Civilian, apply for a course and become a NCO

polska-zbrojna.pl 3 months ago

Limit miejsc na kursach podoficerskich w nadciągającym roku będzie nieco mniejszy niż obecnie, placówki przyjmą w sumie 1121 osób. Przyszli kaprale będą mieli za to do wyboru nie cztery, ale pięć szkół, bo nabór będzie też prowadzić Szkoła Podoficerska Logistyki w Grupie. Oferta szkoleń, adresowana do cywilów z minimum średnim wykształceniem, obejmuje aż 23 specjalności.

Kursy podoficerskie to jedna z dróg, jakie mogą wybrać osoby cywilne chcące zostać podoficerami Wojska Polskiego. Co roku minister obrony narodowej, na podstawie potrzeb sił zbrojnych i we współpracy z placówkami prowadzącymi takie kursy, określa szczegółowy limit miejsc na szkoleniach. Zgodnie z MON-owskim dokumentem w tej sprawie z 20 sierpnia 2024 roku w przyszłorocznych kursach podoficerskich będzie mogło wziąć udział 1121 osób. Limit jest mniejszy o 79 miejsc od obowiązującego w tym roku. Kandydaci na kaprali mają jednak do wyboru nie jak dotąd cztery, ale pięć placówek. Aplikować można do szkół podoficerskich: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Sił Powietrznych w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce, Sondy w Zegrzu oraz powstałej 1 października 2020 roku Szkoły Podoficerskiej Logistyki w Grupie. Ta ostatnia placówka do tej pory prowadziła jedynie kursy podoficerskie dla szeregowych zawodowych.

Określony limit miejsc

REKLAMA

Najwięcej, bo aż 600, miejsc czeka w Dęblinie. Mogą tu aplikować osoby chcące w przyszłości służyć jako specjaliści szeroko pojętego lotnictwa i zajmować się np. obsługą samolotów FA-50 i F-35. Do wyboru są trzy specjalności: inżynieryjno-lotnicza (587 miejsc), ruchu lotniczego (3) oraz bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów (10).

Szkoła w Poznaniu przyjmie z kolei 189 osób. Przyszli kaprale będą się szkolić w siedmiu specjalnościach, w tym najwięcej w zakresie ratownictwa medycznego (53), pielęgniarstwa (37), kryptologii (35) oraz cyberbezpieczeństwa (37). Miejsca na szkoleniu zostaną przygotowane dla przyszłych: muzyków wojskowych (20) i specjalistów rozpoznania ogólnego (6) oraz jednego przyszłego wojskowego farmaceuty.

O ponad połowę mniej miejsc niż ostatnio przygotowano dla kandydatów chcących szkolić się w zegrzyńskiej Sondzie. Placówka przyjmie w sumie 147 ochotników (w tym roku miejsc było 360) w dwóch turach szkoleniowych. Najwięcej osób, bo 89, będzie się szkolić w grupie eksploatacji systemów łączności. 48 cywilów przejdzie z kolei kurs w zakresie eksploatacji systemów informatycznych, a 10 w grupie technicznej.

Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej będzie jedyną placówką, która zanotuje wzrost liczby miejsc. O ile w tym roku szkoła przygotowała ich zaledwie 30, już w przyszłym roku kursy będzie tu mogło rozpocząć aż 115 osób. Do wyboru są cztery specjalności: radiotechniczna (73 miejsca), techniczna (20), artylerii przeciwlotniczej (10) oraz przeciwlotniczych zestawów rakietowych (12).

70 cywilów przyjmie z kolei Szkoła Podoficerska Logistyki w Grupie. Wszyscy przyjęci będą się szkolić w specjalności ratownictwa medycznego.

Terminy zależne od szkoły

Osoby zainteresowane udziałem w kursie muszą złożyć wniosek do dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji. Terminy są zależne od wybranej placówki i rodzaju kursu. Najmniej czasu, bo do 4 października, mają ochotnicy aplikujący do szkoły w Grupie. Kandydaci na szkolenie w Ustce mogą składać wnioski do 28 lutego 2025 roku, a w Poznaniu – do 14 czerwca 2025 roku. W przypadku dwóch pozostałych szkół terminów jest kilka, w zależności od specjalności i edycji kursu. I tak osoby zainteresowane szkoleniem w Dęblinie w I edycji kursu muszą złożyć wnioski do 13 grudnia. Dla tych kandydatów kurs w specjalnościach: bezzałogowych statków powietrznych, ruchu lotniczego oraz inżynierii lotniczej rozpocznie się w marcu 2025 roku. II i III edycje szkoleń, wyłącznie w specjalności inżynieryjno-lotniczej, wystartują w lipcu oraz listopadzie, a ochotnicy mają czas na złożenie dokumentów odpowiednio do 2 maja i 22 sierpnia.

Dwie edycje kursów zorganizuje zegrzyńska Sonda. Ochotnicy na szkolenie w I edycji (rozpoczęcie szkolenia – luty 2025 roku) w grupach osobowych: eksploatacji systemów łączności oraz eksploatacji systemów informatycznych muszą złożyć dokumenty do 13 grudnia tego roku, a w przypadku II edycji, gdzie dodatkowo będą się szkolić kandydaci w specjalności technicznej (rozpoczęcie szkolenia – wrzesień 2025 roku), do 14 czerwca 2025 roku.

Oferta kursów podoficerskich adresowana jest do osób pełnoletnich, posiadających polskie obywatelstwo oraz potwierdzoną podczas badań zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej. Wymagane jest też świadectwo ukończenia co najmniej szkoły średniej lub średniej branżowej, a w przypadku niektórych specjalności preferowani są kandydaci z wykształceniem np. technicznym, informatycznym czy medycznym. Nabór na kurs obejmuje m.in. sprawdzian z WF-u i rozmowę kwalifikacyjną.

Osoby, które pozytywnie przejdą rekrutację, rozpoczną kurs od szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Potem czeka ich szkolenie specjalistyczne, którego czas trwania będzie zależał od profilu kursu. Co miesiąc będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 6 tys. zł brutto. Po ukończeniu szkolenia ochotnicy zostaną mianowani na kaprali i zasilą szeregi armii zawodowej.

Paulina Glińska
Read Entire Article