Chiny wciąż atrakcyjne
W ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku inwestycje zagraniczne w Państwie Środka zwiększyły się o 1% r/r (39,71 mld USD, ok. 175 mld PLN).1 32% tych inwestycji trafiło do sektora wysokich technologii. Głównymi ich celami były projekty zlokalizowane we wschodnich prowincjach kraju.
Dla porównania: rocznie do Polski napływa ok. 4 mld USD inwestycji zagranicznych.
Źródło:
1 http://finance.people.com.cn/
Nowy przebój eksportowy
Jak wykazują dane chińskiej administracji celnej w 2022 roku hitem eksportowym ChRL były panele fotowoltaiczne oraz komponenty do produkcji takich paneli. Ich eksport wzrósł o 80,3% r/r.1 Ogółem z tej grupy towarowej wyeksportowano produkty o wartości 51,25 mld USD (ok. 225,57 mld PLN). Gwałtownie wzrósł eksport gotowych paneli do Europy (o 114,9% r/r). Z kolei komponenty do produkcji paneli najczęściej trafiały do państw Azji.
Największymi europejskimi importerami chińskich paneli solarnych w 2022 roku były: Hiszpania, Niemcy, Holandia, Polska i Portugalia.
Źródło:
Energia odnawialna
W ubiegłym roku w Chinach ze źródeł odnawialnych (wiatr i słońce) wyprodukowano ilość energii pokrywającą niemal w całości zapotrzebowanie wszystkich chińskich gospodarstw domowych. Według Państwowej Administracji Energii (国家能源局) ogólna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła w Chinach w zeszłym roku o 21%, a w całym miksie energetycznym kraju stanowi aktualnie 17%.1 Do 2025 roku jej udział ma wzrosnąć do… 33%.
Źródło:
Inflacja w dół
W lutym inflacja w Chinach znów spadla.1 Ceny konsumenckie (CPI) średnio wzrosły tu o 1%, kiedy w styczniu były wyższe o 2% w porównaniu ze styczniem roku 2022. W relacji miesiąc do miesiąca obserwuje się kolejne sygnały deflacji (-0,5%). Pierwsze takie zanotowano w listopadzie i grudniu 2022 roku. Rodzi się wiec dylemat, czy trzymać w ryzach inflację, czy podjąć działania celem jej nieznacznego uwolnienia. Świat walczy z inflacją, Chinom grozi deflacja.
W tym samy okresie (listopad 2022 – luty 2023) ceny producentów (PPI) utrzymują się na stabilnym poziomie. Poprawia się popyt, rosną zamówienia, a ceny podstawowych surowców albo utrzymują się na określonych poziomach, albo spadają.
Źródło:
1 http://www.stats.gov.cn/tjsj/sjjd/202303/t20230309_1936941.html
Dane Państwowego Urzędu Statystycznego (国家统计局)
Badania i rozwój
Na badania i rozwój (R&D) w ubiegłym roku wydano w Chinach ponad 3,09 bln RMB (ok. 1,95 bln PLN), co stanowiło ok. 2,55% krajowego PKB. W dziedzinie badań i rozwoju zatrudnionych było ponad 6 mln osób w 400 000 przedsiębiorstw wysokich technologii.1 To największe kadry związane z badaniami i rozwojem w skali świata.
Źródło:
Wszystkie drogi prowadzą…
Na koniec 2022 roku całkowita długość linii kolejowych w Chinach wynosiła 155 000 km, w tym 42 000 szybkich kolei (do 350 km/godz.).1
Długość autostrad i dróg ekspresowych wynosiła 5,35 mln km. W minionym roku w Chinach funkcjonowało 21 000 portów (morskich i rzecznych) oraz 254 cywilne lotniska. 90,2% ludności Chin mieszka w promieniu 100 km od działającego lotniska pasażerskiego. 95% wsi ma połączenia drogowe. W 53 miastach ChRL działają linie metra.
Źródło:
1 https://www.msn.cn/zh-cn/news
Krótkie filmy w sieci
Najnowsze dane China Internet Network Information Center (中国互联网络信息中心) wskazują, iż na koniec grudnia 2022 roku liczba oglądających w Chinach krótkie filmy wideo przekroczyła 1 mld osób.1
Źródło:
1 https://www.163.com/dy/article/HUT8RONK05118I96.html
Co na to rzecznik?1
- o gotowości Hondurasu do nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chinami i zerwania tychże z Tajwanem – Witamy komunikat władz Hondurasu z radością. Jest to adekwatny wybór. Jesteśmy gotowi na normalizację stosunków dyplomatycznych z Hondurasem i wziąć udział w rozwoju tego państwa. Chiny utrzymują relacje dyplomatyczne ze 181 państwami świata w oparciu o zasadę istnienia jednych Chin. Tajwan nie posiada “Ministerstwa Spraw Zagranicznych”, a jedynie departament odpowiedzialny za sprawy zagraniczne prowincji Tajwan. Zasada jednych Chin jest politycznym fundamentem i warunkiem wstępnym nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami, a każdym innym państwem na świecie. W ostatnich latach stosunki z Chinami nawiązały miedzy innymi: Panama, Salwador, Dominikana, czy Nikaragua.2
- o organizowanym przez prezydenta Bidena „drugim szczycie liderów demokracji” – To w zasadzie szczyt antydemokratyczny, bowiem dzieli świat, zamiast łączyć. Staje się przez to farsą, która niszczy ducha demokracji, a w pełni ujawniła istotę “fałszywej demokracji i prawdziwej hegemonii” Stanów Zjednoczonych.
- o budowie przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Australię okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym – Chiny są poważnie zaniepokojone tym porozumieniem. kooperacja między trzema krajami w zakresie jądrowych okrętów podwodnych stwarza poważne ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej, narusza zasady międzynarodowego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Doprowadzi do wyścigu zbrojeń w rejonie Azji-Pacyfiku. Międzynarodowa Organizacja Atomowa nie ma prawa jednostronnie, bez zgody jej członków udzielać pozwolenia na taką trójstronną współpracę. Takie porozumienie wymaga zgody całej społeczności międzynarodowej. Chiny wzywają do zrewidowania poczynań USA, Wielką Brytanię i Australię.
- o incydencie „poważnego naruszenia” suwerenności Chin przez Japonię – Wyspy DiaoYu (chin.钓鱼, nazwa japońska Senkaku) i przylegający do nich archipelag, to część nieodłączna terytorium Chin. Japońskie jachty i łodzie rybackie nielegalnie wtargnęły na wody terytorialne Chin podżegane przez organizatorów z prawicowych japońskich organizacji politycznych. Było to poważne naruszenie suwerenności Chin. Operujące w tym miejscu chińskie jednostki straży przybrzeżnej podjęły działania zgodnie z prawem i zastosowały przewidziane nim uzasadnione środki dla ochrony suwerenności kraju.3
Źródło:
2 Z Tajwanem stosunki dyplomatyczne utrzymuje 13 państw z Ameryki Łacińskiej oraz Pacyfiku i Oceanii. W Europie tylko Watykan.
3 Chiny i Japonia od lat prowadzą spór o te bezludne wyspy na Morzu Wschodniochińskim. Oba kraje uznają obszar otaczający te wyspy za własne wody terytorialne.
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com