Anniversary of the beginning of Benedict XVI's pontificate. 20 years ago, Cardinal Joseph Ratzinger was elected Pope

pch24.pl 11 hours ago

Na zatłoczonym Placu św. Piotra zapanowała wielka radość, gdy 19 kwietnia 2005 roku o godzinie 18:40 z głównej loggii Bazyliki Świętego Piotra ogłoszono: „Habemus Papam” – mamy papieża, „kardynała Josepha Ratzingera”. Niecałą godzinę wcześniej z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a dzwony Bazyliki świętego Piotra potwierdziły wybór.

W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055 – 1057).

Rzesze ludzi natychmiast ruszyły w kierunku Placu Świętego Piotra. Wokół Watykanu zapanował chaos komunikacyjny. A potem nowo wybrany papież Benedykt XVI wszedł na główną loggię Bazyliki świętego Piotra, rozłożył ręce z uśmiechem i wzniósł ręce do góry ze skrzyżowanymi dłońmi. – Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego i skromnego pracownika winnicy Pańskiej – tak brzmiały jego pierwsze słowa jako papieża. Krótkie przemówienie było wielokrotnie przerywane oklaskami i okrzykami „Benedetto, Benedetto”, zanim nowy papież udzielił pierwszego błogosławieństwa Urbi et orbi.

Papież Ratzinger

24 kwietnia miała miejsce inauguracja jego pontyfikatu. Benedyktowi XVI bardzo gwałtownie udało się wyjść z cienia swojego poprzednika. W swoim pontyfikacie inaczej rozkładał akcenty, zwłaszcza w debacie na temat spuścizny Soboru Watykańskiego II (1962 – 1965). W jego perspektywie nie był on jakimś wielkim przełomem, ale etapem w dwutysiącletniej historii Kościoła. Stąd wysiłki na rzecz pojednania z Bractwem Świętego Piusa X arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. Jednym z kroków w tym kierunku było zniesienie ograniczenia dotyczącego korzystania z tradycyjnego Mszału, co ułatwiło sprawowanie Mszy św. w rycie trydenckim (po łacinie w formie przedsoborowej sprzed 1962 roku) jako „nadzwyczajnej formy liturgii Kościoła”.

W czasie ośmioletniego pontyfikatu Benedykt XVI odbył 24 zagraniczne wizyty apostolskie. W dniach 24 – 28 maja 2006 r. ramach drugiej podróży zagranicznej odwiedził Polskę. Był w Warszawie, Częstochowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach i Krakowie, gdzie odprawił Mszę świętą dla około miliona wiernych, a na zakończenie wizyty udał się na teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie złożył hołd ofiarom hitleryzmu.

Poprowadził dwa razy Światowe Dni Młodzieży, w Kolonii i Sydney. W 2011 z inicjatywy Benedykta XVI odbyło się powtórne spotkanie międzyreligijne w Asyżu, nawiązanie do pierwszego takiego wydarzenia podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwsze z nich było i jest bardzo mocno krytykowane z pozycji obrońców tradycji Kościoła ze względu na wydźwięk stawiania na równi prawdziwej religii z fałszywymi wyznaniami. Benedykt zaprosił przedstawicieli różnych wierzeń do miasta św. Franciszka na „Dzień Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie” pod hasłem „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju”.

Benedykt XVI konsekwentnie dążył do oczyszczenia Kościoła z przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich. W 2010 roku wystosował list do katolików Irlandii w związku z przypadkami nadużyć seksualnych wobec nieletnich, jakich w ciągu minionych dziesięcioleci dopuszczali się duchowni katoliccy w tym kraju. Papież skrytykował w nim postawę biskupów, którzy kilka zrobili, aby wykorzenić to zło. Podkreślał, iż „bycie księdzem jest nie do pogodzenia z nadużyciami seksualnymi”. W ślad za tym spowodował, iż wszystkie konferencje episkopatów musiały opracować specjalne wytyczne, jak zwalczać tego rodzaju przypadki w Kościołach lokalnych. Na zakończenie Roku Kapłańskiego w czerwcu 2010 r. przeprosił za grzechy nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa i zapewnił, iż Kościół uczyni wszystko, co w jego mocy, aby tego rodzaju grzechy i błędy nigdy więcej się nie powtórzyły. Spotykał się też z ofiarami pedofilii podczas swych wizyt w USA, Australii, na Malcie, w Wielkiej Brytanii.

Na początku 2012 r. wybuchła afera „Vatileaks” związana z wyciekiem tajnych dokumentów watykańskich skradzionych przez kamerdynera Paolo Gabriele.

Pontyfikat Benedykta był bogaty w wiele znaczących wydarzeń. Papież ogłosił i poprowadził kilka inicjatyw duszpasterskich jak: Rok św. Pawła (2008/2009), Rok Kapłański (2009/2010) i Rok Wiary (2012/2013). Ponadto powołał do życia Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji oraz ustanowił ordynariaty personalne dla tych anglikanów, którzy chcą przejść do Kościoła katolickiego.

Był też autorem szeregu ważnych dokumentów m. in. encyklik: Deus caritas est (o miłości chrześcijańskiej, 2005), Spe salvi (o nadziei chrześcijańskiej, 2007) i Caritas in veritate (o miłości w prawdzie, 2009) oraz Listu apostolskiego motu proprio Summorum Pontificum (2007).

Kard. Ratzinger zyskał aprobatę ponad granicami różnych obozów, państw i kontynentów – jako wybitny teolog, który przekonał ludzi swoim intelektem i nieśmiałą życzliwością. Był pierwszym papieżem od 700 lat, który zrezygnował z urzędu. Jako powód ustąpienia na początku 2013 roku podał fizyczną niezdolność do sprawowania swej godności. Następnie przez prawie dziesięć lat mieszkał w Watykanie jako „papież senior”, obserwując rewolucyjny przewrót zafundowany Kościołowi przez następcę.

Źródła: KAI, PCh24.pl

RoM

Read Entire Article