– Finalizujemy traktat między Polską a Francją i mam nadzieje, iż niedługo zostanie podpisany – zapowiedział Donald Tusk po szczycie „koalicji chętnych”, na marginesie którego odbył rozmowę z gospodarzem wydarzenia prezydentem Emmanuelem Macronem. Polski premier podkreślił, iż umowa może być „przełomowa”, jeżeli chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa między Warszawą a Paryżem.
Tusk powiedział na konferencji prasowej w Paryżu, iż przy okazji szczytu „koalicji chętnych” – państw sojuszniczych Ukrainy, z udziałem przedstawicieli UE i NATO – spotkał się w „cztery oczy” z prezydentem Francji, z którym rozmawiał m.in. o bilateralnych relacjach obu krajów.
Traktat między Polską a Francją. „Niedługo będziemy mogli go podpisać”
– Finalizujemy traktat między Polską a Francją i mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli go podpisać – zapowiedział Tusk, ale zaznaczył, iż „na razie nie będzie zdradzał szczegółów, ale wiele wskazuje na to, iż może być to traktat przełomowy, jeżeli chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa„.
– To byłby także kolejny krok na rzecz urealnienia tego, co my nazywamy gwarancjami bezpieczeństwa dla Europy, dla Polski – powiedział szef rządu.
– Nasze polskie stanowisko jest w całej rozciągłości akceptowane – jako część tej europejskiej i natowskiej wizji pokoju i bezpieczeństwa – podkreślił podczas spotkania w dziennikarzami w polskiej ambasadzie w Paryżu.
ZOBACZ: „Kochany panie prezydencie”. Tusk apeluje do Dudy
– Z dużą satysfakcją przyjąłem rezultat tej krótkiej, ale bezpośredniej i przyjacielskiej rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem – podkreślił premier.
O dopracowywaniu szczegółów nad traktatem o wzmocnionej przyjaźni i współpracy między Polską i Francją mówił już w styczniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Przekonywał wówczas, iż nowy traktat będzie stanowił istotny impuls dla stosunków polsko-francuskich, a jego finalizacja nastąpi w najbliższych miesiącach.
Spotkanie w Paryżu. Obecni przedstawiciele ok. 30 państw
Łącznie w organizowanym w Paryżu spotkaniu uczestniczyło około 30 przedstawicieli państw i rządów, w tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który już w środę wieczorem odbył dwustronne spotkanie z prezydentem Macronem.
Na szczycie obecni byli także sekretarz generalny NATO Mark Rutte oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?
Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!