Drunk doctor in the emergency room: the problem of alcoholism among medical staff

dailyblitz.de 5 hours ago
Zdjęcie: pijany-lekarz-na-sor:-problem-alkoholizmu-wsrod-personelu-medycznego


W Piotrkowie Trybunalskim wybuchł skandal, który wstrząsnął opinią publiczną. 56-letni lekarz, chirurg, pełniący dyżur na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), został zatrzymany przez policję pod wpływem alkoholu. To karygodne zdarzenie, które powinno być sygnałem alarmowym dla systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Problemy z alkoholizmem wśród personelu medycznego nie są nowością. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2020 roku aż 11,4% lekarzy i 14,1% pielęgniarek w Polsce zadeklarowało, iż piją alkohol w czasie pracy. Taka sytuacja jest nie tylko nieetyczna, ale także zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów.

W przypadku piotrkowskiego szpitala, 56-letni lekarz został zatrzymany przez policję po tym, jak personel SOR zgłosił podejrzenia co do jego stanutrzeźwości. Alkomat wykazał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, co jest wyraźnym przekroczeniem dopuszczalnego limitu. Lekarz został odsunięty od obowiązków i zatrzymany do dyspozycji prokuratury.

Takie zdarzenie jest nie do przyjęcia, zwłaszcza w tak ważnym zawodzie, gdzie zdrowie i życie pacjentów zależą od kompetencji i trzeźwości personelu medycznego. Dyrekcja szpitala w Piotrkowie Trybunalskim już zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji i zerwanie kontraktu z medykiem.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2020 roku w Polsce było 243 przypadków zatrzymania lekarzy za prowadzenie działalności medycznej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. To tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ wiele przypadków alkoholizmu wśród personelu medycznego pozostaje niezgłoszonych.

Wśród pacjentów, którzy trafili do szpitala w nocy z piątku na sobotę, było około stu osób. Sprawdzamy, czy i ilu pacjentów mogło narazić na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Ten skandal powinien być sygnałem dla systemu ochrony zdrowia, aby przyjąć radykalne kroki przeciwko alkoholizmowi wśród personelu medycznego. Musimy zapewnić, iż lekarze i pielęgniarki są trzeźwi i kompetentni, aby wymagać od nich najwyższej jakości usług medycznych.

Źródła:

* Narodowy Fundusz Zdrowia, „Alkoholizm wśród personelu medycznego w Polsce” (2020)
* Ministerstwo Zdrowia, „Raport o stanie zdrowia publicznego w Polsce” (2020)
* Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim, „Komunikat prasowy” (11 stycznia 2023)

Continued here:
Pijany lekarz na SOR: problem alkoholizmu wśród personelu medycznego

Read Entire Article