17 września 1939 - sowiecka agresja na Polskę i jej skutki
17 września 1939 – sowiecka agresja na Polskę i jej skutki
data:16 września 2017 Redaktor: Redakcja
II wojna światowa
agresja sowiecka na Polskę
atak Rosji na Polskę
rocznica
17 września 1939
pakt Ribbentrop-Mołotow
Z archiwum: Publikujemy treść ulotek informacyjnych opracowanych przez Zuzannę Stec z okazji tragicznej rocznicy napaści sowieckiej Rosji na Polskę 17 września 1939 roku. Polecamy drukowanie i popularyzację. Pliki do pobrania na stronie TUTAJ.
Sowiecka agresja na Polskę 17.IX.1939 roku - 1
17 września 1939 r., Sowieci złamali obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów, zawartego w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, był IV rozbiór osamotnionej w walce Polski.
W nocy 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie podpisano "Pakt o nieagresji pomiędzy Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Rad", zwany paktem Ribbentrop-Mołotow. Tajny protokół dodatkowy tego diabelskiego paktu zakładał, przekształcenie terytorialne i polityczne na terenach należących do Państwa Polskiego, a granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.
Informacja o tajnym protokole nie dotarła do Polski, mimo iż przywódcy alianccy mieli wiedzą na jego temat.
Po kilku tygodniach porozumienie to zostało zrealizowane.
Niemcy od trzeciego dnia wojny ponaglali Moskwę, ażeby zajęła obszary jej strefy interesów zgodnie paktem Ribbentrop-Mołotow. Stalin zwlekał z podjęciem decyzji, czekając na reakcję Wielkiej Brytanii i Francji wobec niemieckiej agresji na Polskę, a także obserwując, jak silny opór Niemcom stawia polskie wojsko.
Po 10 dniach morderczych zmagań wojska polskiego z hitlerowskim agresorem, władze sowieckie uznały, iż państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Tym samym utraciły ważność umowy zawarte pomiędzy ZSRS a Polską.
Rząd sowiecki zdecydował o przekroczeniu polskiej granicy aby chronić życie i mienie bezbronnej, pozostawionej własnemu losowi pobratymczej ludności ukraińskiej i białoruskiej zamieszkującej na terytorium Polski, Zachodnią Ukrainę i Zachodnią Białoruś.
17 września 1939 roku Armia Czerwona rozpoczęła napaść na Polskę. Od godz. 3 do godz. 6 rano jej wojska przekroczyły na całej długości granicę z Polską, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
Dwa fronty atakowały państwo polskie: białoruski i ukraiński, liczące co najmniej 620 000 żołnierzy, ponad 4700 czołgów i 3300 samolotów.
Po stronie polskiej granicy z ZSRS, liczącej ponad 1400 km, strzegły jedynie przerzedzone oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza.
Łącznie siły Armii Czerwonej skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów.
Wkraczająca na ziemie Rzeczypospolitej Armia Czerwona zachowywała się równie bestialsko jak wojska niemieckie. Przykładów zbrodni popełnianych na polskich wojskowych, policjantach i cywilach jest wiele, m.in. w Grodnie po zajęciu miasta Sowieci wymordowali ponad 300 jego obrońców, na Polesiu 150 oficerów, a w okolicach Augustowa 30 policjantów.
W starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów.
Straty sowieckie wynosiły ok. 3 tys. zabitych i 6-7 tys. rannych.
28 września 1939 – w tajnym protokole dodatkowym "Traktatu Sowiecko-Niemieckiego o Granicy i Przyjaźni", stwierdzano: "Rząd Rzeszy Niemieckiej i rząd ZSRR uznają, po upadku dotychczasowego państwa polskiego, za wyłącznie swoje zadanie przywrócenie na tym terenie pokoju i porządku oraz zapewnienie żyjącym tam narodom spokojnej egzystencji, zgodnej z ich narodowymi odrębnościami".
Zgodnie z propozycją Stalina przeprowadzona została korekta podziału terytorialnego ziem polskich.
Granica pomiędzy ZSRS a III Rzeszą przebiegać miała odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa.
W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln.
W ciągu niespełna dwóch lat władzy sowieckiej na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach - od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę przymusową - ponad 1 milion osób.
Nie mniej niż 30 tysięcy osób zostało rozstrzelanych, a śmiertelność wśród łagierników i deportowanych szacuje się na 8-10 proc., czyli zmarło 90-100 tysięcy osób.
Na podstawie: Mariusz Jarosiński http://dzieje.pl/aktualnosci/sowiecka-agresja-na-polske
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W II RP działał ruch komunistyczny, będący agenturą Rosji sowieckiej, którego celem była likwidacja Polski i globalna dyktatura komunistyczna
23.08.1939 - nazistowskie Niemcy i bolszewicka Rosja zawierają pakt Ribbentrop-Mołotow o wspólnej agresji i okupacji państw Europy w tym i Polski.
01.09.1939 - nazistowskie Niemcy napadają na Polskę.
17.09.1939 - bolszewicka Rosja napada na Polskę.
Niemieccy naziści i rosyjscy komuniści wspólnie rozpoczęli eksterminację narodu polskiego, germanizację i rusyfikację ziem okupowanych.
Skutki agresji bolszewickiej Rosji na Polskę:
50 lat okupacji i podporządkowania Polski kolonialnej polityce komunistycznej Rosji.
2 miliony polskich cywilów wywiezionych z zajętych przez ZSRR ziem na pewną śmierć w głąb sowieckiej Rosji.
W okresie II/1940–VI/1941 w czterech rzutach Rosja Sowiecka deportowała 400.000 Polaków, konfiskując ich majątki. 22.000 tysiące polskich jeńców wymordowali Rosjanie miedzy innymi w Katyniu.
W 1944 ZSRR Sowieci tworzą ze swoich agentów władze polski ludowej, celem umożliwienia skutecznej okupacji Polski, eksterminacji polskich patriotów, i rabunku polskiej gospodarki przez najbliższe 45 lat. W 1944 armia sowiecka aresztuje 30.000 żołnierzy AK, masowo aresztuje i deportuje Polaków w głąb Rosji.
Podczas II WŚ zginęło z rąk sowietów 1.500.000 Polaków.
Ponad połowa Polski z ośrodkami polskiej kultury, Wilnem i Lwowem, została przyłączona do ZSRR.
Polskość na ziemiach przyłączonych do ZSRR została zniszczona.
Komunistyczni okupanci tworzą gigantyczną sieć tajnych współpracowników - polskojęzyczną bezpiekę - aparat terroru.
Z obywateli sowieckich składają się kadry dowodzenia w komunistycznym polskojęzycznym wojsku
i bezpiece. W walkach z komunistyczną okupacją ginie 200.000 żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Rosja sowiecka w „Polsce” ludowej likwiduje demokrację i wolne wybory. Kolaboranci Rosji sowieckiej wprowadzają cenzurę i niszczą polską kulturę.
Kolaboranci Rosji sowieckiej rozbijają jedność kościoła wspierając organizacje i czasopisma propagujące herezje, laicyzują dzieci. W latach 1945-1956 w komunistycznych więzieniach przebywało ponad 1000 kapłanów, t.j. ok. 10% wszystkich księży”. W 1953 aresztowano prymasa Polski. W 1954 zamknięto 300 żeńskich domów zakonnych na ziemiach zachodnich, większość zakonnic skierowano do obozów pracy.
W latach 1944-1991 na terenie Polski stacjonowało 100.000 sowietów (pod koniec wojny 1.500.000). Sowieci wykorzystali jednostki LWP w agresji na Czechosłowację w 1968 roku.
Od 1991 do 1993 roku z III RP wycofano 100.000 żołnierzy i pracowników cywilnych, 201 samolotów,
85 śmigłowców, 599 czołgów, 1028 wozów bojowych, 354 działa wielkokalibrowe, 20 wyrzutni rakiet z głowicami jądrowymi.
Przez cały okres komunistycznej okupacji kolaboranci Rosji sowieckiej wysyłali wojsko i milicję do krwawego pacyfikowania niepokojów społecznych. Polacy byli mordowani w roku 1956, 1968, 1970, 1976, 1981.
Komunistyczna okupacja zdemoralizowała Polaków, nie pozwoliła na rozwój polskiej gospodarki, nauki i kultury, zdeklasowała ludzi uczciwych i przyzwoitych, zapewniła majątki i dominacje szujom.
Dziedzictwo komunistycznej okupacji ukształtowało patologiczną rzeczywistość społeczno-gospodarczą III RP, zapewniło realną władzę spadkobiercom kolaborantów Rosji sowieckiej.
Na podstawie: Jan Bodakowski http://prawy.pl/7019-agresja-sowietow-na-polske-i-jej-skutki/
Oprac. Z. Stec
[foto arch. podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow}