Changes in the calculation of water fees announced

dailyblitz.de 8 months ago
Zdjęcie: ogloszono-zmiany-w-naliczaniu-oplat-za-wode


W Polsce zapowiada się rewolucja w systemie naliczania opłat za wodę i ścieki, co może skutkować znaczącymi podwyżkami cen tych usług.

Ministerstwo Infrastruktury proponuje, aby to rady gmin decydowały o taryfach, z ograniczonym nadzorem ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jednakże, w niektórych regionach choćby takie podwyżki mogą okazać się niewystarczające do pokrycia rzeczywistych kosztów.

Leszek Świętalski z Biura Związku Gmin Wiejskich RP podkreśla, iż Wody Polskie stosowały politykę taryf, która nie odzwierciedlała rzeczywistych kosztów, co obciążało lokalne budżety i ograniczało możliwości inwestycyjne.

Nowe regulacje, choć krok w dobrym kierunku, spotykają się z krytyką. Regionalizacja opłat może prowadzić do nierówności w naliczaniu opłat, a ograniczenie maksymalnych podwyżek do 15% jest problematyczne, gdyż koszty realne wzrosły znacznie bardziej.

Podwyżki cen za wodę i ścieki są konieczne, ale niezbędne są dalsze zmiany w prawie wodnym, aby zapewnić sprawiedliwe i realistyczne naliczanie opłat, co pozwoliłoby na rozwój infrastruktury i ochronę środowiska.

  • Ogłoszono zmiany w naliczaniu opłat za wodę12 maja 2024

    W Polsce zapowiada się rewolucja w systemie naliczania opłat za wodę i ścieki, co może skutkować znaczącymi podwyżkami cen tych usług. Ministerstwo Infrastruktury proponuje, aby to

  • Pożar Marywilska 44 – Wydano apel o ostrożność i noszenie maseczek12 maja 2024

    Marywilska 44, jeden z ikonicznych punktów handlowych w Warszawie, została ogarnięta przez pożar w niedzielę o godzinie 3:30 rano, wywołując ogromne zaniepokojenie w całym mieście. Ogniem

  • Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy od 17 czerwca12 maja 2024

    17 czerwca 2024 roku stanie się przełomową datą dla kierowców świadczących usługi przewozu osób w Polsce. W życie wchodzą nowe przepisy, które wymagają posiadania polskiego prawa

Zmiany te mają najważniejsze znaczenie dla samorządów, które borykają się z niedofinansowaniem i rosnącymi kosztami operacyjnymi. Decyzje te będą miały długofalowe konsekwencje nie tylko dla samorządów, ale i dla mieszkańców, których obciążą wyższe opłaty za usługi komunalne.

Propozycje Ministerstwa Infrastruktury zakładają częściowy powrót do praktyki sprzed grudnia 2017 roku, kiedy to decydowanie o taryfach należało wyłącznie do kompetencji rad gmin. Według najnowszego projektu, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne przedstawią nowe projekty taryf wraz z uzasadnieniem władzom lokalnym. Ostatecznie zadecyduje rada gminy.

Chociaż Wody Polskie stracą część swoich uprawnień, nie zostaną całkowicie pozbawione możliwości interwencji. W sytuacji, gdy proponowane taryfy przekroczyłyby 15% wzrost w porównaniu ze średnią ceną w poprzednim roku, organ ten zachowa prawo weta.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, iż taka zmiana pozwoli na lepszą ochronę lokalnych społeczności przed nieuzasadnionymi wzrostami cen. Rząd planuje przyjąć odpowiedni projekt ustawy w III kwartale 2024 roku, mając na uwadze interesy społeczne i ekonomiczne.

Continued here:
Ogłoszono zmiany w naliczaniu opłat za wodę

Read Entire Article