45. Ogólnopolska pielgrzymka Rzemiosła

naszdziennik.pl 1 hour ago

Na Jasnej Górze odbyła się 45. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli środowiska rzemieślniczego z całego kraju – mistrzów, uczniów, przedstawicieli izb i cechów. Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył ks. bp Rafał Markowski. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej dziękował rzemieślnikom za wszystkie pokolenia, które tworzyły i tworzą środowiska rzemieślnicze i życzył, by prężnie się rozwijali, a dzięki swojemu zapałowi budowali dobrobyt Rzeczpospolitej.

W homilii ks. bp Markowski zauważył, iż Jasna Góra jest domem Maryi, św. Józefa i Jezusa, a więc to „dom rzemieślniczy”. Kaznodzieja podkreślał, iż dziś rzemieślnicy przybywają, aby ofiarować bogatą historię rzemiosła polskiego, która naznaczona jest wieloma doświadczeniami rozkwitu, zmagań i załamań.

- To wiele pokoleń ludzi, którzy tworzyli środowisko rzemiosła polskiego. Walczyli oni nie tylko o gospodarczy byt Polski, ale również aktywnie uczestniczyli w życiu religijnym naszej Ojczyzny i bronili polskości szczególnie w czasach zagrożenia, zaborów czy II Wojny Światowej - podkreślał ksiądz biskup.

JG, KAI

Read Entire Article