“Black Friday” in the Oval Office. Consequences for the world. “Champagne corks are now popping in the Kremlin”

news.5v.pl 1 month ago

Fakt jest faktem — szybki powrót do stołu negocjacyjnego jest mało prawdopodobny. Trump wyklucza natychmiastowe wznowienie rozmów.

— Zełenski chce wrócić natychmiast. Ale to nie jest dla mnie możliwe — powiedział Trump w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu po zajściu w Gabinecie Owalnym. Zdaniem Trumpa Zełenski zbytnio zaryzykował.

Ukraiński prezydent w wywiadzie dla Fox News żałował tego, co wydarzyło się w Białym Domu. Nie chciał jednak przepraszać Trumpa, a najwyraźniej właśnie tego oczekuje administracja Trumpa.

Sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział, iż Zełenski podważył wysiłki pokojowe.

— I myślę, iż powinien przeprosić za marnowanie naszego czasu w spotkanie, które zakończyło się tak, jak się zakończyło — powiedział Rubio w wywiadzie dla CNN.

Stwierdził, iż nie było powodu, aby Zełenski był tak konfrontacyjny. — Ta sprawa wymknęła się spod kontroli — dodał Rubio.

„Trump się wściekł”

Po „czarnym piątku” w Waszyngtonie poszukiwanie pokojowego rozwiązania dla Kijowa stało się jeszcze trudniejsze. Stany Zjednoczone są najważniejszym dostawcą broni dla Ukrainy. Nie można wykluczyć, iż Amerykanie porzucą teraz kraj rozdarty wojną.

Słowna potyczka z Trumpem może mieć zatem fatalne konsekwencje dla Ukrainy. Dramat, który rozegrał się w Gabinecie Owalnym, rozpoczął się od sporu między Zełenskim a wiceprezydentem Trumpem Vance’em, który oskarżył gościa o „niewdzięczność”.

Zełenski podniósł głos i ostrzegł przed niegodnym zaufania despotą Putinem. Powiedział, iż USA w końcu same odczują konsekwencje jego działań. Trump się wściekł.

— Bez nas nie macie żadnych kart w ręku — skarcił gniewnie Trump Zełenskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potem było tylko gorzej. Kto jest winny temu, co się stało?

„Brak szacunku”

Według komentatorów Zełenski na spotkaniu w Waszyngtonie najwyraźniej chciał nie tylko sfinalizować umowę surowcową, ale także otrzymać obietnice gwarancji bezpieczeństwa od USA.

Trump nie był na to przygotowany. Kontekst również zdawał się go irytować.

AFP / SAUL LOEB / AFP

Wołodymyr Zełenski, Donald Trump i J.D. Vance w Gabinecie Owalnym, 28 lutego 2025 r.

Zełenski spóźnił się na spotkanie i miał na sobie sweter, a nie garnitur — co wyraźnie nie spodobało się Trumpowi.

Wystroił się dla nas — zakpił prezydent USA, wychodząc prezydentowi Ukrainy na spotkanie. Ton nadany rozmowie przez Zełenskiego również wyraźnie nie odpowiadał Amerykanom. Ukraiński prezydent został oskarżony o „brak szacunku”.

Kryzysowy szczyt w Londynie

Po wymianie ciosów w Białym Domu, która już przeszła do historii, Zełenski otrzymał wsparcie z kraju i z wielu państw europejskich.

— Nigdy nie będziesz sam — napisali w piątek wieczorem na platformie x do Zełenskiego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.

Szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni zaproponowała natychmiastowy szczyt między USA, Europą i sojusznikami.

Meloni w piątek wieczorem wyjaśniła, iż jej zdaniem jest konieczne, aby „otwarcie porozmawiać o tym, jak chcemy stawić czoła głównym wyzwaniom, począwszy od Ukrainy, której wspólnie broniliśmy w ostatnich latach”.

— To jest propozycja, którą Włochy chcą przedstawić swoim partnerom w ciągu najbliższych kilku godzin — stwierdziła

Meloni jest jednym z niewielu polityków w Europie, którzy wzięli udział w inauguracji Trumpa. Zdecydowanie wspiera również Ukrainę.

„Korki od szampana strzelają teraz na Kremlu”

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do poszanowania Zełenskiego i Ukrainy.

— Jest agresor, a jest nim Rosja, i jest atakowany naród, a jest nim Ukraina — powiedział Macron w piątek wieczorem na marginesie wizyty państwowej w Portugalii. Macron wezwał do „szacunku dla tych”, którzy walczą od początku wojny.

Brytyjski premier Keir Starmer zaprosił kilku europejskich szefów państw i rządów na szczyt kryzysowy w niedzielę — Zełenski również ma w nim uczestniczyć.

Faktem jest, iż epoka lodowcowa w relacjach między Waszyngtonem a Kijowem stwarza ogromne problemy dla Europy.

Dla Putina „czarny piątek” to najlepszy dzień od dłuższego czasu. Dyplomatyczna katastrofa w Waszyngtonie jest mu na rękę.

Korki od szampana strzelają teraz na Kremlu — skomentował demokratyczny senator z Maryland Chris Van Hollen.

Europejscy przywódcy muszą pilnie zwołać nadzwyczajne spotkanie. Potrzebne są teraz jasne odpowiedzi na pytanie, co możemy zrobić i jak sami możemy obronić się przed zagrożeniem ze strony Putina.

Read Entire Article