Cannibalism in Maszycka Cave

dailyblitz.de 10 hours ago
Zdjęcie: kanibalizm-w-jaskini-maszyckiej


Odkrycia archeologiczne w Jaskini Maszyckiej w Małopolsce ujawniły, iż ludzie zamieszkujący ją 18 tys. lat temu praktykowali kanibalizm. Odkryto bowiem ślady na zachowanych kościach, w tym próby wydobycia szpiku kostnego, które wskazują na to, iż ludzie spożywali ludzkie mięso.

Jaskinia Maszycka jest stanowiskiem bardzo interesującym, ale jednocześnie tajemniczym. Jest to pozostałość po obozowisku grupy ludzi, którzy przybyli 18 tys. lat temu z terenów zachodniej Europy. Byli przedstawicielami jednostki kulturowej, którą nazywamy kulturą magdaleńską. Grupy magdaleńskie znane były m.in. z tego, iż wykorzystywały ludzkie kości jako surowiec do wytwarzania mis czy biżuterii.

Naukowcy z Katedry Archeologii Pradziejowej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i Uniwersytetu w Getyndze prowadzili badania nad wykorzystywaniem ludzkich zwłok w okresie górnego paleolitu. Ich badania potwierdzają, iż ludność zamieszkująca Jaskinię praktykowała kanibalizm. Zidentyfikowali oni mikroślady na niemal wszystkich zachowanych kościach, które wskazują na to, iż od kości próbowano odseparować mięśnie.

W Jaskini Maszyckiej znaleziono 63 fragmenty kości ludzkich, które pochodzą od co najmniej 10 osób. Naukowcy przebadali te kości przy użyciu najnowocześniejszych technik, takich jak skanowanie trójwymiarowe, które pozwoliło dostrzec ślady, których jeszcze kilka lat temu nie można było zidentyfikować.

Kanibalizm rytualny był praktykowany przez przedstawicieli pradziejowych kultur. Spożywali oni szczątki bliskich, aby oddać im cześć, pozyskać ich zalety. Kanibalizmem rytualnym było też spożywanie mięsa wroga po to, aby go znieważyć choćby po śmierci. W Jaskini Maszyckiej odkryto czaszkę antylopy saigi, która została pokryta ochrą, co wskazuje na rytualny charakter.

Naukowcy sądzą, iż kanibalizm w Jaskini Maszyckiej nie wynikał tylko z głodu. Oprócz kości ludzkich na stanowisku znaleziono też liczne kości zwierzęce, kości zwierzyny łownej, głównie reniferów. Być może kanibalizm był praktykowany ze względów rytualnych lub społecznych.

W Jaskini Maszyckiej odkryto także bogatą kolekcję narzędzi kościanych, które zwykle w takich ilościach na stanowiskach się nie zachowują. Narzędzia z kości były cenne, wykonywało się je znacznie dłużej niż narzędzia z krzemienia, więc nikt ot tak ich nie porzucał, jeżeli nie były zniszczone. To wskazuje na to, iż ludzie, którzy zamieszkiwali Jaskinię, musieli nagle opuścić to miejsce, lub zginąć.

Odkrycia w Jaskini Maszyckiej są istotnym wkładem w rozumienie pradziejowych kultur i ich praktyk. Kanibalizm w Jaskini Maszyckiej jest dowodem na to, iż ludzie w okresie górnego paleolitu mieli bardzo zróżnicowane praktyki i zwyczaje, które często są dla nas niezrozumiałe. Dalsze badania nad tym stanowiskiem będą miały istotny wpływ na rozumienie historii ludzkości.

Continued here:
Kanibalizm w Jaskini Maszyckiej

Read Entire Article