"25 years in NATO – 20 years in the EU: Polish experience, lessons for Ukraine" is the subject of the 17th Polish-Ukrainian meetings in Yaremche.

studium.uw.edu.pl 1 month ago

Wydarzenie zgromadziło szeroką grupę uczestników, w tym liczne delegacje, wśród których wyróżniała się obecność przedstawicieli Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (SEW), od wielu lat współorganizatora Spotkań.

Konferencja obejmowała szereg paneli dyskusyjnych poświęconych kluczowym zagadnieniom współczesnej polityki międzynarodowej. Głównym tematem były reformy polityczne, przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO oraz doświadczenia Polski w tym zakresie. Wiele uwagi poświęcono także aktualnym wyzwaniom wynikającym z rosyjskiej agresji oraz trwającej wojny w Ukrainie. Analitycy dzielili się wnioskami płynącymi z polskiej transformacji i akcesji do struktur międzynarodowych, wskazując możliwe ścieżki dla Ukrainy. Delegacja SEW miała znaczący wkład w panele dyskusyjne, uczestnicy mogli skorzystać z bogatej wiedzy ekspertów SEW – Jana Malickiego, dr. Adama Eberhardta i płk Tadeusza Krząstka,

W ramach konferencji odbyła się także promocja wydawnictw Studium Europy Wschodniej, które zaprezentowano na specjalnie przygotowanym stoisku. Ponadto uczestnicy mogli zobaczyć wystawę fotograficzną pt. „Bracia Głowscy artyści i żołnierze z Jaremcza”, która ukazywała historie artystów i wojskowych pochodzących z tego regionu. Autorzy wystawy to: prof. dr hab. Elżbieta Barbara Zybert i płk Tadeusz Krząstek. Wystawa została wykonana dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego dr. Huberta Kowalskiego.

Jednym z najważniejszych punktów programu była wideokonferencja z byłym prezydentem Polski – Aleksandrem Kwaśniewskim, który podzielił się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat transformacji politycznej Polski oraz jej integracji z NATO i Unią Europejską. Jego wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie i stało się punktem wyjścia do dalszej dyskusji.

Oprócz intensywnych debat politycznych, uczestnicy konferencji mieli okazję spędzić czas w sposób bardziej nieformalny. Wraz z rektorem Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka – Ihorem Tsependą, mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce na malowniczy szczyt Pop Iwan, gdzie uczestnicy mogli nie tylko podziwiać widoki, ale i nawiązać bliższe relacje.

Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu zakończyły się sukcesem, gromadząc liczną publiczność i stymulując ożywioną dyskusję na temat przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. Spotkania tego typu odgrywają kluczową rolę w budowaniu współpracy i wymiany doświadczeń między Polską a Ukrainą, szczególnie w obliczu trwającej wojny i dążeń Ukrainy do członkostwa w zachodnich strukturach. (DIP)

Fotorelacja, fot. A. Niakrasava

Read Entire Article