A applicable and combat test of Lublin and Swedish territorials

polska-zbrojna.pl 1 week ago

Zawody sprawdzające siłę, wytrzymałość, koncentrację i umiejętność rozpoznawania celów, a także bezpośrednia konfrontacja w symulowanej walce na krótkim dystansie – do takiej rywalizacji stanęli terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z gośćmi ze szwedzkiej Gwardii Krajowej, stacjonującymi na co dzień w mieście Växjö, położonym na południu tego kraju.

Zawody, które trwały od 25 do 28 listopada, odbywały się na przykoszarowym pasie ćwiczeń taktycznych lubelskich terytorialsów na Majdanku oraz w sąsiedzkim kompleksie leśnym Dąbrowa. W rywalizacji wzięło udział 36 żołnierzy, po sześciu w grupie. Oprócz drużyny ze Szwecji w szranki ze sobą stanęło pięć drużyn z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ideą przedsięwzięcia było sprawdzenie swoich możliwości, nie tylko w zakresie wydolności i siły fizycznej, ale także działania taktycznego i bezpośredniej walki prowadzonej przez oddziały lekkiej piechoty.

W pierwszym dniu zawodów polscy i szwedzcy terytorialsi wykonywali zadania typowo wytrzymałościowe, związane z siłą i kondycją fizyczną. Musieli m.in. przeciągać na czas pojazd wojskowy na dystansie pół kilometra, przenosili ciężary przez tor przeszkód, czekał ich także bieg z przeszkodami na dystansie 3 km. Drugiego dnia uczestnicy stanęli do marszu wytrzymałościowego na 25 km. Na trasie w wyznaczonych punktach wykonywali zadania specjalne, m.in. takie jak zwis na drążku z pełnym oporządzeniem, ewakuacja rannego na noszach, ustawianie i maskowanie min przeciwpancernych, czołganie się w masce i w pełnym oporządzeniu oraz zadania z zakresu topografii wojskowej.

REKLAMA

– Wszystkie konkurencje należało ukończyć w jak najkrótszym czasie i z pełnym stanem osobowym drużyny. Z kolei trzeciego dnia rywalizacji sprawdzaliśmy się nawzajem pod kątem wyszkolenia bojowego, w ramach symulacji walki. Zadaniem każdej z drużyn było zdobycie skrzyni z dokumentacją i dostarczenie jej do miejsca ewakuacji przy jednoczesnym wyeliminowaniu przeciwnika w konfrontacji na krótkim dystansie, z wykorzystaniem amunicji barwiącej UTM. Każda z ekip wystawiła do boju trzech swoich żołnierzy. Całość odbywała się na obiekcie typu killing house, czyli w specjalnym szkoleniowym zespole kilku pomieszczeń do trenowania taktyki i walki w bliskości z przeciwnikiem. Ci, którzy nie zostali wyeliminowani, wzięli udział w walce finałowej, która polegała na symulacji walki w okopach – opowiada kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Ostatecznie zwycięsko z całej rywalizacji wyszedł zespół z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Na drugim stopniu podium stanęli terytorialsi z Kraśnika, a na trzecim miejscu znaleźli się żołnierze z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa. Goście ze Szwecji uplasowali się na piątej pozycji.

Zawody i ćwiczenia z udziałem szwedzkich terytorialsów, oprócz sprawdzenia umiejętności, były też dla żołnierzy okazją do wymiany doświadczeń i lepszego zintegrowania się z kolegami ze Skandynawii. Nie była to pierwsza wspólna inicjatywa tego typu. Lubelscy terytorialsi praktycznie od początku istnienia brygady współpracują ze szwedzką Gwardią Krajową.

– 2 Lubelska Brygada OT rozwija współpracę z Gwardią Krajową Hemvärnet od 2017 roku. Pierwszą wizytę na Lubelszczyźnie oficerowie ze Szwecji złożyli w 2018 roku. Od tamtej pory odbyło się już wiele roboczych spotkań i wizyt na poligonach, których celem jest przede wszystkim wymiana doświadczeń szkoleniowych. jeżeli chodzi o wspólne zawody, jest to już kolejna taka inicjatywa. Poprzednio, w sierpniu tego roku, żołnierze 2 LBOT uczestniczyli w zawodach użyteczno-bojowych w Szwecji – tłumaczy kpt. Marta Gaborek.

Szwedzka Gwardia Krajowa Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu „obrona domu”) to formacja, która funkcjonuje od 1940 roku jako jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Szwecji. Służy w niej około 22 tys. żołnierzy obrony terytorialnej. Kolejne 28 tys. stanowią żołnierze zawodowi.

Służba w szwedzkiej Gwardii Krajowej w ostatnich latach cieszy się gwałtownie rosnącym zainteresowaniem, co przypisuje się wzrostowi zagrożeniu kraju ze strony Rosji. W 2022 roku, a więc na początku wojny w Ukrainie, chęć wstąpienia do Gwardii Krajowej zgłosiło aż 29 tys. Szwedów, co stanowiło wzrost o 619% w porównaniu z przeciętną liczbą chętnych w latach ubiegłych.

Marcin Moneta
Read Entire Article