W Polsce, kraju, gdzie polityka aborcyjna jest często przedmiotem kontrowersji i debat, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Rafał Trzaskowski, zadeklarował, iż jeżeli wygra wybory, podpisze ustawę liberalizującą przepisy antyaborcyjne. Ta obietnica wywołała wiele emocji wśród Polaków, szczególnie wśród kobiet, które czują, iż ich prawa są ograniczone.
Według badań, przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w 2020 roku, aż 74% Polek uważa, iż kobiety powinny mieć możliwość wyboru w sprawie aborcji, a 61% respondentów jest za liberalizacją prawa aborcyjnego. Te dane pokazują, iż Polacy są coraz bardziej otwarci na zmiany w polityce aborcyjnej.
Próby liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce
W Polsce próby liberalizacji prawa aborcyjnego są podejmowane od wielu lat. W 2020 roku, Sejm odrzucił projekt ustawy o dekryminalizacji przerywania ciąży, co wywołało falę protestów w całym kraju. W połowie grudnia 2022 roku, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski poinformował, iż dwa projekty ustaw zakładające zmiany w przepisach aborcyjnych zostaną wydane z prac w komisji i trafią pod obrady plenarne w 2025 roku.
Pierwszy projekt zakłada częściową dekryminalizację przerywania ciąży za zgodą kobiety, a drugi przywraca możliwość aborcji z powodu wad płodu. Ten ostatni projekt jest szczególnie ważny, ponieważ dokonanie aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niemożliwe od stycznia 2021 roku, kiedy to został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Obietnica Rafała Trzaskowskiego
Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zapowiedział, iż jako prezydent, podpisze ustawę liberalizującą przepisy antyaborcyjne. To oznacza, iż kobiety w Polsce będą miały możliwość wyboru w sprawie aborcji, co jest szczególnie ważne dla tych, które są ofiarami przemocy domowej lub które mają ciążę wynikającą z gwałtu.
Wpływ liberalizacji prawa aborcyjnego na społeczeństwo
Liberalizacja prawa aborcyjnego mogłaby mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo. Według badań, przeprowadzonych przez Organizację Światową Zdrowia (WHO), ograniczenia w dostępie do aborcji są powiązane z wysokim ryzykiem zdrowotnym i śmiertelnością kobiet. Dlatego legalizacja aborcji może pomóc w zmniejszeniu liczby zgonów kobiet, które próbowały dokonać aborcji w niebezpiecznych warunkach.
Wnioski
W Polsce, gdzie polityka aborcyjna jest często przedmiotem kontrowersji, obietnica Rafała Trzaskowskiego o liberalizacji prawa aborcyjnego jest ważnym krokiem w stronę poszanowania praw kobiet. Wielu Polaków jest już teraz otwartych na zmiany w tej dziedzinie, co pokazuje, iż społeczeństwo jest gotowe do dyskusji o tej sprawie. Teraz pozostaje nam czekać na wyniki wyborów prezydenckich i na to, czy Rafał Trzaskowski będzie miał możliwość realizacji swoich obietnic.
More here:
Rzekome zliberalizowanie polityki aborcyjnej w Polsce – obietnice i fakty