Według najnowszych ustaleń od 2023 r. Rosja zakupiła za granicą ponad 22 tys. maszyn i komponentów do komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi (CNC) o łącznej wartości 18,2 mld dol. (ok. 73 mld zł).
Suma ta obejmuje ponad 10 tys. maszyn CNC o wartości 403 mln dol. (ok. 1,6 mld zł) i obrabiarki o wartości ponad 4 mld dol. (ok. 16 mld dol.), jak podaje United24, powołując się na badania przeprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa Gospodarczego, ukraińską organizację pozarządową.
Maszyny CNC to zautomatyzowane narzędzia sterowane dzięki zaprogramowanych instrukcji w celu precyzyjnego wytwarzania części poprzez cięcie, wiercenie, frezowanie lub kształtowanie materiałów — niezbędne narzędzie produkcyjne do skalowania nowoczesnej produkcji broni. W innym niedawnym raporcie media United24 zidentyfikowały „dziesiątki” maszyn CNC w rosyjskich zakładach zbrojeniowych.
— Spośród 210 przeanalizowanych rosyjskich importerów obrabiarek, co najmniej 190 współpracowało lub przez cały czas współpracuje z przedsiębiorstwami obronnymi — powiedziała United24 Olena Jurczenko, starsza doradczyni i główna analityczka Rady Bezpieczeństwa Gospodarczego.
Chińska Republika Ludowa pozostaje kluczowym dostawcą, którego udział przekracza połowę wszystkich maszyn i komponentów sprzedawanych do Rosj. Następne są Tajwan i Korea Południowa.
Powołując się na dane celne między początkiem 2023 r. a pierwszymi siedmioma miesiącami 2024 r., Rada Bezpieczeństwa Gospodarczego odnotowała zmianę w krajach będących dostawcami Rosji.
Przed inwazją na Ukrainę w 2022 r. Rosja kupowała sprzęt głównie od Japonii i UE, pisze United24. Podczas gdy Chiny, Tajwan i Korea Południowa zdominowały rosyjski import maszyn CNC, wiele z nich przez cały czas wyposażonych jest w japońskie lub niemieckie systemy CNC ze względu na ich „niezrównaną” jakość, informuje United24. Tymczasem Europa obejmuje w tej chwili 5,6 proc. dostaw, na czele z Włochami.
Mniej maszyn, więcej podzespołów
Jeśli chodzi o komponenty CNC, Szwajcaria i Niemcy uplasowały się tuż za Chinami w dostawach do Rosji, pokrywając prawie jedną czwartą dostaw. Rosja importuje jednak znacznie więcej komponentów niż maszyn. W badaniu oszacowano, iż Rosja zaimportowała komponenty CNC o wartości ponad 12,8 mld dol. (ok. 51,3 mld zł), z czego prawie 50 proc. wyprodukowano w Chinach, a ok. 20 proc. w Szwajcarii.
Władimir Putin odwiedza fabrykę czołgów na Niżnym Tagilu. Zdjęcie ilustracyjne
„Łączna wartość europejskich komponentów dostarczonych do Rosji od producentów z UE przekracza 1 mld dol (ok. 4 mld zł — red.). W tym samym czasie komponenty wyprodukowane przez spółki zależne europejskich marek w krajach trzecich zostały dostarczone do Rosji za ponad 6,9 mln dol. (ok. 27,7 mln zł — red.)” — napisał United24.
Badanie wykazało, iż europejskie komponenty są często kupowane przez pośredników i kraje trzecie. Chociaż Europa nałożyła sankcje na dostęp Rosji do sprzętu CNC w 12. i 14. pakiecie sankcji, Rosja buduje nowe łańcuchy firm pośredniczących, aby pomóc w imporcie sprzętu i komponentów.