotom udostępniane będą jedynie te dane, które są najważniejsze do dostępu do danej usługi. Na przykład, w przypadku platform społecznościowych czy stron pornograficznych będzie to wiek, a wypożyczalni samochodów - prawo jazdy.

Zgodnie z założeniami, dane będą w pełni prywatne, a rozwiązanie nie pozwoli na śledzenie aktywności w sieci. System ma zapewnić bezpieczeństwo przy jednoczesnej ochronie prywatności użytkowników.

Ochrona dzieci w internecie

"Jedno na troje użytkowników internetu w Europie to dziecko, a młodsze roczniki korzystają z sieci coraz wcześniej. Musimy zadbać o ich bezpieczeństwo" - podkreśliła komisarz UE ds. suwerenności technologicznej Henna Virkkunen na konferencji prasowej w Brukseli.

Komisja przedstawiła w poniedziałek również wytyczne dla platform cyfrowych, które mają służyć poprawie ochrony nieletnich. Zalecenia dotyczą między innymi domyślnego stosowania najwyższych ustawień prywatności oraz ograniczenia uzależniających mechanizmów.

Nowe standardy dla platform

Wytyczne obejmują ograniczenie algorytmów rekomendujących najpopularniejsze treści czy powiadomienia oraz ochronę zdrowia psychicznego dzieci. Zwrócono także uwagę na potrzebę tworzenia przyjaznych, zrozumiałych interfejsów.

Nowe rozwiązania mają ułatwić dzieciom zgłaszanie nadużyć i poruszanie się po platformach. Wytyczne stanowią uzupełnienie przepisów unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA) i będą brane pod uwagę przy ocenie ich przestrzegania.

"Jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia dzieciom bezpiecznego środowiska online, w którym będą mogły w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje świat cyfrowy" - zaznaczyła Virkkunen.

Z Brukseli Maria Wiśniewska (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Read Entire Article