Wizja destabilizacji w Wenezueli
Według tygodnika „Semana” w związku z możliwością destabilizacji sytuacji w Wenezueli na granicę skierowano łącznie ponad 3,7 tys. kolumbijskich żołnierzy. Rząd w Bogocie spodziewa się m.in. wzrostu zagrożenia ze strony partyzantów z lewicowej organizacji ENL oraz byłych bojowników FARC.
Kolumbijskie władze rozważają zamknięcie granicy
Tymczasem, jak ustaliła rozgłośnia Blu Radio, kolumbijski urząd ds. migracji (UAEMC) rozważa tymczasowe zamknięcie granicy z Wenezuelą w obawie przed falą oponentów Maduro uciekających przed prześladowaniami.
Władze urzędu przekazały w czwartek, iż dotychczas nie zanotowano na granicy wzmożonego ruchu ze od strony wenezuelskiej.
Wybory prezydenckie w Wenezueli. W protestach zginęło kilkadziesiąt osób
Po lipcowych wyborach prezydenckich tysiące Wenezuelczyków protestowało przeciwko ogłoszonemu przez reżim zwycięstwu Nicolasa Maduro. W protestach tych brutalnie stłumionych przez państwowe służby zginęło co najmniej 28 osób, a 2 tys. zostało zatrzymanych.
Opozycja nie wierzy w wynik wyborów
Opozycja twierdzi, iż walczący o fotel prezydenta opozycjonista Edmundo Gonzalez Urrutia pokonał Maduro, otrzymując 67 proc. głosów poparcia. Rywal Maduro, po szykanach ze strony reżimu, we wrześniu wyjechał do Hiszpanii, gdzie otrzymał azyl polityczny.
Czytaj więcej: