#5raportówLiberté! Depoliticisation of state-controlled enterprises

liberte.pl 1 year ago

„Odpolitycznienie przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo” autorstwa Marcina Zielińskiego to jeden z pięciu raportów, które powstały z inicjatywy Fundacji Liberté! Mają one na celu zdiagnozować główne problemy z jakimi borykamy się w przeddzień wyborów parlamentarnych i wyznaczyć kierunki zmian oraz reform, których implementacja jest niezbędna do poprawy obecnej sytuacji. Poniżej prezentujemy główne założenia raportu. #5raportówLiberté!

W Polsce – mimo prowadzonej od wczesnych lat 90. prywatyzacji przedsiębiorstw – państwo jako właściciel jest wszechobecne. Na rynku wciąż działa 18 podmiotów w formie prawnej przedsiębiorstwa państwowego (w tym 10 aktywnych). Dodatkowo Skarb Państwa posiada akcje lub udziały bezpośrednio w 422 spółkach (w tym 342 aktywnych). Państwo kontroluje przedsiębiorstwa również pośrednio, wykorzystując powołane przez siebie jednostki, takie jak Polski Fundusz Rozwoju, Towarzystwo Finansowe Silesia czy Agencja Rozwoju Przemysłu. Dla porównania: w Norwegii, której model nadzoru właścicielskiego państwa uchodzi często za wzorcowy, państwo sprawuje kontrolę jedynie nad 70 spółkami.

W parze z bardzo dużą obecnością̨ państwa w gospodarce idzie w Polsce niska jakość polityki właścicielskiej. W 2016 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił, iż spośród badanych państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej gorszą niż̇ Polska politykę̨ w tej dziedzinie prowadziły tylko Czarnogóra, Ukraina, Bośnia i Hercegowina oraz Białoruś́. Bez wątpienia można założyć́, iż późniejsze zmiany, wprowadzane w życie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, tylko pogorszyłyby tę ocenę.

Odpolitycznienie sektora państwowego w gospodarce należy zacząć od zniesienia prawnych instrumentów nacjonalizacji, które po 2015 roku do polskiego porządku prawnego wprowadziło PiS.

W dalszej kolejności niezbędne jest scentralizowanie nadzoru właścicielskiego i powie- rzenie go jednemu organowi, zwiększenie kompetencji i niezależności Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, która w tej chwili jest ciałem fasadowym, a także dążenie do ograniczenia własności państwa do ściśle uza- sadnionych przypadków.

Obok tych działań należy wprowadzić rozwiązania mające na celu ograniczenie wpływu pośredniej – tj. poprzez kontrolowane podmioty – obecności państwa w gospodarce. W tym względzie powinien zostać wprowadzony zakaz nabywania przez takie pod- mioty aktywów spoza obszarów ich głównej działalności; należy także uregulować zasady ich reklamy. Uzupełnieniem reformy powinno być przyjęcie mechanizmów przeciwdziałających korupcji i konfliktowi interesów, takich jak rejestr beneficjentów oraz osób eksponowanych politycznie.

Autor raportu: Marcin Zieliński – prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, długoletni szef wydawnictwa

Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, autor artykułów i komentarzy na temat transformacji, prywatyzacji, polityki regulacyjnej i bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce, tłumacz literatury ekonomicznej, makler papierów wartościowych (nr licencji 2894), doradca inwestycyjny (nr licencji 536).

Cały raport jest dostępny w wygodnym do czytania na nośnikach formacie pdf

Prezentowany raport stał się również punktem wyjścia do dyskusji w ramach igrzyskowego panelu: „Raport Liberté!: Jak odpolitycznić spółki skarbu państwa?”, w którym udział wzięli:

  • Paulina Hening-Kloska – działaczka polityczna i przedsiębiorca, posłanka na Sejm RP,
  • Krzysztof Kwiatkowski – Senator X kadencji, Przewodniczący Senackiej Komisji Ustawodawczej
  • Paweł Wojciechowski – ekonomista, menedżer, urzędnik państwowy i dyplomata, doktor nauk technicznych,
  • Marcin Zieliński – Prezes Zarządu & Główny Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Moderacja: Marcin Zieliński – Prezes Zarządu & Główny Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

fot. Zuza Balcerzak

Read Entire Article