China's space exploration plan for 2025-2050

chiny24.com 2 months ago

Przedstawiciele Chińskiej Akademii Nauk (chin. 中国科学院), Krajowej Administracji ds. Kosmosu (chin. 国家航天局) i Biura Inżynierii Lotów Kosmicznych Chin (chin. 中国载人航天工程办公室) przedstawili na początku października „Krajowy średnio- i długoterminowy plan rozwoju nauki o kosmosie (2024-2050)” (chin.《国家空间科学中长期发展规划(2024—2050年) 》).

Plan ten ma stanowić podstawę do wytyczania zadań w ramach misji kosmicznych oraz badań kosmicznych w tej chwili i w niedalekiej przyszłości. Chiny zamierzają stać się światową potęgą kosmiczną do 2050 r.
Główne cele w zakresie rozwoju nauk kosmicznych obejmują:

  • stopniowe określanie i uzasadnianie realizacji krajowych misji w tej dziedzinie;
  • koordynowanie i wzmacnianie badań podstawowych opartych na tych misjach;
  • budowanie zespołów najwyższej klasy naukowców w dziedzinie nauki o kosmosie;
  • systematyczne osiąganie przełomowych, oryginalnych wyników o znaczącym wpływie międzynarodowym;
  • osiągnięcie wysokiej jakości rozwoju nauki o kosmosie oraz zajęcie czołowego miejsca wśród międzynarodowych liderów, uzyskanie statusu potęgi w dziedzinie nauki o kosmosie.

Plan określa pięć głównych tematów naukowych i 17 priorytetowych kierunków rozwoju, w których Chiny powinny osiągnąć przełom.

Temat 1: Głęboki Wszechświat – Celem jest zbadanie pochodzenia i ewolucji wszechświata oraz odkrycie praw fizycznych rządzących kosmosem.

Temat 2: Zjawiska w przestrzeni i czasie – Kluczowym celem jest wykrycie fal grawitacyjnych o niskiej i średniej częstotliwości oraz pierwotnych fal grawitacyjnych, a także odkrywanie natury grawitacji i czasoprzestrzeni.

Temat 3: Panorama Słońce-Ziemia – Temat ten koncertuje się na badaniu relacji między Ziemią, Słońcem i heliosferą oraz odkrywaniu fizycznych procesów zachodzących w tym złożonym systemie, a także ogólnego związku między Słońcem a Układem Słonecznym.

Temat 4: Planety nadające się do zamieszkania – Priorytetem jest badanie możliwości zamieszkania na planetach Układu Słonecznego i egzoplanetach oraz poszukiwanie życia pozaziemskiego.

Temat 5: Siatki kosmiczne – Podstawowym celem jest odkrywanie praw ruchu materii i aktywności życiowej w warunkach kosmicznych oraz pogłębianie wiedzy z zakresu fizyki fundamentalnej, mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności.

Plan przedstawia również trzyetapową mapę drogową rozwoju nauki o kosmosie w Chinach do 2050 roku:

Pierwszy etap (do 2027 roku): zostanie rozbudowana chińska stacja kosmiczna, nastąpi załogowa eksploracja Księżyca, wdrożona zostanie czwarta faza eksploracji Księżyca i planet. Planowanych jest również od pięciu do ośmiu misji satelitarnych, a także szereg oryginalnych osiągnięć o znaczącym wpływie międzynarodowym.

Drugi etap (2028-2035): Chiny będą wykorzystywać własną stację kosmiczną do dalszych badań i eksperymentów, realizować załogowe misje księżycowe i rozwijać międzynarodową księżycową stację badawczą. Zaplanowano także około 15 kosmicznych misji satelitarnych oraz osiągnięcie wyników, które będą należeć do najlepszych na świecie.

Trzeci etap (2036-2050): Zostanie zrealizowanych ponad 30 misji kosmicznych, a Chiny osiągną wiodący poziom na świecie w ważnych dziedzinach nauki o kosmosie.

Przedstawiony plan został opracowany przez Chińską Akademię Nauk we współpracy z ponad 500 instytutami naukowymi, szkołami wyższymi i uniwersytetami, organizacjami przemysłowymi i innymi powiązanymi. Przygotowanie planu trwało ponad dwa lata.

Na konferencji poinformowano również, iż Chiny zawarły do tej pory porozumienia o współpracy z 17 krajami i organizacjami międzynarodowymi w celu wspólnej budowy międzynarodowej stacji badawczej na Księżycu, której realizacja odbędzie się w dwóch fazach.

Źródła:

  • www.baijiahao.baidu.com;
  • www.cnsa.gov.cn;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Read Entire Article