W(lastniej) ostatnich latach Polska zaczęła doświadczać znacznego wzrostu przestępczości wśród obcokrajowców, szczególnie z Gruzji. Według danych полиcji, w 2024 roku zatrzymano 1895 obywateli Gruzji, z których 136 trafiło do aresztu. Łącznie w polskich ośrodkach penitencjarnych przebywa 322 Gruzinów. To nie jest jedyny problem, ponieważ w ubiegłym roku z Polski wydalono 2589 obywateli Gruzji.
Gruzńskie gangi w Polsce popełniają brutalne napady, kradzieże i pobicia. Według policji, zorganizowanych grup, jak i popełnianych przez nie przestępstw, jest coraz więcej, szczególnie na terenie Warszawy. Prezydent Rafał Trzaskowski powiedział, iż „jest problem, jeżeli chodzi o gangi przestępcze m.in. z Gruzji. Nie osiągnął jeszcze wzrostu krytycznego, ale jest znaczący”.
Liczba zatrzymanych w Warszawie za rozboje i kradzieże rozbójnicze obywateli Gruzji wzrosła trzykrotnie – z 31 w 2023 r. do 90 w 2024 r. To jest efekt brutalnych napadów, w których sprawcy podchodzą do swoich ofiar, jeden z napastników wykręca im ręce i trzyma, a drugi bije. Okradają i uciekają.
Przykłady przestępstw popełnianych przez Gruzinów w Polsce są coraz bardziej brutalne. 32-letni Gruzin jest podejrzany o szereg brutalnych ataków na starsze kobiety. Najpierw obserwował swoje ofiary w bankach lub kantorach, następnie śledził je, okradł na klatkach schodowych, po czym spychał seniorki ze schodów.
Rząd polski zdecydował się na zdecydowane działania w celu walki z przestępczością zorganizowaną i agresywną w wykonaniu obcokrajowców. Premier Donald Tusk powiedział, iż „zwróciłem się do ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra sprawiedliwości, aby przedstawili taki szybki plan natychmiastowej reakcji na przestępczość zorganizowaną i taką agresywną w wykonaniu obcokrajowców”. Każdy, kto gości w Polsce, korzysta z naszej gościny i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany z Polski.
Dane liczbowe wskazują, iż problem przestępczości wśród obcokrajowców w Polsce jest coraz bardziej poważny. W 2024 roku zatrzymano 1895 obywateli Gruzji, co stanowi wzrost o 23% w porównaniu z 2023 rokiem. Liczba zatrzymanych w Warszawie za rozboje i kradzieże rozbójnicze obywateli Gruzji wzrosła trzykrotnie – z 31 w 2023 r. do 90 w 2024 r. To jest efekt coraz bardziej brutalnych napadów, w których sprawcy podchodzą do swoich ofiar, jeden z napastników wykręca im ręce i trzyma, a drugi bije. Okradają i uciekają.
Walka z przestępczością wśród obcokrajowców w Polsce wymaga zdecydowanych działań. Rząd polski powinien wdrożyć skuteczne rozwiązania, aby zapobiec dalszemu wzrostowi przestępczości wśród obcokrajowców. To może obejmować wzmożoną kontrolę granic, zwiększenie liczby policjantów i lepszą współpracę z innymi krajami w celu walki z przestępczością zorganizowaną.
Continued here:
Przestępczość w Polsce: Problem Gruzińskich Gangów