W Piotrkowie Trybunalskim odbyło się II Forum Klubów „Gazety Polskiej” województwa łódzkiego. Wydarzenie zgromadziło nie tylko przedstawicieli klubów z regionu łódzkiego, ale także licznych gości z całej Polski – m.in. z Gliwic, Oświęcimia, Brzeszcz, Pleszewa, Sulejówka, Częstochowy, Krakowa, Kielc, Libiąża, Olsztyna i Warki – a także z zagranicy, m.in. z Paryża. Obecni byli także: redaktor naczelny „Gazety Polskiej” – Tomasz Sakiewicz, red. nacz. Portalu GPcodziennie.pl, publicysta TV Republika – Adrian Stankowski oraz ks. Jarosław Wąsowicz.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy udali się do kościoła ojców bernardynów, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, Klubów „Gazety Polskiej” oraz śp. Ryszarda Kapuścińskiego – pierwszego prezesa Klubów „Gazety Polskiej”. Nabożeństwo celebrowali ks. prof. Jarosław Wąsowicz oraz o. Micheasz, gwardian piotrkowskiego klasztoru.
W czasie forum ogłoszono, iż Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał imię śp. Ryszarda Kapuścińskiego. Decyzja ta, poprzedzona zgodą rodziny, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników wydarzenia. Beata Dróżdż, szefowa piotrkowskiego klubu, podkreśliła znaczenie tej decyzji w kontekście 15-letniego zaangażowania lokalnego środowiska w działalność klubową, przypominając, iż wiele wspólnych inicjatyw powstało jeszcze za życia śp. Ryszarda Kapuścińskiego.
– Dziś spotykamy się, aby uczcić pamięć jednej z najważniejszych postaci w historii Klubów „Gazety Polskiej”, człowieka, którego życie, praca i oddanie służbie Polsce wywarły niezatarte ślady w naszej działalności – Ryszarda Kapuścińskiego. Jestem niezwykle zaszczycona, mogąc ogłosić, iż Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zyskuje imię Ryszarda Kapuścińskiego. Ryszard był człowiekiem, który nie bał się wyzwań. Zawsze stawiał przed sobą i innymi trudne zadania, wykorzystując pełnię ludzkich możliwości i zdolności. Był bacznym obserwatorem świata i potrafił słuchać drugiego człowieka, niezależnie od tego, jak trudne byłyby jego historie. Jego praca miała ogromny wpływ na nasze życie, działalność, zaangażowanie oraz spojrzenie na wiele spraw społecznych i politycznych. Jego dziedzictwo wciąż inspiruje nas do działania, do poszukiwania prawdy i głoszenia jej w obliczu wszelkich trudności. Nasz piotrkowski klub rozpoczął swoją działalności od spotkania w Krakowie z Ryszardem Kapuścińskim. Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim jest miejscem, które od zawsze stawia na rzetelną, niezależną i odważną działalność. Imię Ryszarda Kapuścińskiego będzie dla nas symbolem niezłomnej pracy społecznej na rzecz Polski, obrony wartości, które są fundamentem naszej tożsamości. Dla nas, jako Klubu, to także wyraz uznania dla wszystkich tych, którzy walczą o wolność słowa, prawdę i sprawiedliwość społeczną. Nadanie imienia Ryszarda Kapuścińskiego naszemu klubowi to także zobowiązanie. Zobowiązanie do kontynuowania misji, którą on sam realizował – by być tam, gdzie dzieje się historia, by patrzeć w oczy prawdzie, niezależnie od tego, jak trudna ona by była. Dzisiaj, jak i w przyszłości, będziemy starać się kroczyć tą samą drogą – bez kompromisów, bez strachu, z poszanowaniem naszej historii i z pełnym zaangażowaniem w obronę wolności słowa, prawdy i sprawiedliwości. Dziękuję Państwu za obecność i za wsparcie. Razem będziemy kontynuować tę piękną misję, którą Ryszard nieustannie realizował swoją pracą. Zaszczytem jest, iż możemy połączyć jego imię z naszym klubem – powiedziała Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim.
Nadanie imienia śp. Ryszarda Kapuścińskiego piotrkowskiemu klubowi „GP” uznano za symboliczny gest uhonorowania osoby, która przez lata była nie tylko liderem, ale także sercem całego ruchu klubowego.
Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i szef TV Republika, odnosząc się do tej decyzji, dla portalu niezalezna.pl zaznaczył: „Ryszard był nie tylko szefem klubów, ale także moim wielkim przyjacielem, dlatego była to dla mnie niezwykle wzruszająca uroczystość. Z tego, co wiem, to imię chcą nosić również inne kluby. Zgłosił się do nas m.in. klub z Paryża. Będziemy musieli to jakoś pogodzić… Ryszard poświęcał czas każdemu, kto do niego dzwonił. Teraz, gdy go zabrakło, każdy poczuł to bardzo osobiście. Ryszard swoją osobowością przeniknął to, czym są dzisiaj Kluby »GP«. Nic dziwnego, iż chcą one nosić jego imię. Klub w Piotrkowie miał na co dzień kontakt z Ryszardem, był niezwykle aktywny w organizacji zjazdów, innych wydarzeń, więc nic dziwnego, iż otrzymał jego imię jako pierwszy”.
Kulminacyjnym momentem forum był panel dyskusyjny poświęcony roli Klubów „Gazety Polskiej” w życiu społecznym oraz znaczeniu niezależnych mediów. W rozmowie udział wzięli: Tomasz Sakiewicz, Ewa Wójcik (p.o. prezesa Klubów „GP”), Beata Dróżdż (koordynator łódzkich Klubów „GP”), Paweł Piekarczyk (koordynator klubów „GP”), red. Adrian Stankowski oraz ks. Jarosław Wąsowicz. Podczas panelu podkreślono, jak ważne znaczenie ma aktywność klubów w kształtowaniu świadomości obywatelskiej, pielęgnowaniu lokalnego patriotyzmu oraz w obronie wartości chrześcijańskich i narodowych. Wskazano również na istotną rolę niezależnych mediów – takich jak „Gazeta Polska” czy Telewizja Republika – w przeciwdziałaniu dezinformacji oraz ochronie wolności słowa.
Forum zakończyło się wspólnymi rozmowami oraz zapowiedzią dalszych działań w duchu zaangażowania obywatelskiego.
Na ręce Beaty oraz Waldemara Dróżdż składamy podziękowania piotrkowskiemu klubowi „Gazety Polskiej” za organizację forum, a także Krystianowi Klak z Klubu „GP” Pleszew za przygotowanie cateringu.
GUBIN | W przygranicznym Gubinie odbył się protest „STOP zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”. Polacy, w tym członkowie licznych klubów „Gazety Polskiej”, przybyli wyrazić swój sprzeciw. Na miejscu protestowała reprezentacja klubowiczów m.in. z takich miejscowości jak: Poznań, Gorzów Wielkopolski, Essen, Hamburg, Żary, Opole, Zgorzelec, Sulęcin, Częstochowa. „Tutaj w Gubinie, jak wcześniej w Słubicach i Zgorzelcu, dokonuje się akt bezprawia ze strony Niemiec, które narzucają Polakom nielegalnych migrantów. Spychają ich do Polski, destabilizując państwo polskie, i narażają nas wszystkich na utratę bezpieczeństwa i spokoju, z którego przecież Polska słynie. To my jesteśmy państwem, które na świecie ma najlepsze wskaźniki bezpieczeństwa. To my, Polacy, nie boimy się chodzić wieczorem po ulicach naszych miast i naszych wiosek. Dlatego chcemy, żeby tak dalej pozostało” – mówił dla portalu Niezalezna.pl Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic.
RAWA MAZOWIECKA II | Odbyła się tu uroczysta inauguracja Klubu „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w której licznie wzięli udział klubowicze, sympatycy „Gazety Polskiej” oraz przedstawiciele okolicznych środowisk patriotycznych. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiono główne założenia oraz plany na przyszłość nowo powstałego klubu „GP”. Wysoka frekwencja potwierdza, iż idea Klubu „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka I spotyka się z dużym zainteresowaniem i koniecznością oddolnego budowania silnej lokalnie wspólnoty skupionej wokół idei Klubów „GP”.
WARSZAWA | W warszawskim klubie „Gazety Polskiej” odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Polskie Oskary, czyli rozmowy nie tylko polityczne Oskara Kidy i Oskara Szafarowicza. Była to niezwykle interesująca i wciągająca dyskusja dwóch Oskarów na temat mechanizmów stosowanych przez instytucje unijne w celu ograniczenia kompetencji państw członkowskich wbrew traktatom.
NYSA | Klub „Gazety Polskiej” w Nysie, we współpracy z Solidarnością Nyską, zorganizował spotkanie pod nazwą „Myśl państwowa i patriotyczna”. Wydarzenie odbyło się w Sali św. Jadwigi przy plebanii Bazyliki w Nysie. Tematem przewodnim była historia Żołnierzy Niezłomnych, ze szczególnym uwzględnieniem postaci rtm. Witolda Pileckiego. Prelekcję na ten temat wygłosił Andrzej Koziar, który zaprezentował również film dokumentalny poświęcony bohaterowi.
CZĘSTOCHOWA | W Auli Solidarności odbyło się spotkanie z red. Piotrem Nisztorem z Telewizji Republika, zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” w Częstochowie. Wysoka frekwencja oraz liczne pytania uczestników przyczyniły się do dynamicznej i angażującej dyskusji. Podczas wydarzenia omówiono najważniejsze aspekty pracy dziennikarskiej oraz aktualne tematy polityczne.
LUBLIN | W Lublinie odbyło się spotkanie z red. Adrianem Stankowskim oraz Marianem Kowalskim. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji politycznej i społecznej w kraju.
NOWE KLUBY „GP”, ZMIANY I REAKTYWACJE
ŚWINOUJŚCIE
– reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym ponownie został Włodzimierz Kotuniak, tel.: +48 604 185 352, e-mail: [email protected]
BOCHNIA
– nowym przewodniczącym został Jarosław Gut, tel.: +48 607 616 737, e-mail: [email protected] (bez zmian)
OGŁOSZENIA KLUBOWE
CZĘSTOCHOWA – spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, 24 kwietnia, godz. 17, Aula Solidarności, ul. Łódzka 8/12, Częstochowa. Wstęp wolny.