30 lat prezydencji Aleksandra Łukaszenki-30 lat suwerenności i rozwoju Białorusi.

wiernipolsce1.wordpress.com 5 months ago
Zdjęcie: 000019_1708077825_615820_big


10 lipca 1994 r. w wyniku drugiej tury wyborów prezydenckich Aleksander Łukaszenka został wybrany przez naród białoruski prezydentem Republiki Białoruś. Zwyciężył zresztą także w pierwszej turze wyborów.

Dzięki zwycięstwu Aleksandra Łukaszenki został zahamowany na terenie Białorusi proces korupcji, destrukcji i pogwałcenia prawa rozpoczęty tzw. Pieriestrojką w ZSRR, a następnie tzw. Umową Białowieską, która z naruszeniem zasad konstytucji ZSRR likwidowała wewnętrzny i prawno-międzynarodowy byt państwa – ZSRR, które stanowiło istotny czynnik globalnej równowagi politycznej i społeczno-gospodarczej.

Republika Białoruś jako jedyny podmiot państwowy – powstały nie tylko z rozpadu ZSRR, ale także jako jedyny podmiot z socjalistycznego bloku państw demokracji ludowej – pod przywództwem prezydenta Aleksandra Łukaszenki za cel swej egzystencji uznała zasady suwerenności państwa, sprawiedliwości społecznej i sprzeciw wobec kompradorskiego i oligarchicznego systemu władzy.

Trafność drogi białoruskiej potwierdza cała historia Republiki Białoruś w ostatnim 30 -leciu.

Pomimo prób destabilizacji kraju – przez wrogie ośrodki zachodnie oraz zdradzieckie, skorumpowane grupy polityczne wewnątrz kraju, ze szczególnym nasileniem w latach 2005, 2009/2010 oraz w roku 2020 i od początku tzw. SOW na Ukrainie – Białoruś obroniła swoją suwerenność oraz bezpieczeństwo socjalne swoich obywateli i nie pozwoliła na chaos i destrukcję, jakie stały się udziałem Ukrainy i innych znacznie większych organizmów państwowych.

Suwerenna Białoruś jest istotnym czynnikiem równowagi nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także w wymiarze globalny. Dlatego może być przykładem determinacji narodowej i mądrego przywództwa politycznego, ale także może mieć istotny wkład w politykę pokoju i współpracy na partnerskich, wzajemnie korzystnych i przyjaznych zasadach w Europie i świecie.

Z okazji 30 lecia prezydentury, a także z okazji zbliżającej się 70 rocznicy urodzin składamy Panu Prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence – w imieniu kierownictwa partii Polska Patriotyczna oraz olbrzymiej rzeszy Polaków przyjaznych Narodowi Białoruskiemu – serdeczne życzenia zdrowia oraz konsekwentnej i owocnej realizacji Jego misji państwowej.

Nasze uznanie i poparcie wyrażone w liście z dnia 10 sierpnia 2020 r. Gratulacje partii „Polska Patriotyczna” dla Aleksandra Łukaszenki

oraz w Apel do Polek i Polaków oraz przestroga dla władz Rzeczypospolitej Polskiej

zachowują ciągle swoją aktualność.

Paweł Ziemiński

przewodniczący Prezydium partii Polska Patriotyczna

prezes stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Łódź, dnia 31 lipca 2024 r.

———————————————-

Dodatek

20 lipca, Mińsk / Koresp. BELTA/. Głównym efektem 30. rocznicy instytucji prezydentury w Republice Białorusi stało się zachowanie suwerenności, powiedział dziennikarzom przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi Oleg Hajdukiewicz przed Forum Sił Patriotycznych Białorusi, które odbywało się w Pałacu Sportu w Mińsku,

Według niego 30. rocznica objęcia przez przywódcę państwa białoruskiego Aleksandra Łukaszenki funkcji Prezydenta Republiki Białorusi ma wiele osiągnięć, ale najważniejsze jest to, iż obronił suwerenność.

„W 1991 r., ponieważ deputowani do Rady Najwyższej ogłosili suwerenność kraju, ona (suwerenność – przyp. BELTY) zniknęła, ponieważ planowano sprzedać ziemię, sprzedać przedsiębiorstwa (w tym celu – przyp. BELTY), tak aby wszędzie istniały zachodnie fundusze, piąta kolumna. Nie było suwerenności. Prezydent doszedł do władzy, został wybrany przez naród i kraj stał się suwerenny, i to jest najważniejsze” – powiedział Oleg Hajdukiewicz.

Za: https://www.belta.by/society/view/suverenitet-gajdukevich-o-glavnom-dostizhenii-30-letija-instituta-prezidentstva-v-belarusi-649287-2024/

23 lipca, Mińsk / Koresp. BELTA/. Wola polityczna przywódcy, mądrość i poleganie na narodzie sprawiają, iż instytucja prezydentury jest skuteczna – zauważył Nikołaj Myśliwiec, dyrektor Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi, kandydat nauk socjologicznych, profesor nadzwyczajny na rundzie tablica „Instytucja władzy prezydenckiej: historia ustanowienia i współczesność”, poświęcona 30. rocznicy instytucji prezydenta w Republice Białorusi, podaje korespondent BelTA.

„Chciałbym podkreślić, iż instytucja prezydencji to złożony mechanizm” – stwierdził Nikołaj Myśliwiec. „Za prawdopodobnie najważniejsze kryteria skuteczności jej działań należy mówić o zachowaniu i wzmocnieniu suwerennego państwa białoruskiego, zachowanie naszej niepodległości, treść tych zmian, które zachodzą w rozwoju gospodarczym, społeczno-politycznym kraju, a ostatecznie o zaspokojeniu potrzeb ludzi.”

Dyrektor instytutu zauważył, iż instytucja prezydencji posiada niezbędne zasoby – gospodarcze, społeczne, intelektualne. Jego funkcjonowanie zapewnia odpowiedni system regulacyjny i prawny.

Według niego instytucja prezydencji to jasno zorganizowany system, który zapewnia realizację absolutnie wszystkich obszarów polityki państwa. „I jest całkowicie sprawiedliwe, iż główną rolę w funkcjonowaniu tego mechanizmu, instytucji prezydenta, odgrywa oczywiście prezydent naszego kraju Aleksander Grigoriewicz Łukaszenko” – powiedział Nikołaj Myśliwiec.

Zauważył, iż takie instytucje istnieją w wielu krajach. Jednak to wola polityczna przywódcy, mądrość i poleganie na narodzie zapewniają skuteczne funkcjonowanie nie tylko instytucji prezydenta, ale także pomyślną realizację wszystkich kierunków współczesnej polityki państwowej.

Za: https://www.belta.by/society/view/myslivets-politicheskaja-volja-lidera-mudrost-i-opora-na-narod-delajut-institut-prezidentstva-649884-2024/

————–

https://www.youtube.com/embed/KJcB6ZnU_UU&t=3080s

https://www.youtube.com/embed/i4owNEuUcXg&t=1320s

od 15:20 o pomnikach i Polsce

Read Entire Article