W Gdańsku planowana jest manifestacja upamiętniająca 1000 dni walki Ukrainy o wolność. Jednakże ilustracja artykułu na portalu gdansk.pl, przedstawiająca flagi związane z postacią Stepana Bandery, budzi kontrowersje wśród czytelników. Bandera jest postacią historyczną odpowiedzialną za zbrodnie na Polakach podczas II wojny światowej.
Manifestacja w Gdańsku: 1000 dni walki Ukrainy
Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, wraz z konsulem generalnym Ukrainy w Gdańsku, Oleksandrem Płodystym, zapraszają mieszkańców do uczczenia 1000 dni bohaterskiej walki Ukrainy o wolność. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 19 listopada, o godzinie 17:00 na skwerze Bohaterskiego Mariupola, u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki we Wrzeszczu.
Organizatorzy podkreślają, iż wojna na Ukrainie dotyczy nas wszystkich i zachęcają do wyrażenia sprzeciwu wobec rosyjskiego imperializmu.
Kontrowersje wokół ilustracji artykułu dot. Stepana Bandery
Artykuł promujący manifestację na portalu gdansk.pl został zilustrowany zdjęciem przedstawiającym flagi związane z postacią Stepana Bandery. To wywołało oburzenie wśród części czytelników, którzy przypominają o odpowiedzialności Bandery za zbrodnie na Polakach podczas II wojny światowej.
Stepan Bandera (1909–1959) był ukraińskim działaczem nacjonalistycznym, przywódcą frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B). Jego formacja zbrojna, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), w latach 1943–1945 dokonała masowych mordów na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, których ofiarą padło około 100 000 osób.
Dulkiewicz jutro w Gdańsku robi festyn z okazji 1000 dnia wojny, prosi o "solidaryzowanie z Ukrainą". Miejski portal za kilka mln rocznie zilustrował to zdjęciem z banderowski flagami
Ukr. mordowali pod tymi flagami Polaków i mam ich wspierać po tym artykule? @p0liniak
pic.twitter.com/j9JGiH3mL9
Znaczenie symboli w kontekście współczesnych wydarzeń
Współczesna Ukraina często odwołuje się do symboli związanych z walką o niepodległość, w tym do postaci Bandery. Dla wielu Ukraińców symbolizuje on opór wobec dominacji sowieckiej i dążenie do suwerenności. Jednak w Polsce postać Bandery kojarzona jest przede wszystkim z tragicznymi wydarzeniami na Wołyniu, co budzi zrozumiałe emocje i kontrowersje.
Wspólne upamiętnienie a wrażliwość historyczna
Organizując wspólne wydarzenia upamiętniające walkę Ukrainy o wolność, warto pamiętać o wrażliwości historycznej obu narodów. Unikanie symboli budzących kontrowersje może przyczynić się do lepszego zrozumienia i współpracy między Polakami a Ukraińcami.
Źródło: Zniszczono baner w Gdańsku przed świętem Ukrainy
mn