Energy safety of the time of war.

portal-informacyjny.com 2 years ago

„Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny. Przekształcenia rynku ropy i gazu w państwach Trójmorza” to tytuł konferencji, organizowanej, przez Warsaw Enterprise Institute, w czwartek 3 listopada 2022 r. w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Polski Koncern Naftowy Orlen.

Najnowsza agresja Federacji Rosyjskiej, polegająca na napaści wojskowej 24 lutego 2022 r. na Ukrainę zburzyła globalny ład geopolityczny. Zmusiła też przywódców wielu państw do weryfikacji swoich założeń dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. W szczególnie poważny sposób dotknęło to wiele państw należący do Unii Europejskiej, która na dostawach gazu z Federacji Rosyjskiej oparła swoje założenia dotyczące transformacji energetycznej.

Zdolność do dywersyfikacji, zabezpieczania łańcuchów dostaw i budowy wewnętrznej synergii regionalnej, są dziś istotą bezpieczeństwa i odporności państw na coraz trudniejsze do przewidzenia kryzysy społeczno-ekonomiczne. Porównawcza analiza geopolitycznych konsekwencji transformacji i energetycznych strategii narodowych pozwoli na określenie miejsca, w jakim znalazła się Rzeczpospolita Polska i wskazać na możliwie najlepsze rozwiązania i wyzwania w przyszłości.

W konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny. Przekształcenia rynku ropy i gazu w państwach Trójmorza” organizowanej przez Warsaw Enterprise Institute, mają wziąć udział m. in.: Jan Szewczak – Członek Zarządu do spraw Finansowych Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute, Piotr Sabat – Członek Zarządu ds. Rozwoju Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Marcin Roszkowski – Prezes Instytutu Jagiellońskiego, Piotr Maciążek – ekspert rynku energetyczno-paliwowego; szef projektu Wzielonejstrefie.pl, Jakub Kajmanowicz – Energetyka 24; Arkadiusz Sekściński – Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Warunkiem uczestnictwa w konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny. Przekształcenia rynku ropy i gazu w państwach Trójmorza” organizowanej przez Warsaw Enterprise Institute, jest wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz otrzymanie potwierdzenia. Formularz: https://docs.google.com/forms/d/1l8RCDOnTNfuTnRJT0eAts-oCwvaLXhEaXQUlxnp9Mx4 Strona internetowa wydarzenia: https://wei.org.pl/niezaleznosc-energetyczna-europy/

Fundacja Warsaw Enterprise Institute powstała w 2018 roku. Organizacja koncentruje się na czterech obszarach kluczowych dla otoczenia biznesowego i poprawy dobrobytu Polski: państwa i prawa, bezpieczeństwa, gospodarki i demografii. Prezesem Zarządu Fundacji Warsaw Enterprise Institute jest Tomasz Wróblewski. Organizacja prowadzi badania, analizy, projekty edukacyjne, publikuje komentarze, stanowiska, memoranda oraz raporty. Fundacja Warsaw Enterprise Institute przygotowuje rozwiązania zarówno dla instytucji państwowych, jak i niezależnych podmiotów społecznych czy komercyjnych.

Fundacja Warsaw Enterprise Institute jest wyłącznym polskim partnerem światowego raportu o wolności gospodarczej „The Heritage Foundation” i „Wall Street Journal”. Organizacja prowadzi również szereg innych programów i projektów, takich jak „The Warsaw Network” (sieć think tanków z byłego obszaru postsowieckiego), „Plusy Ujemne” (portal, na którym oceniamy istotne zmiany i nowości legislacyjne), „Obiecanki Cacanki” (serwis obietnic wyborczych), „Agenda Polska” (seria publikacji z zakresu strategii rozwoju Polski, rozwiązań systemowych i punktowej naprawy prawa), „Świetlica Wolności” (formacyjne miejsce spotkań i wykładów dla zdroworozsądkowej młodzieży).

Od maja 2014 r. Fundacja Warsaw Enterprise Institute jest wydawcą codziennego serwisu internetowego zajmującego się głównymi obszarami zainteresowania Instytutu.

Portal Informacyjny, /ART/ 20.10.2022

Read Entire Article