Seniorzy są więźniami własnych domów? W przypadku osób starszych, które mieszkają na wyższych piętrach bez windy, pojawia się problem podczas wykonywania zwykłych czynności życiowych jak np. wyjście na zakupy czy do lekarza. Rząd proponuje wprowadzenie najmu senioralnego. Jest jednak pewien haczyk.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy mieszkania są za drogie?
Na czym miałby polegać najem senioralny? Osoby starsze otrzymałyby mieszkanie, jednak jest jedno "ale"
Najem senioralny dotyczyłby osób, które są właścicielami mieszkania na co najmniej trzecim piętrze w budynku bez windy. Ministra ds. polityki senioralnej przedstawiła pomysł, zgodnie z którym w takich przypadkach seniorzy mogliby wynająć od gminy mieszkanie na niższym piętrze lub w budynku z windą. Ich mieszkanie przeszłoby jednak do zasobów komunalnych jako lokal na wynajem.
Seniorzy (fot. ilustracyjne) Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl
Własnościowe mieszkania seniorów mogłyby być wynajmowane osobom, które oczekują na przydział najmu lokalu komunalnego. Osoby starsze nie musiałyby spełniać żadnego kryterium dochodowego, by dostać mieszkanie "od rządu" na niższych piętrach.
Najem senioralny receptą na kłopoty osób starszych? "Nawet trzy schody prowadzące do windy są już barierą do wyjścia"
W rozmowie z TOK FM dr Zofia Szweda-Lewandowska z Katedry Polityki Społecznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie wyjaśniła, iż pomysł może natrafić na spore trudności w realizacji, bo osoby starsze często są przywiązane do swoich lokali, a w okolicy mają swój krąg znajomych. Dodatkowo kryterium trzeciego piętra może okazać się niesprawiedliwe. - Uwzględniamy tylko osoby, które mieszkają powyżej trzeciego piętra, a bardzo często może być tak, iż choćby trzy schody prowadzące do windy są już barierą do wyjścia z gospodarstwa domowego. To niekoniecznie musi być czwarte piętro - powiedziała. Co sądzisz o tym pomyśle rządu? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.