12 maja odbyło się już ostatnie zaplanowane wysłuchanie obywatelskie w okręgu warszawskim. Kandydatki do Parlamentu Europejskiego, które poddały sie wysłuchaniu to:
- Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Europejskiej i
- Anna Grodzka z Lewicy Razem
Przedstawiamy pełny zapis transmisji wydarzenia:
W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście i obywatele zainteresowani wyborami do parlamentu europejskiego. Spotkanie prowadził i dyskusję moderował Sławomir Matczak. Ekspertem, który dyskutował z kandydatkami i podsumował wysłuchanie był Piotr Maciej Kaczyński.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Obywateli RP, niewielka sala ledwo pomieściła wszystkich chętnych widzów. Pytania dotyczyły ustroju Unii Europejskiej, wspólnej polityki zagranicznej, społecznej, prawa unijnego, zmian klimatycznych, konstytucji unijnej i polityki wyznaniowej. Kandydatki przedstawiały nieco odmienne stanowiska na wiele spraw, szczególnie dotyczących programów socjalnych i płacy minimalnej. Ekspert ocenił, iż wiedza kandydatek o Unii Europejskiej przewyższa tę, którą reprezentują niektórzy europosłowie choćby z długim stażem.
Wysłuchania publiczne w założeniu mają ułatwić obywatelom wybór najlepszych reprezentantów i najlepsze reprezentantki w PE. Pytania z przygotowanej listy zadawali uczestniczący w wysłuchaniu członkowie Społecznego Komitetu Wyborców. Poza pytaniami z listy, internauci, którzy oglądali transmisję też mieli szansę poruszyć interesujące tematy.
Wysłuchania publiczne organizowane i przeprowadzane przez Społeczne Komitety Wyborców mają na celu poznanie poglądów, wiedzy i stanowiska kandydata / kandydatki w ważnych dla nas sprawach, które są rozwiązywane w Parlamencie Europejskim. Zadajemy kandydatom i kandydatkom pytania dotyczące ustroju UE, praw obywatelskich, polityki społecznej, bezpieczeństwa, sieci cyfrowych, klimatu, migracji, polityki zagranicznej, edukacji, ekonomii, kultury, a także planowanej działalności w europarlamencie. Pytania przygotowaliśmy we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem 61, Stowarzyszeniem SEDNO oraz Obywatelami RP.
Wysłuchanie, które odbyło się 12 maja było już szóstym, ostatnim planowanym z cyklu wysłuchań z kandydatami i kandydatkami na europarlamentarzystów i europarlamentarzystki. Wybory coraz bliżej, a kandydaci i kandydatki, których już wysłuchaliśmy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i kompetencji. Zbliża się czas na wskazanie naszych rekomendacji i nie będzie łatwo. Pomogą nam zebrane o kandydatach i kandydatkach informacje, zarejestrowane wysłuchania i porady ekspertów.
Po dyskusji, która odbędzie się już za tydzień, w gronie członków SKW z udziałem ekspertów podejmiemy decyzję o zarekomendowaniu wybranych kandydatów/kandydatek jako tych, naszym zdaniem, najlepszych. Proces dochodzenia do listy rekomendacji będzie również zapowiedziany i transmitowany. Zapraszamy do uczestnictwa w Społecznych Komitetach Wyborców!