Ci pracownicy mogą otrzymać za darmo mieszkanie. O jakie zawody chodzi?

g.pl 3 days ago
Zdjęcie: Fot. Piotr Michalski / Agencja Wyborcza.pl


Rosnące ceny mieszkań na rynku sprzedaży i najmu stają się coraz większym wyzwaniem dla Polaków. Liczna grupa osób o własnych czterech kątach może sobie jedynie pomarzyć. Są jednak zawody oferujące wyjątkowe przywileje, takie jak dostęp do lokali służbowych. Choć nie daje to prawa własności, zapewnia dach nad głową na korzystnych warunkach. Sprawdźmy, kto może skorzystać z tego udogodnienia.
Rosnące koszty życia, w tym wysokie ceny nieruchomości, sprawiają, iż wielu Polaków poszukuje alternatywnych rozwiązań na znalezienie dachu nad głową. Jednym z nich są mieszkania służbowe, które, choć co prawda nie są powszechnie dostępne, mogą znacząco obniżyć wydatki na utrzymanie. Niestety, takie udogodnienia przysługują wyłącznie osobom pracującym w określonych zawodach, gdzie wykonywanie obowiązków wymaga stałego lub tymczasowego zamieszkania w konkretnym miejscu.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy mieszkania są za drogie?


Kto dostaje mieszkanie służbowe? Żołnierze zawodowi to grupa, której przysługują przywileje
Żołnierze to jedna z uprzywilejowanych grup zawodowych. Mogą oni otrzymać kwaterunek w mieście, w którym pełnią służbę. Przydziałem zarządza Agencja Mienia Wojskowego, uwzględniając liczbę osób w gospodarstwie domowym. Singiel dostanie kawalerkę, podczas gdy rodzinie z dziećmi przysługuje mieszkanie trzypokojowe lub większe. jeżeli brakuje wolnych apartamentów, oferowane są miejsca w internatach albo świadczenia mieszkaniowe, które wahają się od 450 do 1500 złotych miesięcznie. Zasady przyznawania lokali służbowych dla żołnierzy zawodowych określa ustawa z 1995 roku dotycząca zakwaterowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.


[…] żołnierzowi zawodowemu od dnia wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej przysługuje prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w miejscowości, w której żołnierz pełni służbę, albo w miejscowości pobliskiej, albo za jego zgodą w innej miejscowości


- czytamy w artykule 21, ustęp 1.
Prawo do lokali służbowych mają także policjanci. W przypadku braku wolnych apartamentów przyznawane są dodatki mieszkaniowe - od 142,50 złotych dla singla do 285 złotych dla rodzin.


[…] policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych


- mówi rozdział 8, artykuł 88 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji.


Zobacz też: Duchowni na etatach. Ministerstwo ujawniło ich zarobki. To kilkadziesiąt milionów rocznie
Z podobnych przywilejów korzystają funkcjonariusze Straży Granicznej. Przysługuje im prawo do dodatku mieszkaniowego w wysokości od 238 do 450 złotych, jeżeli w ich okolicy brakuje dostępnych apartamentów. Kwestię przyznawania lokali służbowych dla tej grupy zawodowej reguluje Ustawa z dnia 12 października 1990 roku o Straży Granicznej. Dokładne informacje znajdują się w rozdziale 12. W artykule 92 możemy przeczytać, iż "funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych".


W jakiej pracy dostaje się mieszkanie? Strażacy mogą liczyć na zakwaterowanie
Pracownicy Lasów Państwowych, tacy jak leśniczy i nadleśniczy, również mają prawo do lokalu służbowego w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Zgodnie z artykułem 46 ustęp 1 punkt 2 Ustawy o lasach "pracownicy Służby Leśnej przy wykonywaniu czynności służbowych korzystają z ochrony prawnej, przewidzianej w przepisach prawa karnego dla funkcjonariuszy publicznych, a ponadto mają prawo do bezpłatnego mieszkania, o ile stanowisko oraz charakter pracy związane są z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania." Kolejna grupa zawodowa, której przysługuje kwaterunek to strażacy. Zasady określa tu Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 roku:


[…] strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych.


Dla osób rozważających karierę we wspomnianych zawodach perspektywa mieszkania służbowego może być istotnym argumentem. To nie tylko oszczędność finansowa, ale także komfort posiadania stabilnego miejsca do życia, szczególnie w czasach dynamicznie zmieniającego się rynku nieruchomości.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Read Entire Article