Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący tzw. „pigułki dzień po” bez recepty

narodowcy.net 10 months ago

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, iż Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej wprowadzenia tzw. „pigułek dzień po”, który zostanie przekazany do Sejmu.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej sprzedaży osobom od 15 roku życia tzw. „pigułek dzień PO”. Projekt zostanie przekazany do Sejmu.

„To przełomowa chwila, powrót do europejskich standardów! Rada Ministrów przekazała do Sejmu ustawę przywracającą antykoncepcję awaryjną. Tabletka będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia. Dbamy o zdrowie i prawa kobiet.” – Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Premier Donald Tusk również przekazał tą wiadomość.

Żeby już rozwiać wszystkie wątpliwości i ewentualne nieporozumienia, mówimy o dostępnie do recepty dla zainteresowanych od 15. roku życia w górę. Dla tej grupy antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty. Chodzi o jeden konkretny specyfik nazywany w ustawie: EllaOne - Premier RP Donald Tusk.

Warto tutaj podkreślić, tzw. „tabletki dzień po” były dostępne tylko na receptę od lipca 2017 r. Jak przypomina instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, tabletki wczesnoporonne zawierają substancję czynną octan uliprystalu („ellaOne”), która ingeruje w układ hormonalny kobiety. Przyjęta tabletka powoduje opóźnienie owulacji po odbyciu stosunku seksualnego, w celu uniemożliwienia zajścia w ciążę. Od 2015 roku sprzedaż środka „EllaOne” w Polsce była legalna - tabletki wczesnoporonne można było nabyć bez recepty. Ustawą z dnia 25 maja 2021 roku przywrócono kontrolę lekarską nad sprzedażą preparatu - tabletki poronne nie są już dostępne bez recepty. Warto również wiedzieć, iż według art. 4 ust. 4 dyrektywy 2001/83/WE, kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą ograniczyć obrót zarówno środkami poronnymi, jak i antykoncepcją. Niezależnie od innych państw, mogą też całkowicie zakazać sprzedaży pigułek. Poniżej znajdą Państwo artykuły dotyczące tematu tabletek wczesnoporonnych - związanych z tym tematem działań i opinii naszego Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Tabletki wczesnoporonne wpływają na układ hormonalny i stan zdrowia kobiety. Jak podkreśla Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris tzw. „tabletki dzień po” mogą powodować rozregulowanie cyklu miesiączkowego i problemy z płodnością w przyszłości. Stosowanie tabletek poronnych wiąże się też z możliwością wystąpienia skutków ubocznych, takich jak np. bóle brzucha, nadmierne krwawienie, problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, zaburzenia nastroju, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, mdłości i wymioty, bolesne miesiączkowanie i zmęczenie. Mechanizm działania octanu uliprystaliu jest taki sam, jak mechanizm działania substancji mifepryston - substancji pigułki aborcyjnej RU486. To środek poronny, który zabija dziecko choćby do 63. dnia ciąży, czyli na etapie, w którym dziecku bije serce i pracuje mózg. Pojawiają się pierwsze mięśnie i szkielet, a na twarzy z łatwością można rozróżnić nos, oczy, uszy i usta. Literatura medyczna wskazuje na przypadki, w których kobiety przyjmujące pigułki poronne, musiały poddać się hospitalizacji lub - wskutek wykrwawienia - zmarły.

narodowcy.net/ordoiuris.pl/Ministerstwo Zdrowia

Read Entire Article