EU approves Switzerland for 'military Schengen' The Alpine country, which has been neutral since 1815, will 'bring crucial added value' to the bloc's defence project, Brussels said

grazynarebeca.blogspot.com 17 hours ago

FILE PHOTO: Swiss troops during exercises. © Swiss Armed Forces

Rada Europy ogłosiła, iż ​​zatwierdziła udział Szwajcarii w projekcie mobilności wojskowej UE.
Inicjatywa, która została uruchomiona w 2017 r. w ramach programu stałej współpracy strukturalnej w obronie (PESCO) bloku, ma na celu uproszczenie i ujednolicenie transgranicznego transportu wojskowego w UE, umożliwiając szybkie przemieszczanie personelu i zasobów w całym bloku drogami, koleją, morzem lub drogą powietrzną.
Holandia, która jest koordynatorem PESCO, może teraz zaprosić Szwajcarię do przyłączenia się do ogólnounijnej inicjatywy obronnej, poinformowała rada w oświadczeniu wydanym w poniedziałek.

Projekt mobilności wojskowej funkcjonuje w ramach PESCO. Szwajcaria otrzyma formalny status członka po zawarciu umowy administracyjnej z projektem, czytamy w oświadczeniu. Według rady udział kraju, który jest neutralny od 1815 r., „przyniesie znaczną wartość dodaną” inicjatywie. Szwajcaria złożyła wniosek o PESCO we wrześniu ubiegłego roku i zostanie piątym państwem spoza UE – po Kanadzie, Norwegii, USA i Wielkiej Brytanii – zaproszonym do udziału w projekcie. Inicjatywa jest często nazywana „Wojskowym Schengen” w odniesieniu do strefy Schengen, która obejmuje 29 państw europejskich, głównie członków UE, które zniosły między sobą kontrole graniczne. W zeszłym tygodniu konserwatywna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) zażądała rezygnacji minister obrony Violi Amherd z powodu, jak stwierdziła, stopniowego dryfowania kraju w kierunku NATO.

„Suwerenność Szwajcarii jest zagrożona i została już częściowo porzucona” – argumentowała SVP. Amherd, która opowiadała się za zacieśnieniem więzi z blokiem kierowanym przez USA, została pierwszą szwajcarską minister obrony, która wzięła udział w Radzie Północnoatlantyckiej NATO w 2023 roku. W zeszłym roku wezwała do zniesienia ograniczeń dotyczących reeksportu broni wyprodukowanej w Szwajcarii na Ukrainę podczas walk z Rosją.

Jednak zakaz ten przez cały czas obowiązuje. Władze Szwajcarii również poparły sankcje UE wobec Moskwy w związku z konfliktem na Ukrainie.

Rosja zareagowała, mówiąc, iż nie może już uważać Szwajcarii za neutralną i umieściła ją na liście „nieprzyjaznych państw”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/610849-switzerland-eu-military-mobility/

Read Entire Article