Biuro Macrona poinformowało, iż „podjął on inicjatywę”, aby zadzwonić do Asz-Szary, który służył jako faktyczny przywódca Syrii po upadku reżimu Baszszara al-Asada w grudniu i został mianowany tymczasowym prezydentem w zeszłym tygodniu. Obaj przywódcy omówili „potrzebę kontynuowania walki z terroryzmem”, a Macron wyraził „nadzieję, iż proces zainicjowany przez władze tymczasowe w pełni zaspokoi aspiracje narodu syryjskiego”.
Asz-Szara spotkał się wcześniej z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Noelem Barrotem i jego niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock, którzy w zeszłym miesiącu udali się do Damaszku. Syryjczyk zwrócił na siebie uwagę, gdy uścisnął dłoń Barrota, ale nie Baerbock.
Syryjska państwowa agencja informacyjna SANA poinformowała, iż Macron „pogratulował” Asz-Szarze i „podkreślił zobowiązania swojego kraju do zniesienia sankcji wobec Syrii„. UE oświadczyła w zeszłym tygodniu, iż złagodzi niektóre sankcje, które zostały nałożone na Syrię pod rządami Al-Asada, aby pomóc krajowi w odbudowie po ponad 13 wyniszczających latach wojny domowej.
Nowe syryjskie władze
SANA poinformowała również, iż Macron zaprosił Asz-Szarę do Paryża na pierwszą wizytę syryjskiego przywódcy w Europie. Prezydent Francji będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat Syrii w Paryżu 13 lutego.
Asz-Szara udał się w niedzielę do Arabii Saudyjskiej na swoją pierwszą podróż zagraniczną, a we wtorek odwiedził stolicę Turcji, Ankarę, gdzie spotkał się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
Ruch Asz-Szary Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) był wcześniej powiązany z Al-Kaidą i został uznany za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Od czasu przejęcia władzy rząd tymczasowy pracował nad poprawą swojego wizerunku i przekonaniem społeczności międzynarodowej, iż będzie szanował prawa kobiet, a także mniejszości religijnych i etnicznych.
Rząd wyznaczył kobietę do kierowania bankiem centralnym kraju i nawiązał kontakt z syryjskimi chrześcijanami, Kurdami i szyickimi alawitami.