Do you own chickens? Compulsory registration of chickens and poultry has begun

dailyblitz.de 9 months ago
Zdjęcie: posiadasz-kury?-ruszyla-obowiazkowa-rejestracja-kur-i-drobiu


W Polsce znów wraca dyskusja na temat obowiązkowej rejestracji kur. Nowe przepisy nakładają obowiązek rejestracji zarówno dużych ferm, jak i małych hodowli przyzagrodowych. choćby osoby, które posiadają jedną kurę, muszą spełnić ten wymóg. Co dokładnie oznaczają te zmiany i jakie konsekwencje niesie za sobą brak rejestracji?

Rozszerzenie Zakresu Obowiązkowej Rejestracji

Aktualne przepisy wymagają rejestracji wszystkich zwierząt hodowlanych, włączając w to hodowle drobiu prowadzone na małą skalę. choćby jeżeli hodowca posiada tylko jedną kurę, musi zgłosić swoją hodowlę w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Nowe przepisy nakładają ten obowiązek w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie, czyli do 6 kwietnia 2023 roku.

Propozycje zmian zakładają ograniczenie obowiązku rejestracji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) tylko do podmiotów hodujących zwierzęta w celu ich sprzedaży na rynek lub pozyskania produktów pochodzących z tych zwierząt. Jednakże, zwierzęta kopytne przez cały czas będą podlegać obowiązkowej rejestracji niezależnie od celu ich utrzymania.

Konsekwencje Braku Rejestracji

Brak rejestracji hodowli kur może skutkować wysokimi karami pieniężnymi, choćby do 30-krotnej wartości średniego wynagrodzenia miesięcznego. Cel wprowadzenia tego obowiązku to przede wszystkim eliminacja nielegalnych hodowców oraz poprawa systemu identyfikacji zwierząt w przypadku wykrycia chorób zakaźnych.

Kura

W ramach proponowanych zmian termin wprowadzenia elektronicznej książki leczenia zwierząt został odroczony do 2025 roku. Elektroniczna książka leczenia zwierząt ma być jednym z modułów Systemu Informatycznego Inspekcji Weterynaryjnej IW-System. Decyzja o przesunięciu terminu wynika z opóźnień w pracach nad tym systemem informatycznym.

Perspektywa Dla Hodowców Kur i Rolników

Zmiany w zakresie obowiązkowej rejestracji hodowli kur zapowiadają pewne ułatwienia dla hodowców, którzy utrzymują zwierzęta wyłącznie na własne potrzeby. Ograniczenie obowiązku rejestracji oraz odroczenie wprowadzenia elektronicznej książki leczenia zwierząt są istotnymi aspektami nowego projektu ustawy. Te zmiany mają na celu uproszczenie regulacji i lepsze dostosowanie ich do potrzeb hodowców kur.

W odpowiedzi na te zmiany, ARiMR informuje, iż prowadzone są prace nad nowymi przepisami, które uwzględnią wyłączenie niektórych podmiotów z obowiązku rejestracji. Niemniej jednak, obecny termin zgłoszenia hodowli do ARiMR upływa 6 kwietnia, co oznacza, iż hodowcy muszą wypełnić ten obowiązek, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji. Natomiast, dyskusje na temat tych zmian wskazują na konieczność znalezienia równowagi pomiędzy wymogami rejestrowania hodowli a prawami i potrzebami hodowców.

Ignacy Michałowski

Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw. W działalności społecznej angażował się w różne projekty i inicjatywy, które miały na celu poprawę jakości życia ludzi, zwłaszcza tych z ubogich społeczności. Był również zaangażowany w walkę o prawa człowieka. Kontakt z redakcją: [email protected]

Read Entire Article