Pierwotnie uroczyste zgromadzenie związane z obchodami 1000-lecia koronacji Polski z udziałem najważniejszych osób w państwie miało odbyć się w sobotę 26 kwietnia. Termin ten przesunięto jednak na piątek (dzień wcześniej) ze względu na ogłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę żałobę narodową.
Powodem wprowadzenia żałoby narodowej jest zaplanowany na sobotę pogrzeb papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wyniku udaru i niewydolności krążeniowej. Zarówno Prezydent RP jak i marszałek Sejmu lecą do Watykanu i wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych.
Wyjątkowe środki bezpieczeństwa w Gnieźnie. Mieszkańcy muszą uważać na ten zakaz
Z powodu wyjątkowej rangi uroczystości, w Gnieźnie obowiązują dziś specjalne przepisy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło zakaz noszenia broni – choćby rozładowanej. Rozporządzenie pojawiło się w czwartek w Dzienniku Ustaw i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas wydarzeń z udziałem prezydenta, premiera, marszałków i parlamentarzystów.
MSWiA tłumaczy, iż decyzja została podjęta w kontekście rosnących zagrożeń hybrydowych, m.in. ze strony Rosji i Białorusi, oraz w celu zapewnienia godnego i spokojnego przebiegu uroczystości.
1000 lat państwowości i wspólnej tożsamości
Centralnym punktem piątkowych obchodów jest zaplanowane na godzinę 12:00 zgromadzenie posłów i senatorów w hali sportowej w Gnieźnie. Zaplanowano przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałkini Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W trakcie zgromadzenia odczytana zostanie także uchwała Sejmu i Senatu, która przypomina o historycznym znaczeniu koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II.
Uroczystości wpisują się również w trwające w Gnieźnie od kilku dni odpusty ku czci św. Wojciecha oraz jubileusz 1025-lecia powstania pierwszej polskiej archidiecezji. Wydarzenia uświetniające tę rocznicę rozpoczęły się już w środę 23 kwietnia i mimo żałoby narodowej potrwają do niedzieli.